Gimnastyka mózgu pomaga unikać wypadków

Wystarczy 10 sesji ćwiczeń z programem komputerowym do treningu mózgu, aby o połowę zmniejszyć ryzyko wypadku spowodowanego przez starszego wiekiem kierowcę - informuje "New Scientist".

 

- Jak dotąd żaden program treningowy ani gra edukacyjna nie mogły się pochwalić podobną, potwierdzoną skutecznością - zaznaczył współkierujący badaniami Jern Edwards z University of South Florida w Tampa.

 

Wyniki nowych badań zaprzeczają wcześniejszym wnioskom, wyciągniętym z badań obejmujących 11 tys. osób. Wówczas Adrian Owen z University of Cambridge twierdził, że trening mózgu za pomocą gier poprawia tylko umiejętności przydatne w grze.

 

Tym razem w badaniach uczestniczyło 908 starszych kierowców (średnia wieku 73 lata). Podzielono ich na 4 grupy - w trzech pierwszych trenowali za pomocą jednego z trzech programów komputerowych, grupa czwarta nie trenowała.

 

Jeden z programów miał poprawić szybkość reakcji, drugi - rozumowanie, trzeci- pamięć. Każdy kurs składał się z 10 sesji, a uczestników obserwowano przez kolejne sześć lat, rejestrując, ile razy mieli wypadki drogowe, za które byli odpowiedzialni.

 

Okazało się, że treningi szybkości reakcji oraz rozumowania pomogły zmniejszyć liczbę wypadków o około 50 procent, natomiast trening pamięci prawie nie miał wpływu na wypadki. Wypadki spowodowało 18 proc. nietrenujących, 16 proc. po treningu pamięci, 12 procent po treningu rozumowania i tylko 10 proc po treningu szybkości reakcji. Co ciekawe, osoby trenujące mózg o 38 proc. rzadziej zapadały na depresję, rzadziej też miały kłopoty ze zdrowiem.

 

Trening szybkości reakcji polegał na identyfikacji pojawiających się na ekranie komputera figur, zaś ćwiczenie rozumowania opierało się na rozpoznawaniu wzorów, aby rozwiązać problem. W obu przypadkach badani otrzymywali coraz trudniejsze zadania.

 

Edwards poleca starszym pacjentom ćwiczenia poprawiające pracę mózgu - jednak tylko za pomocą programów o potwierdzonej skuteczności. Także fizyczne ćwiczenia poprawiające kondycję powinny pomóc zachować sprawność umysłową.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook