Małe gesty – wielkie dobro

Wychowawca

III edycja Małopolskiego Projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

 

Bezinteresownie, nieodpłatnie i z potrzeby serca opiekują się chorymi ludźmi, zaniedbanymi dziećmi, troszczą się o środowisko naturalne. Wolontariuszem może zostać każdy. Nie trzeba mieć doświadczenia, jedynie trochę chęci i wolnego czasu. W Polsce najbardziej rozpowszechnioną formą wolontariatu jest pomoc osobom niepełnosprawnym, dzieciom w domach dziecka i hospicjach. Najczęściej wolontariuszami zostają uczniowie liceów i studenci.

 

W Krakowie już po raz trzeci zrealizowany został Małopolski Projekt pn. „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowujący uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Projekt jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego Jana Pawła II, byśmy byli sługami miłosierdzia, niosąc pomoc ludziom potrzebującym, oraz przeciwdziałając obojętności społecznej.

 

Współorganizatorzy projektu:

 • Kuratorium Oświaty w Krakowie
 • Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie
 • Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
 • Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

Projekt był aktywnie wspierany przez prezydentów, burmistrzów, wójtów i przedstawicieli organów prowadzących szkoły.

 

Patron Projektu

 

Projekt jest kontynuacją zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego i rozpoczętego w 2006 roku długofalowego działania wychowawczego mającego na celu rozbudzenie u młodzieży zainteresowania postacią i nauką Ojca Świętego Jana Pawła II, a także tworzenia podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach.
Pierwszym etapem realizacji Projektu było zorganizowanie warsztatów szkoleniowych dla ponad 550 uczestników, w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Wadowicach. Warsztaty prowadzili specjaliści z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kuratorium Oświaty oraz organizacji pozarządowych. Po warsztatach uczniowie pod opieką nauczycieli rozpoczęli realizację projektów w swoich środowiskach.

 

Na czym polega pomoc

 

Adresatami projektów, do których młodzież najczęściej kierowała pomoc, byli ubodzy (także z Afryki), rodziny wielodzietne i niepełne, dzieci bez rodziców, dzieci zaniedbane wychowawczo oraz z ubogich rodzin, uczniowie, którzy na skutek wypadku stracili kontakt ze szkołą, klasą i kolegami, samotne matki i osoby starsze.
Formy pomocy obejmowały m.in. pomoc w codziennych czynnościach (zakupy, sprzątanie), towarzyszenie dzieciom, osobom samotnym, chorym, np. poprzez rozmowę, czytanie, zabawy, organizację wycieczek, wizyty z programami artystycznymi lub upominkami i paczkami, organizowanie imprez integracyjnych, pomoc materialna, finansowa i rzeczowa. Młodzież organizowała także zbiórki środków na pomoc w innych krajach (adopcja na odległość), akcje charytatywne własne lub wspierające działalność stowarzyszeń i fundacji, np. koncerty, turnieje, pikniki i mecze.

 

Statystyki

 

Na podstawie złożonych przez szkoły sprawozdań została przeprowadzona ocena szkolnych projektów i ich realizacji przez komisje rejonowe. Autorzy najlepszych szkolnych projektów zostali zaproszeni do przygotowania i przedstawienia prezentacji w rejonach.
Finał wojewódzki odbył się 18 i 19 listopada 2009 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym etapie projektu uczestniczyło 520 uczniów wraz z opiekunami, którzy pracowali w 27 zespołach (19 z gimnazjów i 8 ze szkół ponadgimnazjalnych) z rejonów: krakowskiego, tarnowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i wadowickiego.
Uroczyste podsumowanie i zakończenie Małopolskiego Projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, połączone z wręczeniem dyplomów, statuetek – symboli miłosierdzia i nagród odbyło się 3 grudnia 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej.
 

W Projekcie uczestniczyło 3785 uczniów wraz z opiekunami z 214 szkół województwa małopolskiego.

 • Z rejonu krakowskiego – 839 uczniów.
 • Z rejonu tarnowskiego – 932 uczniów.
 • Z rejonu nowosądeckiego – 838 uczniów.
 • Z rejonu wadowickiego – 727 uczniów.
 • Z rejonu nowotarskiego – 449 uczniów.

Od 2007 roku w projekcie wzięło udział 8333 uczestników, co roku przybywa około 1000 nowych uczniów z nauczycielami.
 

Podczas uroczystości laureaci nagrody głównej – pięć zespołów (99 uczniów wraz z opiekunami) z całej Małopolski - zostali uhonorowani wycieczką-pielgrzymką do Włoch i grobu Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

Laureaci Nagrody Głównej:

 • Z rejonu krakowskiego: Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie za projekt „Miłością trudno się zmęczyć” (21 uczestników) – opiekun: Renata Chrzanowska, dyr szk: Antoni Juszczyk.
 • Z rejonu tarnowskiego: Gimnazjum im. st. sierż. Ignacego Łazarza ps. „Lot” w Podlipiu za projekt „Otwórz swe serce” (20 uczestników) opiekun: Lidia Dąbroś i Krzysztof Białas, dyr szk: Ryszard Buczak
 • Z rejonu nowosądeckiego: Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie za projekt „Serca otwarte na oścież” (22 uczestników) – opiekun: Beata Jabłońska i Renata Długosz, dyr szk: Maria Lupa
 • Z rejonu nowotarskiego: Katolickie Gimnazjum Integracyjne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Czerwiennem za projekt „Pod skrzydłami Anioła Stróża” (14 uczestników) – opiekun: Bernadetta Zarycka i Anna Lasak, dyr szk: Anna Słodyczka
 • Z rejonu wadowickiego: Gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nowej Wsi za projekt „Byłem głodny, a daliście mi jeść” (22 uczestników) – opiekun: Grzegorz Żak i Magdalena Miodońska-Kuźma, dyr szk: Hermina Dudziak
1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook