Depresja zwiększa ryzyko demencji

Osoby cierpiące na depresję są bardziej narażone na problemy z pamięcią, czyli demencję, w starszym wieku - wynika z badań, które publikuje pismo "Neurology".

 

 

Z dotychczasowych badań wynika, że depresja ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób serca, otyłością i bezsennością. Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu Stanu Massachusetts w Worcester wskazuje, że u osób cierpiących na to schorzenie niemal dwukrotnie częściej pojawia się demencja, tj. problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi.

 

Zespół kierowany przez dr Jane Saczynski przeanalizował dane zebrane w grupie 949 osób o średniej wieku 79 lat. Wszyscy badani byli uczestnikami wieloletniego studium o nazwie Framingham Heart Study, którego celem było poznanie przyczyn chorób serca.

 

W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy nie mieli problemów z pamięcią i innymi zdolnościami intelektualnymi. Wszyscy przeszli testy oceniające objawy depresji, problemy ze snem oraz relacje społeczne. Depresję stwierdzono u 125 osób (13 proc.). Stan zdrowia badanych śledzono przez kolejne 17 lat.

 

Po upływie tego czasu demencja (głównie w postaci choroby Alzheimera) rozwinęła się u ok. 22 proc. osób, które w momencie rozpoczęcia badań miały depresję i u 17 proc. osób, u których depresji nie zdiagnozowano. Jak wyliczyli naukowcy, osoby chore na depresję miały o 70 proc. wyższe ryzyko pogorszenia się zdolności umysłowych w starszym wieku niż reszta badanych.

 

Prawidłowość ta dotyczyła zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nie miała związku ze znanymi czynnikami ryzyka demencji, takimi jak wiek, wykształcenie i posiadany wariant genu zwiększającego ryzyko choroby Alzheimera (tj. wariant epsilon 4 genu APOE).

Na razie nie jest jasne, czy depresja wywołuje demencję, wiadomo jednak, że może wpływać na jej ryzyko na wiele sposobów, komentuje dr Saczynski.

 

Do pogorszenia sprawności umysłowej mogą się na przykład przyczyniać stany zapalne tkanki nerwowej mózgu, do których częściej dochodzi u osób z depresją. Również niektóre białka, których poziom rośnie w przypadku depresji mogą wpływać na pojawienie się demencji. Poza tym, osoby długotrwale cierpiące na depresję częściej prowadzą niezdrowy styl życia - stosują niezdrową dietę, mało się ruszają i nie angażują w kontakty z innymi, co również prowadzi do pogorszenia zdolności intelektualnych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~rita 12:49:51 | 2010-07-12
Kontakt z pogodnymi ludźmi pomaga z depresji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 01:29:31 | 2010-07-11
Istnieje nadzieja, że w końcu, w pewnym wieku da się zapomnieć i o tej cholernej depresji. Mam nadzieję, ze "cholernej" to jescze nie brzydki wyraz. Ale jak nazwać tę zmorę?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook