"Wpadł do nas tak po prostu. W koszuli z koloratką, bez pompy". Kardynał odwiedził krakowskie Planty

Edyta Drozdowska

- Jestem niewierząca, ale od razu go poznałam. Choć spontaniczne wizyty wysoko postawionych kościelnych hierarchów nie zdarzają się często, czułam, że dla niego to naturalne - mówi Natalia Rutkowska, wolontariuszka "Zupy na Plantach".

 

"Zupowóz" z cukiniową dla 150 osób, ugotowaną, jak co niedzielę w Żywej Pracowni, i z żurkiem, bo znajomej zostało trochę porcji z eventu, zatrzymuje się przy ulicy Szpitalnej. Natalia z kilkoma wolontariuszami i osobami w kryzysie bezdomności wypakowują z niego gar, sztućce, miski i chleby, pieczone przez zaanagżowane w "Zupę na Plantach" mamy Gosię i Magdę, i te podarowane od zaprzyjaźnionej piekarni. 

 

(fot. facebook.com/ZupaNaPlantach) 

 

Sytuacji przygląda się z uśmiechem kardynał Konrad Krajewski, ktory przy okazji wizyty w Polsce, postanawia odwiedzić ludzi "Zupy na Plantach". Pyta, czy może potowarzyszyć w spotkaniu, a potem przygląda się, podchodzi do nieznajomych, chce wiedzieć, jak się czują i co u nich słychać. Jest zainteresowany tak naprawdę.

 

- Cieszyli się. Dla ludzi z Plant obecność księdza, a kardynała to już w ogóle wiele znaczy, oni w ten sposób czują się wyróżnieni, ważni, zauważeni. Dla nich to taka jakby "wyższa instancja"  - opowiada Natalia. 

 

Rozmowy, które nie dają spać

 

W środy i niedziele, na tzw. kręgu - miejscu blisko podziemnego przejścia i Teatru Słowackiego, wolontariusze z Zupy i krakowskiej wspólnoty spotykają się z osobami bezdomnymi. Z pozoru nie ma o czym gadać, bo niby niełatwo znaleźć temat z nieznajomym, ale po kilku minutach obcy ludzie rozmawiają jak przyjaciele. Są żarty i trochę śmiechu, są dramaty i historie, które nie dają spać.

 

Kiedy kardynał dowiaduje się, że krakowskie działania to nie tylko niedzielne i środowe spotkania, ale też Mobilna Biblioteka dla Osób Wykluczonych, odwiedziny w pustostanach, paczki z ubraniami i kosmetykami w miesiącach zimowych, towarzyszenie w kolejce do lekarza albo na odwyk, wizyty w szpitalach psychiatrycznych i bliskie relacje, jest pod wrażeniem.

 

(fot. facebook.com/santegidiokrakow)

 

(fot. facebook.com/ZupaNaPlantach) 

 

Prezent od Franciszka

 

Mówi, że to dobra praktyka i opowiada, jak organizują pomoc dla osób wykluczonych w Rzymie. Jest tam bufet, jakby z Ikei, bo szwedzkie stoły, a na nich owoce, warzywa i ciepłe posiłki. Poza tym zaprzyjaźnione firmy i hotele zatrudniają osoby, które mogą podjąć pracę i zacząć proces powrotu do życia nie na ulicy.

 

- Kardynał był wspaniałomyślny, przekazał nam 150 euro, śmiał się, że to od papieża Franciszka! Zupowe niedziele na serio nie przestają nas zaskakiwać - podsumowuje Natalia.

 

 

Ostatnio spędzili z papieżem Franciszkiem dwie godziny z ubogimi w Rzymie. Na koniec spotkania, jeden z bezdomnych z...

Opublikowany przez Zupa na Plantach Poniedziałek, 10 września 2018

 

Przeczytaj też: Bóg kopnięty życiem >> 

*

 

Dziękuję Natalii Rutkowskiej za opowiedzenie o niedzielnym spotkaniu na Plantach. 

 

* * *

 

Pomóżcie nam pokazywać dobro w Kościele. Od tej pory możecie wysyłać nam "dobre newsy" o życiu waszych parafii i wspólnot, o znajomym księdzu czy siostrze zakonnej, o tym, do czego zainspirowało Was życie w Kościele. Skorzystajcie z tego formularza »

 

 

Edyta Drozdowska - dziennikarka i redaktorka DEON.pl, prowadzi dział Inteligentne Życie »  i projekt W życiu chodzi o #Coś Więcej »

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

36

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jawygo 13:24:12 | 2018-09-17
" Gdy więc dajesz jałmłużnę ......" Co jak co ale kard.Krajewski powinien o tym pamietać .

Oceń 3 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook