Czy wiesz, jak stres działa na twój organizm?

Przy atakach stresu tracimy głowę i zdolność jasnego i klarownego myślenia. (fot. shutterstock.com)

Stres pojawia się w życiu nagle niczym napad. Jak grom z jasnego nieba spadają na człowieka zewnętrzne bodźce, z którymi jest konfrontowany, na które musi odpowiedzieć i z których reakcją musi się liczyć. W dawnych czasach nagły stres występował, gdy na drodze do celu ukazał się duży niedźwiedź. Dzisiaj ten potwór pojawia się w innych okolicznościach: jest sekundą przerażenia w czasie zderzenia samochodów, wzmożoną turbulencją w czasie lotu samolotem, rozpychaniem się łokciami skoncentrowanych tylko na sobie pobratymców.

 

Układ krążenia i serce

 

Rozwój stwardnienia tętnic przez podwyższone ciśnienie niszczy tętnice. Zatkane łożyska krwi powstają przez przylegające białe krwinki ze zlepionymi płytkami krwi, jak również z odłożonym tłuszczem i nagromadzonym cukrem. Może poza tym dojść do zamknięcia światła tętnicy (a zatem na przykład do zawału serca lub udaru mózgu).

 

Mięśnie

 

Dochodzi do zubożenia zapasów cukru w komórkach mięśniowych, ponieważ mięśnie gorzej reagują na insulinę. Kortyzol zużywa białko mięśniowe. Maleje masa mięśniowa. Dochodzi do chronicznego napięcia mięśni. Psychiczny stres prowadzi do bólów karku i pleców.

 

Trzustka

 

Komórki wewnątrzwydzielnicze trzustki produkują insulinę, która reguluje poziom cukru w krwi. Chroniczny stres podwyższa poziom kortyzolu i obniża działanie insuliny na komórki ustroju. To znowu zmusza komórki wewnątrzwydzielnicze trzustki do wzmożonej produkcji insuliny. Skutkiem tego procesu następuje przedwczesne wyczerpanie i zagrożenie cukrzycą, której ryzyko chroniczny stres znacznie podwyższa.

 

Żołądek

 

Chroniczne podwyższenie hormonów stresu powoduj e zwężenie naczyń krwionośnych w narządach trawiennych, skutkiem czego zanika ochrona błony śluzowej ścian żołądka. Na tle stresowym powstają wrzody z nagłymi krwawieniami. (Obserwowano to nawet na Alasce w czasie wyścigów psów zaprzęgniętych do sanek, kiedy zwłaszcza u prowadzących psów na skutek długiego wysiłku często występowały krwawiące wrzody żołądka).

 

System immunologiczny

 

Chroniczny stres ze zbyt dużą ilością kortyzolu we krwi ogranicza produkcję cytokiny i hamuje działanie systemu limfatycznego. W ten sposób zostaje osłabiona ogólna odporność organizmu.


Chroniczny stres stanowi zatem długo trwającą alarmową sytuacją z daleko idącymi konsekwencjami w całym organizmie, których efektem jest podwyższona gotowość do obrony i stawiania oporu.


Dłuższe działanie czynników powodujących stres wywołuje nie tylko opisane powyżej zdrowotne problemy, lecz także określone fenomeny przystosowawcze, czyli po prostu przystosowanie. Jest ono konieczne, ponieważ w przeciwnym razie człowiek nie mógłby adekwatnie reagować na różne wyzwania. Mogą nimi być fizyczne czynniki, jak na przykład zmiany klimatyczne, przesunięcia czasu, adaptacja do wysokości i inne. Mogą nimi również być psychiczne reakcje, jak na przykład świadomość braku czasu, zdenerwowanie, troska, złość, przeciążenie, hałas, mobbing itd.

 

Dzięki przystosowaniu organizm jest zatem w stanie zrównoważyć dłużej działające czynniki stresogenne. Jeśli jednak stres jest trwałym stanem i brakuje odprężającego czynnika, cała sytuacja może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych opisanych przez nas powyżej.

 

Nie ulega wątpliwości, że człowiek potrzebuje stresu, naturalnie odpowiednio dozowanego, ale nieodzowne jest również, by po okresie napięcia następowało odprężenie.


Nikt nie może uniknąć oddziaływania stresu powstającego w dniu codziennym, ponieważ reagujemy na napięcie odruchem. Zupełnie inaczej jest z odprężeniem, które za każdym razem musi zostać świadomie uznane przez indywidualnego człowieka za konieczne i przez niego zapoczątkowane. W XXI wieku stres stał się, jak już pisaliśmy, powszechnym utrapieniem przez ciągły wzrost czynników wywołujących go i ciągłą ich obecność. W bardzo napiętą gotowość alarmu postawione są trzy obszary ciała:

 

  • mózg, jako centralny poziom zawiadujący całym organizmem,
  • system krążenia i serce, jako ogólny poziom całego organizmu,
  • system mięśni, ścięgien i stawów, jako peryferyjny poziom organizmu.

Mózg

 

Przy dłużej trwających atakach stresu tracimy głowę i zdolność jasnego i klarownego myślenia. W ostrej sytuacji stresowej wszyscy krzyczą jeden przez drugiego  i podejmują błędne decyzje. Negatywne myślenie przybiera na sile, na plan pierwszy wysuwają się troski i lęki, które towarzyszą nam przez całe dnie. Gdy pojawi się problem, nie możemy na rozkaz wyłączyć myślenia o nim.


Przewlekły stres nierzadko pozbawia człowieka odwagi i prowadzi do depresji. W takich negatywnych sytuacjach nie pomagają apele z zewnątrz nawołujące do podjęcia działania. Pomóc możemy wtedy, gdy nie cofniemy się przed ogromem negatywnych przeżyć zestresowanej osoby, gdy zapłaczemy ze smutnymi ludźmi.

 

Układ krążenia i serce


Głównym zagrożeniem jest nadciśnienie. Powoduje ono ogólne stwardnienie tętniczek, które często kończy się zaburzeniem dopływu krwi w tętnicach, a w końcu zawałem serca lub udarem mózgu.

 

System mięśni, ścięgien i stawów

 

Przewlekły stres powoduje przez podwyższony poziom kortyzolu wzmożone napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych. Gdy dołączą się do tego jednostronne fizyczne obciążenia, stawy zostaną przeciążone i zacznie się trwałe napięcie mięśniowe. Prowadzi to do miejscowego niskiego zaopatrzenia w tlen i w pewnych okolicznościach do współczesnej choroby zawodowej RSI

 

Chroniczny stres działa na cały organizm w trzech wymiarach:

 

  • Centralnie w mózgu: troski i lęki wytwarzają negatywny zasób myśli.
  • Ogólnie: długotrwałe uszkodzenie całego układu krążenia.
  • Peryferyjnie: miejscowe napięcie mięśni i stawów oraz wywołanie współczesnej choroby RSI.
     

Fragment książki: Nawyki antystresowe - Gerd Schnack, Kirsten Schnack

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.32

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~GOSC 16:25:50 | 2014-11-18
brak   miejsc  pracy  ---male  pesje -------- zastraszanie --mobing--taka   jest  terazniejszosc   w POLSCE -----   CIAGLY  STRES------  ZWOLNIENIA GRUPOWE LUB  BEZ  PODSTAWNE  Z  PRACY ----SZUKANIE  ZAROBKOWANIA  BY  EGZYSTOWAC  JAKOS W TYM  KRAJU---CIAGLY   STRES  OD   RZADOW  PO  ZWYKLYCH   LUDZI  PRACY -------SZOK---APATIA --NIEMOC ----------  JAKIE  NA TO  SA  LEKI?

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MIM-- 16:17:05 | 2014-11-18
  odpoczynek   --samotnosc  ---cisza ---pelny  luzik-----   pustka --- i  wiekrze  pesje  --------brak   pieniedzy jedna z  glownych  przyczyn  stresu

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~antalka 18:22:26 | 2011-04-20
No stres to jest koszmar trzeba przyznać, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że w zasadzie nie da się temu zadziałać. Jedyne co można zrobić to łagodzić w jakiś sposób jego skutki, choć oczywiście w niewielkim stopniu. Lekarze i farmaceuci polecają magnez, a więc trzeba jeść czekoladę :)) Poza tym bogate w magnez są niektóre suplementy diety. Ci którzy mieszkają w knurowie mają szczęście, ponieważ apteka za grosze na ul. witosa ma spory wybór takich preparatów i to w dodatku w bardzo dobrych cenach

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ktoś tam 00:41:11 | 2011-04-02
Poniższy post ma charakter świadectwa i tak powinien być rozumiany. Kaczyński może go użyć do kreowania podświadomych nastrojów euforii przed jesiennymi wyborami. Ale sądzę, że tym nie da rady i że wygra Tusk. Nastrój uniesienia mógłby się udzielić przez dłuższy czas i być podświadomie zapamiętany, tak, że zbierając tego typu emocje mógłby przechylić szalę sukcesu na swoją stronę. A tak już nie będzie mógł. Przypominam również hierarchii, że pseudo-katolik Kaczyński razem z bratem nie wprowadzili przepisu o ochronie życia poczętego do Konstytucji co było bardzo prostą czynnością z zakresu technik rządzenia i mogło być bez problemu osiągnięte bez żadnych retorsji międzynarodowych, przy tej przewadze władzy jaką mieli. Zatem poniższy post ma być w rodzaju Bóg nas kocha i mówi: ,, Nie lękajcie się, Jam zwyciężył świat" - co widać na moim przykładzie. Czyli:,, Chrystus się rodzi nas oswobodzi, anieli grają, króle klękają, pasterze śpiewają, bydlęta (jak niżej) klękają, cuda, cuda ogłaszają". No i warto dodać, że biskup satanistyczny już trzy razy klęczał bo nie dał rady. Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ktoś tam 23:43:52 | 2011-04-01
Ustrzeliłem sobie Madeja zwierzaka. Madej zamienia się w zwierzę, takie podobne do ,,Nostromo", 3,5 metra wysokie, z dużym ładnym pyskiem, poruszające się z prędkością ponad 10000 km/h (ponoć ktoś to mierzył, dla normalnego człowieka praktycznie poza czasem, ale jak się da zmierzyć, to oczywiście tak nie jest). Takie zwierzę może rozszarpać w mig człowieka a nawet kilkuset ludzi. Na skali EKG było około 7. Normalny człowiek wytrzymuje 3-4, w tej skali, później rozległy zawał. Nieźle jak na Katolika. A mówi się, że Bóg nie działa. Skala 7 odpowiada przemianie zwierzaka w człowieka i jest jej odpowiednikiem, a więc jest to stan wysoce nadnaturalny. Czyli: ,,zabiłem byka, cóż to był za byk, krew z niego sika, trala,la, la, la". ,,Pterodaktyl" jest niżej niż ,,Nostromo", więc w tym roku mogą stać obok Pana w szopce betlejemskiej. A pasterze z czarnymi mordami mogą oddawać Bogu chwałę. W końcu byli uważani za bandytów, i złodziei. Możliwe, że nie bez powodu. Tak więc: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana wychodzi z gorbu dnia trzeciego z rana. Naród niewierny trwoży się przestrasza na cud Jonasza, Alleluja. I jak tu Boga nie chwalić z opiekę i poczucie humoru.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 13:03:57 | 2011-04-01
Spowalnia napęd. Rozluźniona przeskoczę mamuta.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?