Nie wytrzymujemy większego tempa życia

Zwiększa się zachorowalność na zaburzenia psychiczne, bo coraz więcej osób nie wytrzymuje szybkiego tempa życia, ale też przestaliśmy się wstydzić tego, że przeżywamy jakieś trudności natury psychicznej - powiedział w rozmowie z PAP dr Bohdan Woronowicz.

 

Z opublikowanego w poniedziałek raportu European College of Neuropsychopharmacology (ENCP) wynika, że aż 38 proc. Europejczyków każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, napady lęku, bezsenność i uzależnienie od alkoholu, a także z powodu chorób neurologicznych, głównie demencji. Leczy się tylko co trzecia wymagająca tego osoba.

 

Dr Bohdan Woronowicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, twierdzi, że pierwszym niepokojącym sygnałem, że coś złego dzieje się w naszej psychice, może być częstsze niż wcześniej sięganie po alkohol.

 

- Wiele osób młodych, w wieku 30-40 lat, narażonych jest na silne stresy w pracy, a po powrocie do domu serwuje sobie jakieś trunki, choćby piwo - podkreśla specjalista. Dodaje, że jest to terapia zastępcza, która tylko pogłębia trudności. Lepszym rozwiązaniem jest szukanie pomocy u specjalisty.

 

Jego zdaniem, jeszcze poważniejszym problemem jest coraz częściej zdarzające się uzależnienie od leków. - Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej często wypisują leki uspokajające i na bezsenność, które często doprowadzają do uzależnień - zwraca uwagę dr Woronowicz, który kieruje Ośrodkiem Terapii Uzależnień w warszawskim IPiN.

 

Podkreśla, że to niebezpieczna "kuracja", gdyż szybko można wpaść w uzależnienie. I nie chodzi tylko o nadużywanie środków z grupy benzodiazepin, o których od dawna było wiadomo, że dość szybko mogą uzależnić.

 

- Niestety, podobnie uzależniające okazały się również niebenzodiazepiny, na co wskazuje coraz więcej wyników badań klinicznych. Tymi lekami należy się równie ostrożnie się posługiwać jak beznzodiazepinami - ostrzega dr Woronowicz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Irena 17:46:52 | 2012-02-18
Wierzę, że mogę pokonać moją chorobę

Dzięki forum, dzięki ludziom, których tam poznałam, dzięki pracy nad sobą [Wszelka moc pochodzi z wnętrza. Wewnątrz nas są nasze możliwości.... - Basia] i pomocy Tatiany i Władysława Pitaków, którą sami zaoferowali, i którą tylko powinnam się nauczyć umiejętnie wykorzystywać i skutecznie wprowadzać w życie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ciągle 00:11:16 | 2011-10-05
boooooooli ....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cisza, spokój i umocnienie 09:33:48 | 2011-10-03
A wystarczy pójść na Adorację...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~per... 21:47:29 | 2011-10-02
I niech nadal przybywa ofert pracy z następującymi wymaganiami: odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, kreatywność, dynamizm ... - jednym słowem chodzący dynamit, który w każdej chwili może wybuchnąć.
Czy można dziś gdziekolwiek znaleźć jakąś spokojną pracę, bez codziennego stresu i wyścigu nie wiadomo dokąt?
Oczywiście odpowiedzi na postawione pytanie nie spodziewam się, tak tylko sobie piszę w przypływie kreatywności.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~per... 20:40:12 | 2011-10-02
Artykuł wskazuje, że są dwie drogi - albo alkohol albo specjalista.
Więc nasuwa się wniosek, że ci którzy nam stważają takie niedowytrzymania tempo, to przyjaciele i jednego i drugiego rozwiązania. Chcą abyśmy wydawali pieniądze albo na alkohol albo na specjalistów. Pewnie na tym właśnie zarabiają. Bardzo nieładnie ...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook