Szybsze dojrzewanie i problemy psychiczne

PAP - Nauka w Polsce

Dzieci, które szybciej przechodzą proces dojrzewania płciowego, częściej mają zaburzenia zachowania i problemy psychiczne, np. depresję czy lęki - wynika z badań, o których informuje pismo "Developmental Psychology".

 

 

Wcześniejsze prace dowiodły, że wchodzenie w okres dojrzewania w bardzo wczesnym wieku może mieć w przyszłości wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednak niewiele badań analizowało skutki tempa, w jakim dzieci dojrzewają - podkreśla główna autorka pracy Kristine Marceau z Uniwersytetu Stanu Pensylwania w Filadelfii (USA).

 

- Stosując nowe statystyczne narzędzia, pozwalające modelować równocześnie wiek, w którym zaczyna się dojrzewanie oraz tempo tego procesu u dzieci, uzyskujemy znacznie bardziej złożony obraz zmian następujących w wieku nastoletnim i możemy wyjaśnić, dlaczego ich rezultatem mogą być zaburzenia zachowania - tłumaczy badaczka.

 

Razem z kolegami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis oraz Uniwersytetu Duke'a w Durham (Karolina Północna) Marceau przeanalizowała dane zbierane przez 6 lat w grupie 364 chłopców i 373 dziewcząt rasy białej.

 

Informacje dotyczyły m.in. rozwoju piersi u dziewcząt, wzrostu owłosienia genitaliów u chłopców oraz pojawienia się włosów łonowych u dzieci obu płci. Wszystkich zmierzono i zważono. Dzieci oraz ich rodzice lub opiekunowie udzielali też informacji na temat wszelkich problemów z zachowaniem i problemów natury psychicznej. O ryzykowne zachowania seksualne zapytano same dzieci.

 

Okazało się, że wiek, w którym młodzi ludzie wkraczali w okres dojrzewania oraz tempo tego procesu miały związek z występowaniem zaburzeń zachowania, problemów natury psychicznej i ryzykownych zachowań seksualnych.

 

U dziewcząt na przykład, wcześniejsze dojrzewanie, jak również jego tempo, były niezależnymi czynnikami ryzyka problemów z zachowaniem oraz problemów psychicznych.

 

W przypadku chłopców obydwa te czynniki wpływały na występowanie zaburzeń zachowania w bardziej powiązany sposób. Na przykład, najmniej narażeni na nie byli chłopcy, którzy weszli w okres dojrzewania w starszym wieku i u których przebiegało ono wolniej.

 

- Sądzimy, że gdy najważniejsze zmiany związane z dojrzewaniem są skupione w krótszym czasie, nastolatki nie mają możliwości się do nich zaadoptować, nie są zatem gotowe - pod względem emocjonalnym i społecznym - na wszystkie zmiany, które zachodzą w ich życiu - tłumaczy Marceau.

 

Naukowcy planują zbadać wpływ tempa dojrzewania na zdrowie kobiet w wieku dorosłym. Jak przypominają, wczesne dojrzewanie ma związek z większym ryzykiem złośliwych nowotworów narządów rodnych i sutka. Jest to prawdopodobnie wynikiem tego, że organizm kobiet wcześniej osiągających dojrzałość jest dłużej poddany działaniu estrogenów, które stymulują wzrost większości tych nowotworów. Pojawia się pytanie, czy tempo dojrzewania może mieć podobne skutki - zastanawiają się badacze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 21:00:17 | 2012-09-23
 Wsród płetwali błękitnych nie ma cwaniaków od "oświaty seksualnej" i pornografii, oraz nawiedzonych ideologów. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stan 17:26:53 | 2012-09-23
Nasza natura też to wie, jak dojrzewać i jak się zsynchronizować, tylko przeszkadza jej w tym współczesna kultura, wymuszając przez masę bodźców erotycznych, niespotykaną wcześniej, wcześniejsze dojrzeawanie. Niestety, kultura ma nie tylko pozytywne strony i musi trzymać się moralności. Jeśli się jej nie trzyma, to skutki są takie, jak widzimy...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KUL 20:56:41 | 2012-09-22
Patrzenie na siebie przez kraty łóżka" Pretty Women" nie przyniesie ani satysfakcji,ani bezpieczeństwa, a tym bardziej nie rozwinie w pełni kobiecej strony jestestwa[co tam kto ma w sobie...] Płetwale błękitne wiedzą kiedy się zsynchronizować i to nie jest ani za wcześnie,ani za późno.Czemu one wiedzą ,a my ludzie nie?

Oceń odpowiedz

 

 

Inteligentne Życie 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook