Jak radzić sobie z gniewem i agresją?

Kto potrafi zapanować nad gniewem chwili, oszczędza sobie dnia ubolewania. (fot.shutterstock.com)

Gdy między dwiema osobami otwiera się przepaść wypełniona rozczarowaniami, urazami, gniewem, wściekłością i agresją, trudno wybudować nowe mosty. Jak poradzić sobie z agresją, nie robiąc nikomu krzywdy?

 

Jeśli chcemy nie unikać konfliktów, lecz stawić im czoła, to musimy stawić czoła także naszym uczuciom agresji.

 

Pojęcie agresji odnosi się szczególnie do zachowania, które ma za podstawę gniew. Rozróżniając między składnikiem emocjonalnym, czyli gniewem, a działaniem z niego wynikającym, czyli agresją, robimy duży krok naprzód, jeśli chodzi o sposób traktowania zachowania agresywnego, ponieważ gniew jako emocja może, ale nie musi wyrażać się w agresji. Agresja nie musi być koniecznie uwarunkowana gniewem, ale można ją rozumieć jako naturalny wyraz gniewu jako emocji.

Obchodzenia się z trudnymi uczuciami uczymy się zapewne głównie na podwórku, w domu i na zajęciach w naszej zupełnie osobistej szkole życia. Gdy jesteśmy dorośli, sięgamy po ów wzór zachowania własnej roboty jak po ziółka na uspokojenie.

Teoretycznie możemy wyróżnić trzy formy agresji:

  1. agresję "eksplozywną", na przykład: gotowanie się ze złości, wybuchanie złością, wpadanie w złość, krzyczenie ze złości oraz wybuchy agresji, takie jak napady gniewu i ataki szału;
  2. agresję "implozywną" i skierowany przeciwko sobie gniew, zarzuty czynione pod własnym adresem, poczucie winy, zgorzknienie, użalanie się nad sobą i nienawiść w stosunku do siebie;
  3. agresję ukrytą, formy niebezpośrednie i subtelne "schowki" na agresję, jak kpina, sarkazm, przebiegłość i zdradliwość, wyśmiewanie się, bluźnienie, odsądzanie od czci i wiary albo mówienie źle o kimś, narzekanie, lamentowanie, zrzędzenie, bezgłośne szantażowanie miną cierpiętnika albo "konsekwentne, nieubłagane i bezkompromisowe robienie tego, co konieczne i właściwe!".

Na potrzeby sytuacji służbowych radzi się postępować według trzech kroków:

  1. "Policz do 100" albo - jako alternatywa - "prześpij się z tym". Wcześniej filozof Francis Bacon powiadał, że kto potrafi zapanować nad gniewem chwili, oszczędza sobie dnia ubolewania.
  2. W domu zdjąć z siebie ciężar gniewu poprzez rozmowę z partnerem życiowym lub przyjaciółmi albo wyładować emocje w sporcie lub czymś podobnym, żeby
  3. ze spokojem i umiarkowaniem podejść do ogniska konfliktu, nie odnosząc poparzeń.


Ponieważ gniew i wściekłość są często uczuciami łatwo wybuchającymi i o dużej energii, nasuwa się pytanie, jak nad nimi panować. Zwłaszcza na polu zawodowym jest ważne, żeby w przypływie gniewu nie powiedzieć szybko czegoś, czego nie chcemy powiedzieć, a później żałować. Chodzi o to, żeby tak dalece zapanować nad tą emocją, abyśmy ciągle nie narażali się na jej wybuch i nie byli przymusowo kontrolowani przez kogoś z zewnątrz. Ale chodzi także o to, aby nie panować nad emocjami zbyt mocno, ponieważ zatracamy ten sposób spontaniczność zawartą w każdym uczuciu i umyka nam jego sens. Ciągła kontrola i panowanie nad sobą mogą czasem utrudniać konstruktywne traktowanie gniewu.

Gniew i wściekłość są tak samo ważnymi uczuciami jak strach i miłość oraz że za naszymi "twardymi" uczuciami ukrywają się często inne - "miękkie", przy czym te twarde chronią te miękkie. Nie jesteśmy w stanie odczuwać tych podstawowych emocji (nawet tych "pięknych"), jeśli nie dopuszczamy do siebie i nie czujemy w sobie wszystkich (nawet tych "brzydkich"). Emocje są różnymi postaciami energii. Jeśli zatrzymuje się je w sobie, tworzą blokady i napięcia, na przykład w krzyżu, ramionach, żołądku, szczęce, czole lub genitaliach. Te zapory nie dopuszczają niemal innych uczuć tak, że ubożeje nasza sfera przeżyć.

My, ludzie, posiadamy odmienne potencjały agresji. Ludzie o chorobliwej skłonności do wpadania we wściekłość i inni, którzy czują w sobie potężny gniew, muszą wykształcić w sobie umiejętność niewybuchania natychmiast, lecz opanowania się w danej sytuacji. Żeby tego dokonać muszą najpierw, z jednej strony, dowiedzieć się, że ich gniew należy do nich (i do tych, którzy kiedyś go wywołali) i że ich silna agresja ma swoje źródło w ich przeszłości. Z drugiej strony muszą się nauczyć, że jest wiele rzeczy na świecie, których nie zdołają uregulować, skontrolować i opanować.

Inna grupa dorosłych nauczyła się już dawno unikać agresji. Było to w danym czasie dla nich konieczne i jest jednocześnie tragedią. Konieczne, ponieważ stanowiło ochronę albo nawet strategię przetrwania, tragiczne, bo drogi ucieczki i sposoby unikania czegoś mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wielu dorosłych nie miało w dzieciństwie dobrych wzorów do naśladowania i nie wie, jak można właściwie obchodzić się z gniewem. A do tego przeżyli i zapamiętali równanie: gniew + agresja = ból i opuszczenie. Kiedy byli wściekli, bito ich, odpychano, pogardzano nimi, ośmieszano, ignorowano i karano milczącym odrzuceniem, wysyłano do łóżka bez kolacji albo zamykano w pokoju aż "zgrzecznieją". To, że dziś nie potrafią wyrazić swojego oburzenia, bezradności, podniecenia albo agresji wobec innych ludzi, jest spowodowane przede wszystkim tym, że wtedy nie wolno im było pokazywać takich uczuć i zachowań. Nauczyli się być "milutcy", powstrzymywać gniew i usuwać go ze świadomości. Chcą być grzecznymi dziewczynkami i stuprocentowymi harcerzami - przyzwoici, grzeczni, uprzejmi, rycerscy, mili, uważni i życzliwi. Hołdują zasadzie: "wytrzymać - przetrzymać - trzymać język za zębami", dławiąc się nią.


Dlatego stopniowe konfrontowanie innych ludzi z własnym gniewem na płaszczyźnie emocjonalno-energetycznej jest żmudne ale możliwe. Im więcej zdobędziemy doświadczenia w obchodzeniu się z tym uczuciem, tym łatwiej możemy nauczyć się właściwego okazywania gniewu.

 

Więcej w książce: Jak prowadzić trudne rozmowy - Karl Benien

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.81

Liczba głosów:

93

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

janmagiera 12:08:19 | 2018-06-20
Ja mogę polecić zdecydowanie trening zastępowania agresji Marcina Króla z ośrodka Psychologgia w Warszawie. To naprawdę świetne zajęcia, które dają dużo wiedzy o samym gniewie - Aneta ma rację, lepiej najpierw wziąć głęboki oddech i dać sobie czas na przemyślenie i przeanalizowanie swoich emocji. Również polecam ten ośrodek.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

gawlik.aneta 13:46:07 | 2018-05-10
Jestem strasznie dynamiczną osobą. Jak już się zdenerwuję, to bez kija nie podchodź. To u nas chyba rodzinne. Mama i siostra też tak mają. W pewnym momencie jednak zaczęło mi to strasznie przeszkadzać. Nie potrafiłam do niczego podejść spokojnie. Kłótnia z chłopakiem kończyła się rzucaniem talerzami, płaczem i krzykami, kłótnia z mamą teatralnym oświadczeniem, że "moja noga już tu więcej nie postanie". W pracy łatwo się irytowałam, co sprawiało, że koledzy i koleżanki mieli mnie za stukniętą histeryczkę. Znalazłam na www.psychologia-plus.pl fajny artykuł o zajęciach z zastępowania agresji i zapisałam się na terapię. To tylko godzina tygodniowo a zmienia sposób w jaki człowiek myśli. Teraz jestem w stanie wziąć dwa głębokie oddechy zanim zacznę się pieklić i wciągać innych do bezsensownych dyskusji :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

madej-wik 16:02:53 | 2017-04-08
Odkąd pamiętam zawsze miałam problemy z emocjami - wszystko było w stanie zburzyć mój dobry nastrój, często płakałam, nie potrafiłam sobie radzić w stresowych i trudnych sytuacjach. W końcu zdecydowałam się na wizytę u psychologa i psychoterapię i muszę przyznać, że czuję różnicę, dużo lepiej funkcjonuję. Polecam filmik z Panią psycholog z którą pracuję: https://www.youtube.com/watch?v=s3V8jObLDA4

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

5spaczki 21:17:18 | 2016-12-01
Jest takie darmowe narzędzie o nazwie Emocjonalna Droga, które pozwala zmienić emocje z negatywnych na pozytywne. Gorąco każdemu polecam, kto boryka się ze smutkiem, przygnębieniem, depresją, nerwicą. Można przeczytać o tym recenzję na blogu: https://odkasi.blogspot.com/2016/11/jak-zapanowac-nad-emocjami-i-poczuc-sie.html

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anamikolajczyk 22:20:25 | 2016-09-10
Opowiem wam jak ja sie stalam nagle agreswna.. 
Jestem w zwiazku z tym samym czlowiekiem od 20lat, mam razem dzieci, zwiazek byl od zawsze pelen huraganow. Od pewnego czasu a szczegolnie po urodzeniu sie pierwszego dziecka wiele sie zmienilo na gorsze/lepsze/trudno powiedziec.. 
Jedna z takich ostatnich sytuacji ktora mnie wyprowadzila z rownowagi: dla wielu moze to sie wydac banalnym problemem jednak dla mnie nic nie jest banalne. Z powodu nieporozumienia dotyczacego tego jak dlugi test miala miec corka w szkole moj ukochany nie wpadl w szal ale zawsze rozmawia ze mna w taki sposob aby obwinic mnie o to co sie wydarzylo (mial pojsc do pracy jak wroce do domu z dzieckiem, choc mu proponowalam zeby rano ja zawiozl i pojechal do pracy a ja bym dziecko po tym tescie odebrala). Wyladowal cala zlosc na mnie oczywiscie nie wprost ale byla to zlosc ukryta. Z tego co mowil wywnioskowalam ze to jest moja wina co sie stalo. W nerwach odlozylam sluchawke. Oczywiscie reszta dnia/weekendu to moja narastajaca agresja i milczenie-nie chce sie klocic przed dziecmi. Ale emocje we mnie siedza jak bomba zegarowa. Nie wiem jak sobie z tym radzic. Najprosciej byloby sie rozstac ale sa dzieci. Nie musze dodawac ze takie uczucia powoduja ze ja sie nie zachowuje normalnie ani naturalnie ani w domu ani w stosunku do niego ani dzieci. Wolalabym byc sama czasami choc wiem ze bedzie mi ciezko.

Oceń 3 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~magdalena 21:01:01 | 2015-05-04
Czy Deon to portal psychologiczny?? 
Czy naprawdę do tego doszło, że Katolikom do głowy nie przyjdzie szukać odpowiedzi w pismach duchowych??
Żenada i kompromitacja. Karmicie swoich czytelników freudowskim ochłapem i wmawiacie im, że to ma coś wspólnego z Chrześcijaństwem!

Oceń 1 39 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aaaa 22:46:41 | 2015-05-03
moja pierwsza miloscia byl wspanialy chlopak ktory niestety mnie nie szanowal i dal mi popalic ja tez lepsza nie bylam. od naszego rozstania minelo 7 lat a ja wciaz o nim mysle i kocham wiem ze on ma to samo. nie potrafie sobie ulozyc z nikim innym zwiazku bo ciagle mam go w glowie. i jak radzic sobie z gniewem? skoro przez niedojrzala wowczas milosc nie potrafie sobie ulozyc teraz zycia.

Oceń 3 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Daren 20:00:03 | 2014-12-31
Jestesmy  ludzmi i mamy wolną wolę , sami jestesmy odpowiedzialni za swoje czyny i słowa. Nikt inny tylko my sami.Od nas zależy jak to wszystko bedzie w przyszłosci , którą droge wybierzemy, czy bedziemy chcieli walczyc o siebie  czy ze sobą... my z narzeczoną zamiast prowadzic walki  rozmawiamy ze sobą i nie pozwalamy złym emocjiom kierowac naszymi emocjiami. Czasami bierzemu nervomix control .To nie wstyd pomagac sobie farmakoogią kiedy jest taka potrzeba

Oceń 5 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~monia 14:35:03 | 2014-01-19
Największy problem z agresją to mają w dzisiejszych czasach chyba nastolatki. Skąd w takich młodych ludziach, którzy mają przed sobą tyle dobrych chwil, takie pokłady agresji? Czy to kwestia wychowania? Że czasami trzeba interweniować z policją czy prawnikiem? http://www.eporady24.pl/agresywna_nastolatka,pytania,3,61,7944.html
skąd się to wszytsko bierze? wychowanie czy naturalne uwarunkowania? co o tym myślicie?

Oceń 2 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sdascdfddwsdsfdfda 00:27:01 | 2013-10-28
cooo za ******** jebane lanie wody, zadnych konkretow :/

Oceń 15 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook