Kochaj mocno swoje dziecko!

Rodzice mają wielki wpływ - pozytywny lub negatywny - na to, jakie poczucie własnej wartości mają ich dzieci. Jako rodzic możesz pielęgnować w dziecku określone przymioty, które umocnią jego szacunek do samego siebie i poczucie własnej wartości.

 

Rodzice mogą pomóc dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości na wiele sposobów: obdarzając je bezwarunkową akceptacją, postępując w przewidywalny sposób, okazując w wyważony sposób aprobatę i dezaprobatę, okazując im wyrozumiałość, nie wpajając dzieciom poczucia winy oraz pomagając im w odnoszeniu sukcesów.

 

1. Ofiaruj dzieciom bezwarunkową akceptację

 • Kochaj wytrwale swoje dziecko, nawet wtedy, gdy zachowuje się wyjątkowo źle.
 • Wyznacz granice i egzekwuj je. Jeśli dziecko zachowuje się niegrzecznie, wyciągaj zawsze odpowiednie konsekwencje - ale umiej odróżnić osobę dziecka od jego zachowania i daj mu odczuć to rozróżnienie.
 • Staraj się zrozumieć przyczynę złego zachowania - zamiast z góry zakładać, że dziecko jest uparte i nieposłuszne.
 • Upominaj dziecko za jego błędy i złe zachowanie z miłością. Upomnienia i wskazówki uczą dzieci i dodają im pewności siebie, pomagają im w rozwoju i w nabywaniu umiejętności dających poczucie kompetencji.
 • Szybko wybaczaj dzieciom ich złe zachowanie. Pamiętaj, że przebaczenie nie oznacza usprawiedliwiania złego postępowania.
 • Chwal za dobre wykonanie zadania.
 • Mów swojemu dziecku: "Kocham cię". Często. Nie sądzę, żeby te słowa można było w ogóle wypowiadać zbyt często.
 • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Dawaj mu konstruktywne odpowiedzi i przekazuj pozytywne idee.
 • Czytaj swoim dzieciom. Śpiewaj z nimi. Wybieraj optymistyczne, radosne książki i piosenki.
 • Okazuj dziecku uczucie. Mój znajomy psycholog twierdzi, że dziecko potrzebuje ponad dwustu pieszczot dziennie. Nie wiem, skąd wziął taką liczbę, ale idea mi się podoba. Dzieci potrzebują, żeby ktoś pogłaskał je po głowie, poklepał po plecach (a czasem podrapał lub delikatnie wymasował), pociągnął dla zabawy za uszy, połaskotał w stopy i przytulił - żartobliwie i z miłością.

We wszystkich kontaktach z dziećmi zarówno słowami, jak i gestami okazuj im bezwarunkową akceptację. Na wszelkie możliwe sposoby mów swoim dzieciom: "Kocham was. Jesteście niezwykle cenne".

 

2. Bądź przewidywalny

 

Przewidywalność zachowania oznacza, że w danej, regularnie powtarzającej się sytuacji, za każdym razem reagujesz podobnie. Oto kilka przykładowych sytuacji, w których zachowanie rodziców powinno być przewidywalne.

 • Gdy budzisz swoje dziecko, za każdym razem rób to w ten sam sposób. Nie krzycz z kuchni jednego dnia, by następnego dnia żartobliwie mierzwić mu włosy. Radzę podchodzić do każdego i budzić je delikatnie czułym dotykiem.
 • Jeśli twój czterolatek ciągle pyta: "Dlaczego konik polny skacze?" (albo zadaje inne podobne pytanie, na które nie ma odpowiedzi) za każdym razem odpowiadaj tak samo. Nigdy nie zniechęcaj dziecka do zadawania pytań, chociaż w przypadku pytań trudniejszych odpowiedź, być może, będziesz musiał odłożyć na później.
 • Kiedy musisz upomnieć dziecko za złe zachowanie, rób to stanowczo, zdecydowanie i za każdym razem podobnie: "Jaś, nie wolno ci bić siostry. Usiądź spokojnie, w tej chwili. Będziesz siedział dopóty, dopóki nie przeprosisz siostry i nie powiesz, jak rozwiązywać nieporozumienia bez bicia".

Zastanów się spokojnie nad tym, na ile twoje zachowanie jest przewidywalne dla twoich dzieci. A może trzeba coś zmienić? Jeśli tak, nie wahaj się tego uczynić.

 

3. W wyważony sposób okazuj aprobatę i dezaprobatę

 

Faktem jest, że dziecko nie uwierzy w aprobatę rodzica, jeżeli ten nigdy nie wyraża zdrowej dezaprobaty. Jeśli dzieci są nauczone, że istnieją granice i przekonują się, że muszą je respektować, zachowują się odpowiednio, dzięki czemu mają szansę odkryć smak zasłużonej aprobaty ze strony innych. Jak bardzo przyczynia się to do budowania poczucia własnej wartości!

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.91

Liczba głosów:

46

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~feniks 11:04:01 | 2013-10-29
Dziecko jest darem , Trzeba mu mówić ,że się je kocha zawsze, kiedy się to poczuje patrząc na nie.Ja patrząc na moje dziecko jestem przeogromnie szczęśliwa,że takiego małego luda wydałam na świat. Lubię się Jej przyglądać jak patrzy na bajkę, jak się złości, zastanawiam się wtedy co w danej chwili czuje, jak odbiera świat, bo ja już tego nie pamietam. Patrzę na moje dziecko i zachwycam się prostotą Jej myśli, że wie ,że dobre to dobre a złe to złe, bo jeszcze świat Jej nie wpoił,że trzeba kłamać, choc już się powoli uczy tego. Zachwyca mnie, kiedy próbuje stosować ironię, którą ja mam we krwi, a której się ode mnie uczy. Czasem jestem na Nią bardzo obrażona, bo żle zrobiła, tzn...po prostu nauczyła się brzydkich rzeczy ode mnie i teraz je stosuje. Karać dziecko, owszem, ale miejmy tą świadomość,że karamy je za to czegośmy je nauczyli. Bo dziecko kłamstwa, pewnego odnoszenia się do innych osób nauczyło sie od nas. A cos takiego jak złe zachowanie nie istnieje, nauczmy się,ze dziecko tez jest człowiekiem i tak samo jak my ma problemy z emocjami, z agresją itp.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 10:11:37 | 2013-05-26
- Nie ma nic lepszego niż dobry przykład- czy stosujemy te wszystkie dobre i piękne reguły których od dziecka oczekujemy?
- Bezwarunkowa miłość do dziecka-zgoda, ale do niego jako osoby. Nie oznacza to bezwarunkowej akceptacji jego postępowania.
- Dziecko musi wiedzieć, gdzie jest ściana i że jest ona nieruchoma.
- Pochwały proporcjonalne do osiągnięć, a nie na wyrost
- Kara- proporcjonalna  (jakie to straszne słowo!) musi wynikać z przekroczenia reguł, a nie dlatego, że się mamusia, czy tatuś zdenerwowali.
- Poczucie winy (następne straszne słowo) nie niszczy osobowości,bo  umacnia sumienie

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:26:37 | 2013-05-21
@Bożena
Dzicko potrzebuje wziąć się w cugle, a nie potrafi, nie chce tego podjąć - uczyń za nie to ty.Nie łam się, kiedy musisz powiedzieć mu "nie", wytrzymaj atak Wściekłość, agresję swego skarbu. To wytrzymywanie jest twoim wzięciem się w cugle zamiast twojej pociechy.
W tym duchu wytrzymywanie będzie prawdziwą owocną ofiarą.Bez tego nie ma wychowania. To jest szczyt wytrwałości w miłości.

...
To jest kompletna bzdura. Agresję należy neutralizować, a w razie potrzeby - karać. Ta rzekoma ofiara, to jest wychowywanie dziecka na potwora.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:23:46 | 2013-05-21
@joan
Pretorianin, czemu tak Cię oburza zachęta do bezwarunkowej miłości do dzieci?

...
Miłość jest wyłącznie bezwarunkowa, ponieważ jest to uczucie - kocham - i już. Czym innym jest natomiast okazywanie bezwarunkowej akceptacji.

Fundamentem miłości jest prawda
, a nie ciągłe usprawiedliwianie złego postępowania ukochanej osoby.

Należy uczciwie informować ukochaną osobę o tym, co mi się w jej postępowaniu nie podoba, bo inaczej ta miłość ulegnie zniszczeniu, prędzej lub później.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:20:00 | 2013-05-21
We wszystkich kontaktach z dziećmi zarówno słowami, jak i gestami okazuj im bezwarunkową akceptację.

Akceptacja nigdy, ale to nigdy, nie powinna być bezwarunkowa. Ona musi być uzasadniona dokładnie tak samo solidnie, jak dezaprobata.

Dziecko musi wiedzieć i rozumieć, dlaczego jest ganione oraz dlaczego jest chwalone.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mądrym być, żeby mądrze koch 08:58:27 | 2012-12-03
Kochaj mądrze swoje dziecko!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~A8JFY 16:48:28 | 2010-06-02
"Rodzice mają wielki wpływ - pozytywny lub negatywny - na to, jakie poczucie własnej wartości mają ich dzieci"

To akurat prawda, reszta jest względna. Pierwszą rzeczą, jaką rodzice powinni okazywać dziecku, to jest ich wzajemna miłość małżeńska do siebie. Jak dziecko czuje, że wzrasta w tej pierwotnej miłości, a miłość rodziców do niego jest wtórna, to "porządek" ustala się sam, bez psychologicznych pseudo hierarchii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Bożena 11:12:56 | 2010-06-02
Brak jednego "przykazania" w tej"Instrukcji" zresztą pożytecznej. Mianowicie: Cierp za swoje dziecko. Bierz na barki jego brzemię. Skaładaj ofiarę za niego (nią).
Dzicko potrzebuje wziąć się w cugle, a nie potrafi, nie chce tego podjąć - uczyń za nie to ty.Nie łam się, kiedy musisz powiedzieć mu "nie", wytrzymaj atak Wściekłość, agresję swego skarbu. To wytrzymywanie jest twoim wzięciem się w cugle zamiast twojej pociechy.
W tym duchu wytrzymywanie będzie prawdziwą owocną ofiarą.Bez tego nie ma wychowania. To jest szczyt wytrwałości w miłości.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

joan 23:02:32 | 2010-06-01
Pretorianin, czemu tak Cię oburza zachęta do bezwarunkowej miłości do dzieci? Przecież w artykule nie napisano, że dzieci mogą robić co chcą- napisano o upominaniu i dezaprobacie. Bezwarunkowa miłość i akceptacja dla dziecka to calkiem coś innego niż akceptacja jego niewłaściwego zachowania.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jaga 20:26:20 | 2010-06-01
Kochajcie mocno swoje dzieci!!!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook