Jakie są sekrety długowieczności?

Dziennik Polski

Co do wpływu niektórych czynników na długość życia zgodni są i lekarze, i gerontolodzy. Do czynników skracających życie należą: uwarunkowania genetyczne, płeć, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywianie, skutkujące otyłością. Polskie badania i obserwacje lekarzy także nie pozostawiają wątpliwości. Wszyscy stulatkowie są szczupli!


W 1950 r. królowa brytyjska osobiście uścisnęła dłoń wszystkim 50 stulatkom zamieszkałym w jej kraju. W 1960 r. w podobnej uroczystości uczestniczyło już 100 stulatków. Dziś nie organizuje się w Wielkiej Brytanii takich imprez, ponieważ królowa musiałaby znaleźć czas i siły, aby osobiście gratulować kilku tysiącom brytyjskich stuletnich seniorów. Gerontolodzy szacują, że w związku z wydłużaniem życia ludzkiego co dziesięć lat podwaja się liczba osób dożywających magicznych stu lat. W 2000 r. w Polsce żyło prawie 2000 stulatków. W lipcu 2010 doliczyliśmy się ich 2557.


W samej Małopolsce mieszka obecnie 317 osób mających co najmniej 100 lat. Rok temu, dokładnie o tej samej porze, było ich 193. W samym Krakowie żyje 68 matuzalemów, którzy przekroczyli magiczną setkę, a całkiem niedawno, w 2003 r., lista najstarszych krakowian zawierała zaledwie 31 nazwisk. W Nowym Sączu w lipcu 2010 r. ZUS wypłacał honorowe świadczenie (2716 zł) 26 sędziwym obywatelom, ale szacuje, że do końca roku zacna grupa długowiecznych może się powiększyć o kolejnych 31 osób. Przeżyli dwie wojny światowe, czasami zesłania i obozy koncentracyjne, prawie wszyscy zaznali w życiu głodu. Tracili najbliższych, przepadał ich majątek, los rujnował im życiowe plany. Spracowani, umęczeni nieszczęściami, zahartowani codziennymi trudnościami dotrwali do magicznej daty w kalendarzu.


Do tańca i do różańca


Na śniadanie była dzisiaj kawa zbożowa z mlekiem. Obowiązkowo z kożuszkiem. Chleb i kawałek białego sera. Na obiad będą młode ziemniaczki z kwaśnym mlekiem. Takim prawdziwym, od krowy. Pani Stefania lubi proste jedzenie. Mięso niechętnie, ale kapusty nie odmówi. Tylko nie w bigosie. - I placki. Z prawdziwą kawą - mówi z uśmiechem Stefania Kowalczyk. Najstarszą Małopolankę zastajemy na ławeczce przed domem. Za kilka dni skończy 106 lat. Wygląda na 20 mniej. Porusza się bez większego trudu, choć dla pewności czasem używa laseczki. - Eeee, kręgosłup nie pusca - macha ręką, gdy wyrażam zdumienie jej znakomitą kondycją. I sama proponuje przejście w inne, mniej słoneczne miejsce.


Zagaduję o wojnę. - Ale którą? Pierwszą czy drugą? - odpowiada i natychmiast przypomina sobie 1914 rok oraz tych, którzy wtedy zginęli. Pamięta, gdzie mieszkali. A w czasie drugiej najgorszy był głód w 1940 i 1941 r.
- Do setki mieszkałam w moim starym domu. Tu wychowałam czworo dzieci. Jedna córka i syn już nie żyją - Stefania Kowalczyk pokazuje miejsce, gdzie stał. - Trzy lata temu go wyburzyliśmy i przeniosłam się do synowej.


Jeszcze w ubiegłym roku chodziła na każdą niedzielną mszę św. do kościoła. Teraz słucha transmisji z Łagiewnik, ale w niedzielę, na swoje 106. urodziny wybiera się do swojego kościoła.


Od blisko tygodnia rodzina Karola Niebielskiego świętuje jego 100. urodziny. Specjalnie na tę okazję ze Stanów Zjednoczonych przyjechała jedna wnuczka z rodziną, a z Francji druga. Najpierw była przejażdżka dorożką po Krakowie, tort w gronie rodzinnym, potem spotkania z sąsiadami. Wreszcie, 12 lipca, dokładnie w dniu 100. urodzin, wspólna zabawa z mieszkańcami Domu Seniora Naftowca w Krakowie. Emerytowany nauczyciel szkoły budowlanej po ukończeniu 90 lat sam podjął decyzję o przeniesieniu się do domu opieki. Podczas fety w DPS nie przyjął wprawdzie zaproszenia do tańca od artystki śpiewającej na jego cześć lwowskiego walczyka (pan Karol pochodzi z okolic Lwowa), ale porusza się samodzielnie.


Daje sobie radę z wejściem do mieszkania córki na I piętrze. I zachował bystrość umysłu. Kiedy wnuczka Ania informowała dziadka, że wybiera się do niego z życzeniami "syn pana Pająka", byłego sąsiada stulatka, ten rezolutnie odpowiedział: "Przecież pan Pająk nie ma syna". Rzeczywiście, dorosła wnuczka nie miała pojęcia, że z gratulacjami do jubilata wybierał się zięć sąsiada.


Na swoich setnych urodzinach (3 października br.) za to chętnie zatańczyłaby Aurelia Burczanowska, siostra Dominika z klasztoru Sióstr Niepokalanek z Nowego Sącza. Zatańczyłaby mazura, gdyby tylko znalazł się partner znający kroki. Jak na stulatkę jest bardzo sprawna, wręcz kipi energią. Jeszcze kilka lat temu weszła i zeszła z Gubałówki (mówi, że Gubałówka to "małe nic"). Po tej wycieczce jednak lekarz stanowczo jej zabronił takich eskapad. Energię przerzuciła więc na czytanie i pisanie. Na święta np. pisze ponad 150 listów! Pasjonuje się literaturą religijną, ale teraz postanowiła odświeżyć swoją znajomość literatury polskiej. Obecnie czyta Kapuścińskiego.


Gros małopolskich seniorów, którzy przekroczyli magiczną setkę, zachowuje bardzo dobrą kondycję. Wojciech Salamon ze Szczawnicy (setka stuknęła mu 21 maja br.) jeszcze do niedawna sam robił zakupy. Dobra forma to efekt wieloletniego oprowadzania turystów. Wciąż jest sprawny, a jego pasja to własna pasieka.


Mimo 101 wiosen pani Leontyna Zawiślak, pochodząca z Kołomyi mieszkanka Tarnowa, emerytowana nauczycielka matematyki, w kuchni domownikom pozwala... zmywać naczynia. Sama gotuje i jest w tej dziedzinie perfekcyjna. Interesuje się polityką, słucha radia, a jej ulubiona lektura to "Dziennik Polski".


27 czerwca 100. urodziny obchodziła Stefania Knap spod Olusza. Mieszka razem z czteropokoleniową rodziną. Ma pokój na piętrze i sama radzi sobie z pokonaniem schodów. Spaceruje po podwórku, ogląda telewizję (choć coraz rzadziej, bo słabnie jej wzrok) i słucha radia. Jeszcze ubiegłego lata plewiła w ogródku. Lubi podróżować samochodem wraz z rodziną. Wiosną tego roku pojechała do córki do Otmuchowa koło Opola.


Herbatki ze śliwowicą na rozgrzewkę nie odmówi 101-letni Jan Płachta z Nowego Sącza, zagorzały kibic MKS Sandecja. Jeszcze dwa lata temu na mecze przyjeżdżał na rowerze. Dziś podjeżdża po niego specjalny samochód z klubu. Zasiada w sektorze dla VIP-ów. Radzi sobie ze wszystkimi czynnościami, tylko na dalsze przechadzki zabiera laskę. Szwankuje mu też wzrok. Dlatego wnuczka zabrała go do salonu Vision Express. A tam klientów wita reklama: ile lat, tyle procent zniżki. Ekspedientka poinformowała zachęcająco o promocji, a w odpowiedzi usłyszała od pana Jana: - No to będzie pani musiała dopłacić.


101-latek wybrał dwie pary okularów za 1200 zł, ale musiał zapłacić za szkła 300 zł. Komputer próbował liczyć te zniżki tak, jak został zaprogramowany. Nie dał rady. Zwariował.

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~marzycielka 11:09:26 | 2010-07-31
Napisano powyżej:
Wszyscy stulatkowie są szczupli!
Ciekawe, czyli dowód na to, że watro nie popełniać następującego grzechu: nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?