Przeciwności życiowe trwale zmieniają nasze mózgi. Co to w praktyce oznacza?

Przeciwności życiowe trwale zmieniają nasze mózgi. Co to w praktyce oznacza?
Neurobiolodzy z centrum medycznego Radboud University w Nijmegen zbadali wpływ przeciwności losu na dotyczące mózgu wzorce (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Życiowe przeciwności trwale zmieniają funkcjonowanie mózgu, a nieprawidłowa reakcja mózgu na przeciwności losu jest związana z objawami lękowymi – informuje "Nature Neuroscience".

Mózg człowieka jest kształtowany przez to, czego doświadcza. Na przykład reżyser Akira Kurosawa zobaczył w młodości skutki potężnego trzęsienia ziemi, które zamieniło w płonące zgliszcza Tokio i Jokohamę (liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 100 tys.). Mario Capecchi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z roku 2007 (za badania genetyczne) stracił kontakt z aresztowaną przez Gestapo matką w wieku lat trzech i przez pięć kolejnych błąkał się po włoskich ulicach, zanim odnalazła go ocalała z obozu zagłady matka. Nie mówiąc już o dzieciństwie wielu seryjnych morderców… Wydaje się logiczne, że trudne doświadczenia życiowe muszą w jakiś sposób zmieniać ludzi, ale jak to obiektywnie zmierzyć i zinterpretować?

Przeciwności życiowe trwale zmieniają nasze mózgi

Neurobiolodzy z centrum medycznego Radboud University w Nijmegen (Holandia - przyp. red.) zbadali wpływ przeciwności losu na dotyczące mózgu wzorce, których znajomość może posłużyć do przewidywania zaburzeń psychicznych.

Badania przeprowadzono na około 170 osobach których życie zostało przeanalizowane bardzo szczegółowo. Zbierano ona ich temat wszelkiego rodzaju dane (np. palenie przez matkę w czasie ciąży, komplikacje przy porodzie, maltretowanie czy poważny wypadek).

DEON.PL POLECA

Ponadto naukowcy określili strukturę mózgu tych osób za pomocą skanowania (wykonanego w wieku 25 oraz 33 lat). Następnie wykorzystali sztuczną inteligencję, aby znaleźć powiązania między przeciwnościami losu a wzorcami w mózgu.

- Były widoczne bardzo wyraźnie – powiedziała badaczka Nathalie Holz. - Te relacje są bardzo stabilne. Odkryliśmy je w obu grupach wiekowych. Dzięki naszym wynikom możemy teraz przewidzieć, jak mózg reaguje na przeciwności losu.

Badania nad mózgiem

- Uważam za wyjątkowe, że wciąż możemy śledzić wpływ na mózg wydarzeń, które czasami miały miejsce 25 lat temu – powiedział kierujący badaniami André Marquand. - I, co być może ważniejsze, może to nam pomóc przewidzieć, kto jest bardziej narażony na zaburzenia psychiczne.

- Odkryliśmy, jak mózg normalnie reaguje na przeciwności losu - wyjaśnił Marquand. - Dlatego możemy również określić, kiedy ta reakcja jest nieprawidłowa. Odkryliśmy, że taki odbiegający od normy wzorzec był związany z objawami lękowymi. Tego rodzaju problemy odgrywają centralną rolę w wielu zaburzeniach psychicznych.

Autorzy spodziewają się, że ich odkrycia mogą ostatecznie przyczynić się do wcześniejszego wykrywania zaburzeń psychicznych. Dzięki temu można będzie leczyć pacjentów wcześniej i skuteczniej. Na razie jednak potrzebne są dalsze badania.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Przeciwności życiowe trwale zmieniają nasze mózgi. Co to w praktyce oznacza?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.