Jak zmniejszyć domowe wydatki? Są sposoby

(fot. AMANITO / flickr.com)

Rachunki rosną, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby uchronić budżet domowy przed katastrofą? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, by obniżyć comiesięczne zobowiązania i wydatki. Oto kilka przydatnych wskazówek.


Rób zakupy z głową!


Sklepy kuszą nas przeróżnymi promocjami, z których jedna jest bardziej opłacalna od drugiej. Niestety potencjalny Klient bardzo często daje się złapać na ten haczyk. I w ten sposób w jego koszyku oprócz produktów z listy znajdzie się kilka dodatkowych, często naprawdę zbędnych. A jaki jest najprostszy sposób? Na początku miesiąca wyznacz sobie sumę pieniędzy potrzebnych na niezbędne wydatki spożywcze. Dzięki temu łatwo obliczysz, jaką kwotę musisz przeznaczyć na każdy tydzień. Sporządzanie listy przed każdą wizytą w sklepie uchroni Cię przed zbędnymi wydatkami.


Każda kropla jest warta fortunę


Rachunki za wodę - to zmora wielu Polaków. Zwłaszcza od kiedy wprowadzono liczniki. Długie, codzienne kąpiele w wannie z pianą dla wielu stały się naprawdę kosztowną zachcianką. Wzrost opłat za wodę jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze - wyłączaj wodę, gdy z niej nie korzystasz. Po drugie - ogranicz ilość długich kąpieli, na rzecz prysznica. Po trzecie - wyłączaj wodę w trakcie mycia zębów. Po czwarte - zmywając naczynia nie lej przez cały czas wody; namydl je, a dopiero potem spłucz.


Kto świeci ten płaci


Nie będzie nowiną dla nikogo stwierdzenie, że energię elektryczną należy oszczędzać. Ekologiczne podejście do światła, na pewno nam się opłaci. Po pierwsze, pamiętaj o wyłączaniu lamp w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Po drugie, zacznij stosować żarówki energooszczędne. Po trzecie, odłączaj od prądu urządzenia, które nie muszą być na stałe do niego podłączone. Przed zmorą rosnących rachunków za prąd, uchroni Cię także wybór dostawcy prądu, który gwarantuje stałą cenę przez cały okres trwania umowy. "Naszym Klientom gwarantujemy niezmienną cenę prądu przez okres nawet trzech lat od momentu podpisania umowy" - mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum. Od 2007 roku każdy ma prawo do bezpłatnej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Warto zapoznać się z ofertami alternatywnych dostawców, bo to jeden ze sposobów optymalizacji wydatków w budżecie domowym.


Nawet jeśli ceny żywności, wody i prądu rosną, nie znaczy to od razu, że Twój domowy budżet musi na tym cierpieć. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad, które naprawdę nie wymagają od nas wielkich wyrzeczeń. A zyskać można wiele!

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

divinecardhacker 11:12:24 | 2018-08-27
Możesz stać się bogaty i szczęśliwy, jeśli możesz ubiegać się o Pustą Kartę ATM, za pomocą tej karty możesz zrobić 3000 Euro dziennie przez 6 miesięcy, jestem obecnie w Polsce i używam tej karty codziennie, aby 3000 bez żadnych problemów. Korzystam również z tej karty w supermarkecie, a także bezpiecznie robię zakupy online.

Jeśli chcesz dostać tę kartę, skontaktuj się z bardzo znanym hackerem Mr Divine ([email protected]), a otrzymasz swoją własną kartę dostarczoną do drzwi wejściowych, a agent pokaże ci dokładnie, jak obsługiwać kartę, abyś mógł potrafię robić własne 3000 codziennie. ta karta działa dla dowolnego kraju, więc kup teraz.

Aby uzyskać kartę pieniężną, prosimy o kontakt: [email protected] lub whatsapp +16317433683

Dzięki

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

elmat 15:11:50 | 2018-08-23
Domowe rachunki pochłaniają sporą część naszego budżetu. My też staramy się dbać o takie drobne kwestie, które, jak się okazuje, robią ogromną różnicę. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem oszczędzania i płaci duże rachunki np. za wodę to polecam poczytać https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/oplaty-za-wode-2018-czy-bedziemy-placic-podwojnie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ola 16:20:27 | 2014-10-31
Ja zastanawiam się nad zmianą dostawcy prądu... już kilkakrotnie z mężem do tego podchodziliśmy, ale zawsze coś..
teraz mamy rak wysokie rachunki, że nie mamy wyjścia.
I tu poajwia się moje pytanie: ktoś ma podpisaną umowę z Novum?
Opinie w necie są dosyć rózne. ..

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kornelek 11:16:40 | 2014-06-03
Każda kropla drąży kamień i uważam, że nawet te małe oszczędności mogą zmienić wiele w domowym budżecie. Nawyk zakręcania wody w trakcie mycia zębów czy naczyń, wybieranie najniższych cen "za kilo", a nie za sztukę, gaszenie w domu niepotrzebnego światła. Kredytów i pożyczek trzeba oczywiście unikać jak ognia (jedynie w przypadku inwestycji we własny biznes mogłyby się przydać). Przed większymi zakupami zawsze sprawdzam ceny w Internecie, gdzie jest najtaniej - popularne są ostatnio serwisy z kuponami: np. www.tanio.co lub wspomniane przez poprzedników. W sieci kupuję produkty dla dzieci, sprzęty do domu i ogrodu, części do auta - to oszczędność czasu i pieniędzy. Oszczędzanie to sposób myślenia i na szczęście nie miałam z tym nigdy problemów.:)

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sofia 20:40:38 | 2013-09-24
Są różne sposoby na oszczędzanie. Ja staram nie kupować niepotrzebnych rzeczy i jedzenie na bieżąco żeby się nie marnowało. Poza tym mam w samochodzie monitoring pojazdu firmy PetSoft dzięki niemu mam kontrolę nad zużyciem paliwa. Kosztował ok 400zł kupiłam go trzy miesiące temu a koszty mi się już dawno zwróciły. http://monitoring-gps.net/

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 12:54:07 | 2013-05-14
Śmieszą mnie ludzie narzekający że ich nie stać na wczasy w ciepłych krajach, a jednocześnie wydający na papierosy 300-400 zł miesięcznie, czyli rocznie równowartość tych wczasów.
Coś za coś!
Ale nie narzekajmy.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 16:45:33 | 2013-05-12
Czy musimy się golić -panowie?
Wydatki na golenie to jakieś mydło/pianka, maszynka do golenia/nożyki, płyn po goleniu,, czasm coś na podrapania (ałun?), krem po goleniu,....
Myślę że to przeciętnie więcej niż 1 zł dziennie, bo przecież często dostajemy te przedmioty w podarunku więc są lepsze/droższe,..
Jeżeli to byłaby tylko złotówka to jednak to 365 zł w roku. Mężczyzna goli się przez ponad 50 lat.  50x 365 to 18250 zł. To wartośc dobrego używanego samochodu!
A wystarczy podciąc/wyrównać brodę nożyczkami raz na dwa tygodnie i jest pięknie!!!
Czy warto się golić? Gdyby Pan Bóg chciał byśmy byli bez bród to nie dałby rosnąć włoskom na twarzy. Czyli golimy się tylko dla mody!
A te 10 minut dziennie zamiast golenia to możnaby się kilka słówek angielskiego/chińskiego nauczyć!.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~prawnik 22:30:04 | 2013-05-08
Z tym prądem to faktycznie nie do końca oszczędności. Aktualnie taryfy dla gospodarstw domowych są zatwiedzane przez Prezesa URE i nie ma możliwości istotnego różnicowania cen. Oferty opierają się na sposobach rozliczenia, dodatkowych usługach itp. Trzeba zwłaszcza uważać np na dodatkowe ubezpieczenia, często zupełnie niepotrzebne odbiorcy prądu. Tak właśnie jest w przypadku ENERGETYCZNEGO CENTRUM, którego działaniami zajmuje się UOKIK.
Ostrożnie póki co ze zmianami dostawcy prądu!

A jedna z ważniejszych zasad - ŻADNYCH POŻYCZEK-CHWILÓWEK!!! One rujnują ludzi, pożyczają 300 zł i nie mają z czego oddać, a po niedługim czasie do zwrotu jest kilka tysięcy.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~beneq 18:52:36 | 2013-05-08
He, he... przykład oszczędności z naszego podwórka: małżeństwo z dziećmi przeprowadza się na tzw. wieś i ma od razu prawie 1500 zł oszczędności! Na czym? Jedna oszczędność - czynsz w mieście,  za 70 m2 miewszkanie spółdzielcze własnościowe - 800 zł; przedszole (dla dwójki dzieci!) - 900zł! Nawet jeśli odjąć koszty utrzymania domu - pozostaje oszczędności t.jak wyżej, ponieważ przedszkole dla dzieci na wsi będzie - uwaga - za darmo! No bo tam jest program ze środków unijnych a w mieście - radź sobie sam!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~franek 14:32:39 | 2013-05-08
Oszczędzać sporo to można pozbywając się nałogów. Papierosy to 300-400 zł na miesiąc. Alkohole - znów parę stów.
Duże oszczędności są - gdy nie kupujemy na kredyt. Suma opłat za kredyty, związane z nimi prowizje, ubezpieczenia itp jest horrendalna. Najtańszy kredyt hipoteczny na 30 lat to koniecznośc dwukrotnego, a nawet trzykrotnego wzrostu wydatków. Za każde 100 tys zł trzeba zwrócić co najmniej 200 tys. po 30 latach. Drobne kredyty są jeszcze dużo droższe. Zadłużając się pracujemy na lichwiarza (bank) i w efekcie w ciągu życia kupimy sobie dwa - trzy razy mniej niż nasz kolega z pracy nie kupujący na kredyt.
Niemało można oszczędzić na niby drobnych wydatkach ale powtarzalnych: fryzjer, golenie, kosmetyki, kolorowa prasa, drogie prezenty, przejazdy źle zoptymalizowane, telefony, nadmierne ogrzewanie,.....

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook