Nie czas na zakupy!

TakRodzinie
(fot. Lars Plougmann / flickr.com / CC BY)

Dzisiaj ludzie często się przepracowują. Mają mniej czasu dla siebie, dla swoich bliskich, zdarza się, że w gonitwie codzienności zapominają o Stwórcy. W życie wdziera się chaos, trudno odróżnić, kiedy kończy się praca, a zaczyna odpoczynek.


Nie czas na zakupy!


Polacy należą do najbardziej pracowitych narodów w Europie. W pracy spędzamy blisko 42 godziny tygodniowo. Dla porównania: Holendrzy na pracę poświęcają około 30 godzin tygodniowo, średnia europejska to 37,4 godziny.  Każdy z nas, aby mógł normalnie funkcjonować, musi odpoczywać. Odpoczynek pozwala nam zregenerować siły, zgromadzić energię potrzebną do dalszego życia. Odpoczynek to przestrzeń do szukania wewnętrznej harmonii. Okazją do takiego właśnie odpoczynku jest dzień Pański - niedziela. Ten dzień może być sposobnością do spotkania z samym sobą, ale przede wszystkim okazją do spotkań ze swoimi bliskimi. Spotkań przez duże "S".

 

W ciągu tygodnia widujemy się, rozmawiamy ze sobą, ale często rozmowom tym towarzyszy pośpiech, a co za tym idzie - napięcie. Aby rozmawiać, a przy okazji usłyszeć w pełni, co chce mi powiedzieć druga osoba, jest potrzebny czas.  

 

Styl życia

 

Coraz trudniej nam go wygospodarować dla siebie i rodziny. Nierzadko tracimy zdrowy punkt odniesienia, który mógłby nam wskazać, co jest normą, a co poza tę normę wykracza, powodując zmęczenie i grożąc poluzowaniem więzów domowych. W obecnych czasach rodzina coraz częściej przeżywa kryzysy kończące się niejednokrotnie destrukcją. Wyjątkowo podatne są na to młode rodziny, których członkowie postrzegają świętowanie jako okazję do zakupów czy nadrobienia zaległości w pracy. Przestrzeń wspólnego świętowania może być cudem dla naszych rodzin. To bardzo ważne - szczególnie w czasach, kiedy więzi stają się coraz mniej trwałe.


Wspólna Eucharystia, wspólny obiad, wspólny spacer na łonie przyrody mogą nam dać wiele wytchnienia i dużo radości potrzebnej na kolejny tydzień obowiązków. Prawdziwe świętowanie niedzieli i innych świąt chrześcijańskich uczy także chrześcijańskiego stylu życia w codzienności. Świętując razem, możemy poczuć się kochani, zrozumiani przez najbliższych. W dni świąteczne szybciej możemy odstawić na bok codzienne problemy i niesnaski.  

 

Wspólnota stołu

 

Niezwykle ważny jest stół, przy którym spożywamy posiłek. Powinniśmy mieć możliwość spoglądania na siebie nawzajem, wymieniać nie tylko myśli, ale także spojrzenia. Móc zobaczyć w oczach drugiego człowieka jego emocje i uczucia to kolejny cud po cudzie spotkania z Chrystusem we wspólnej Eucharystii, którego możemy doświadczyć, świętując razem. Dialog prowadzony przez członków rodziny powinien być rzeczywistością dotykającą nie tylko codziennych spraw i obowiązków, ale dotyczyć także Słowa Bożego, które było proklamowane. Zestawienie rodzinnych trudności z żywym słowem może nam dać inną perspektywę funkcjonowania i może być wspaniałą okazją do dzielenia się własnym doświadczeniem działania Boga w życiu codziennym.  

 

Szansa dla rodziny

 

Wspólne rodzinne świętowanie jest szansą, przed którą staje każda rodzina. Wykorzystanie tej szansy zależy przede wszystkim od małżonków. Matka i ojciec powinni starać się dbać o dobre świętowanie, stanowić przykład dla dzieci, aby następne pokolenia potrafiły odróżnić rzeczy ważne od mniej ważnych i by słowo "rodzina" nie stało się tylko mitem zamierzchłych czasów.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 11:45:13 | 2014-06-01
Bywam niekiedy bardzo zapracowany, ale staram się niedzieę poświęcić na wypoczynek. Żadnych telefonów poza rodziną i przyjaciółmi, żadnych zakupów. Unieśmy myśl ku sprawo wyższym i przyjemnym, bo jedno nie wyklucza drugiego

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~studentka 16:53:50 | 2014-05-31
Rzeczywiście, odpoczywając i poświęcając się Bogu w niedziele, łatwiej później znaleźć siłę do zmagania się z trudnościami w tygodniu, ale skąd wziąć czas na kompletny odpoczynek w niedziele? Np. będąc studentką wymagającego kierunku, nie mogę sobie pozwolić na odejście od książek przez cały dzień. Albo nie umiem?

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?