Kobieta i mężczyzna. Dwa odrębne światy?

TakRodzinie
(fot. Ryan Polei / flickr.com)

Dla mężczyzny "wolny związek" oznacza prawo do opuszczenia "partnerki" w każdej chwili. Tymczasem dla kobiety "wolny związek" oznacza, że mężczyzna nigdy jej nie opuści, gdyż tak bardzo ją kocha, że nie musi jej tego ślubować na piśmie i przy świadkach.

 

Nie tylko ciało, lecz także psychika ma płeć. Kobieta i mężczyzna to dwa różne sposoby przeżywania i wyrażania człowieczeństwa.

 

Różnice cielesne między płciami są oczywiste i łatwo zauważalne. Równie istotne są jednak różnice psychiczne. Wynikają z faktu, że mężczyźni są bardziej predysponowani do funkcjonowania w świecie przedmiotów, a kobiety okazują się bardziej wrażliwe na budowanie więzi międzyludzkich. Różnice psychiczne mają podłoże hormonalne. Organizm kobiety wydziela znacznie większą ilość serotoniny i oksytocyny. Hormony te skłaniają do postaw prospołecznych i opiekuńczości. Z kolei organizm mężczyzny wydziela znacznie więcej testosteronu, który prowokuje do agresji i rywalizacji.


Również mózg człowieka ma płeć. W przypadku kobiet półkule mózgowe są lepiej zintegrowane dzięki bogato rozwiniętemu systemowi połączeń neurologicznych (ciało modzelowate). W konsekwencji mózg kobiety ułatwia przyswajanie złożonych informacji, typowych dla świata osób. Panie potrafią jednocześnie rozumieć człowieka i wczuwać się w jego przeżycia. Lepsza niż u mężczyzn integracja półkul mózgowych u kobiet ma także problematyczne aspekty. Gdy kobieta przeżywa bolesne stany emocjonalne, to zadręcza się i snuje czarne scenariusze typu: "nikt mnie nie kocha, nikomu nie jestem potrzebna, życie nie ma sensu".

 

Gdy poprawia się nastrój kobiety, wtedy także jej sposób myślenia staje się pozytywny. Mężczyznom łatwiej zachować stabilność w systemie myśli i przekonań. Problem pojawia się wtedy, gdy mężczyzna przeżywa intensywne, bolesne stany emocjonalne, gdyż wtedy może "wyłączyć" logiczne myślenie. To właśnie dlatego więcej mężczyzn niż kobiet popada w alkoholizm, narkomanię i inne uzależnienia. Mężczyźni "zapominają" o tym, że sięganie po substancje, które na krótko poprawiają nastrój, pogarsza sytuację, w której się znajdują.


Również próby samobójcze mają odmienne znaczenie dla osób płci przeciwnej. Kobiety cztery razy częściej niż mężczyźni targają się na własne życie, jednak trzy razy więcej mężczyzn umiera śmiercią samobójczą. Różnica ta wynika z faktu, że kobiety wołają wtedy o pomoc, a mężczyźni o śmierć. Kobiety podejmują próby samobójcze wcześniej, gdy ich sytuacja nie jest jeszcze rozpaczliwa. Mężczyźni targają się na swoje życie wtedy, gdy nie widzą już innego rozwiązania. Kobiety spontanicznie interesują się trudnościami innych osób i są skłonne do udzielania pomocy z własnej inicjatywy. Gdy same znajdą się w trudnej sytuacji, wtedy łatwiej niż mężczyźni szukają wsparcia u innych. Jeśli go nie otrzymują, wtedy wołają o pomoc za pomocą prób samobójczych.


Ze względu na różnice w myśleniu, przeżywaniu i budowaniu relacji ocena zdrowia psychicznego powinna uwzględniać odrębne kryteria w przypadku kobiet i mężczyzn. Jednym z takich kryteriów jest obraz samego siebie. Dla mężczyzny obraz samego siebie jest dosłownie obrazem samego siebie. Tymczasem dla kobiety obraz siebie zależy nie tylko od jej cech, lecz także od jej więzi z innymi ludźmi.

 

Nawet bardzo dojrzała kobieta nie ceni siebie i nie czuje się spełniona, jeśli ktoś z jej bliskich popada w kryzys lub cierpi. Ponadto osoby płci przeciwnej różnią się rozumieniem poszczególnych słów. Dla przykładu: dla mężczyzny "wolny związek" oznacza prawo do opuszczenia "partnerki" w każdej chwili. Tymczasem dla kobiety "wolny związek" oznacza, że mężczyzna nigdy jej nie opuści, gdyż tak bardzo ją kocha, że nie musi jej tego ślubować na piśmie i przy świadkach.


Jedynie dojrzała miłość sprawia, że kobiety i mężczyźni mogą siebie rozumieć i wspierać, pomimo tego że różni ich tak wiele.Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.66

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Maciej 16:59:03 | 2014-10-31
Przeczytaj Waść sobie: http://www.pch24.pl/papiez-franciszek--halloween-trzeba-zakazac-,31834,i.html

I pomyśl, zanim po raz kolejny bzdury pisać będziesz!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 20:02:48 | 2014-10-29
Wcale nie różni nas "tak wiele". Mężczyźni i kobiety mają odmienne ciało, ale podobną duszę. "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety; wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie" (Ga 3,28). Lepiej być księdzem niż psychologiem - wtedy ma się bardziej obiektywne spojrzenie.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 07:29:11 | 2014-10-29
Te róznice płci opisane powyzej są wielkim dobrem dla ludzi.
Choc bywaja denerwujące, to wlasnie dzieki nim udaje się zbudować wyjątkowa jedność malzeńską. Bo małżonkowie uzupełniają sie sposobem myślenia, postrzegania świata czy reakacjami na to co niesie życie.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~182 00:17:12 | 2014-10-29
Jestem kobietą i podejmę próbę samobójczą zanim moja sytuacja, z powodów niezależnych ode mnie znacznie się pogorszy, ale zrobię to tak, żeby umrzeć i aby nikt nie cieszył się, że tylko wołałam o pomoc.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jarekkk 23:30:07 | 2014-10-28
Już pierwsze zdanie bezzasadne i bardziej wygląda jak skopiowane z kolorowego czasopisma za 1, 20 zł.gdzie trudno o poradę fachowca...
I od razu włacza mi się zgryźliwość...tyle mądrości psychologicznych, neurologicznych, socjologicznych- bogato kształcony Autor...

Oceń 4 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook