Terapia przez sztukę pomaga astmatykom

Wyrażanie swoich uczuć poprzez malowanie, rysowanie czy rzeźbienie pomaga dzieciom chorym na astmę lepiej radzić sobie z lękiem i stresem towarzyszącym chorobie - informuje "Journal of Allergy & Clinical Immunology".

 

Podczas tzw. arteterapii dzieci pracują pod nadzorem terapeuty wykorzystując różne techniki plastyczne, by wyrazić uczucia, o których często nie potrafią opowiedzieć słowami.

 

- Nie chodzi o rysowanie ładnych obrazków. Chodzi o to, by pomóc im dotrzeć głębiej, wykorzystując proces tworzenia do wyrażania i uwalniania emocji - mówi Anya Beebe, prowadząca badania arteterapeutka z centrum National Jewish Health w Denver.

 

Beebe zaznacza, że uczucia lęku u dzieci może wywoływać już samo myślenie o wcześniejszych atakach astmy. Lęk ten z kolei może przyspieszyć wystąpienie kolejnego epizodu lub zaostrzyć atak, który mógłby przebiegać łagodniej.

 

Choć arteterapia wykorzystywana jest już dość powszechnie, jej wpływ na dzieci mające astmę nie został dotychczas dokładnie przeanalizowany. Najnowsze badania obejmowały jedynie 22 dzieci, jednak zdaniem Beebe i współpracujących z nią naukowców, wyniki są obiecujące.

 

Dzieci biorące udział w badaniach chorowały na astmę i miały od 7 do 14 lat. Połowa z nich uczestniczyła w zajęciach terapeutycznych. W grupie tej już po siedmiu tygodniach zaobserwowano zmniejszenie poziomu lęku i poprawę jakości życia, a także bardziej pozytywne postrzeganie siebie w porównaniu z grupą, która nie korzystała z terapii.

 

Po upływie sześciu miesięcy od ostatnich zajęć rezultaty terapii wciąż były widoczne, choć już w nieco mniejszym stopniu. Nie zbadano natomiast, czy zredukowanie lęku przyczyniło się do zmniejszenia częstotliwości napadów astmy.

 

- Zdrowie fizyczne i psychiczne często są ze sobą powiązane. Sprawdza się to w przypadku dzieci chorych na astmę - podsumowuje Beebe.

 

PAP - Nauka w Polsce

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook