Sposób na zakrzepy

Komórki nabłonka naczyń krwionośnych aktywnie usuwają skrzepy krwi z naczyń krwionośnych mózgu - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

 

Przez całe życie w naczyniach krwionośnych mózgu powstają małe skrzepy krwi. Większość z nich jest usuwana przez płynącą krew i rozkładające je enzymy w procesie nazywanym fibrynolizą. Jaime Grutzendler wraz z kolegami z Northwestern University w Chicago odkrył nowy mechanizm.

 

Naukowcy badali mózgi myszy pod mikroskopem pozwalającym uzyskać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki zastosowaniu nowej techniki mogli obejrzeć nie tylko utrwaloną tkankę, ale również śledzić poszczególne skrzepy w mózgu żywych zwierząt.

 

Autorzy pracy zaobserwowali, że w czasie 7 dni wiele skrzepów jest aktywnie usuwanych przez komórki nabłonka naczyń krwionośnych (tzw. komórki endotelialne). Wytwarzają one błonę, która otacza skrzep i w ten sposób, tworząc nową ścianę odgradzają go od światła naczynia. Następnie komórki ulegają przemodelowaniu i skrzep zostaje wypchnięty z naczynia do otaczającej tkanki gdzie jest niszczony.


Badacze stwierdzili również, że opisany przez nich proces przebiega wolniej u starych zwierząt. Ich zdaniem wspomaganie mechanizmu usuwania skrzepów mogłoby przynieść korzyści pacjentom po udarach mózgu i chorym na związane z wiekiem zaburzenia poznawcze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook