Depresja. Tylko nie lecz się sam

(fot. shutterstock.com)

Z powodu depresji codziennie 16 osób w Polsce odbiera sobie życie, tymczasem jest to najlepiej dająca się leczyć choroba psychiczna - mówili lekarze w środę na konferencji inaugurującej IX edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji.

 

- Depresję trzeba traktować jako chorobę, a nie jako słabość, która minie, jeśli tylko "weźmiemy się w garść". Gdy wystąpią jej objawy, nie powinniśmy czekać, ale jak najszybciej udać się do psychiatry, bo im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szybciej uzyskamy efekty - przekonywała dr Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Tymczasem - według dr Piotra Wierzbickiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno - po 6-8 miesiącach trwania choroby, często dopiero za namową innej osoby.

 

Dr Patejuk-Mazurek zaznaczyła, że depresja ujawnia się różnie. - U jednych dominuje lęk, u innych zaburzenia snu, ale cierpienia pacjenta zawsze są podobne - powiedziała.

 

Obok utrzymującego się smutku podstawowym objawem depresji jest brak motywacji do działania. - Dla chorego z depresją nawet ubranie się czy codzienna higiena mogą być się trudne jak wspinaczka na bardzo wysoką górę - tłumaczył dr Sławomir Murawiec z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

 

Osoby z depresją mają też problemy natury poznawczej - trudności ze skupieniem się, z myśleniem, kreatywnością. Upośledzony jest także sen - część osób cierpi na bezsenność, inne z kolei uciekają w sen i przesypiają wiele godzin na dobę. Do tego dochodzą: niska samoocena, poczucie winy, uczucie zmęczenia i anhedonia, czyli utrata zdolności do odczuwania przyjemności nawet z rzeczy, które dotychczas ją sprawiały.

 

Dr Patejuk-Mazurek przypomniała, że depresja jest chorobą nawracającą i aż 75 proc. cierpiących na nią osób może mieć nawrót w ciągu dwóch lat. Uważa się ją zarazem za najlepiej dającą się leczyć chorobę psychiczną.

 

- Optymistyczne jest to, że jesteśmy w stanie pomoc większości ludzi z depresją w stosunkowo krótkim czasie. Epizod depresyjny trwa średnio pół roku, a czasem znacznie dłużej, natomiast my jesteśmy w stanie pomóc choremu w ciągu kilku tygodni, tak by normalnie funkcjonował w rodzinie, w pracy - zaznaczył dr Murawiec. Co ważne, dzięki nowym generacjom leków przeciwdepresyjnych terapia może być dla danego pacjenta dobrana tak, by nie odczuwał żadnych lub tylko minimalne działania niepożądane.

 

- Ważne jest jednak, by leki przeciwdepresyjne przyjmować odpowiednio długo. To jest tak samo, jak przy złamanej nodze, którą przez określony czas musimy trzymać w gipsie, by kość się zrosła - tłumaczyła dr Patejuk-Mazurek.

 

Dr Murawiec zwrócił uwagę, że pacjenci często przerywają terapię z powodu złego nastawienia i fałszywych przekonań, np. że leki przeciwdepresyjne uzależniają czy uszkadzają wątrobę.

 

- Poza tym nie tylko farmakoterapia stanowi podstawę leczenia depresji. Stosuje się także psychoterapię lub wsparcie psychologiczne, ale o to wszystko trzeba zapytać specjalistę  - dodała dr Patejuk-Mazurek.

 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na świecie co roku na depresję choruje ok. 10 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę osób z depresją szacuje się na 1,2-1,5 mln.

 

Jak przypomniała dr Patejuk-Mazurek, z ostatnich danych wynika, że depresja jest diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia.

 

Z raportu Uczelni Łazarskiego pt. "Depresja - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych", który ukazał się w październiku 2014 r. wynika, że depresja jest główną przyczyną utraty wydajności w pracy - z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę. Utrata produktywności osób z depresją kosztuje nasz kraj od 1 do 2,6 mld złotych rocznie.

 

Organizowana już po raz dziewiąty Ogólnopolska Kampania Społeczna Forum Przeciw Depresji ma na celu przekonanie Polaków, że depresja jest poważnym schorzeniem, ale można ją wyleczyć. W ramach tegorocznej edycji uruchomiony został Antydepresyjny Telefon Forum (22 5949100), na który można dzwonić w środy i czwartki w godz. 17-19, by skonsultować się ze specjalistami. Działa także Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka (22 6544041, w poniedziałki w godz. 17-20). Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach kampanii można znaleźć na stronie internetowej (www.forumprzecwidepresji.pl).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

renata_p22 11:08:38 | 2018-07-31
Ja miałam kiedyś problemy z depresją. Po wizytach u psycholga postanowiłam za namową znajomych skorzytać z terapii biofeedback w Lublinie http://sensorea.pl/oferta/biofeedback Jeśli nie słyszeliście o tej terapii to jest to innymi słowy sprzężenie zwrotne, dzięki informacjom zwrotnym, które otrzymamy możemy nauczyć się jak utrzymywać organizm w stanie fizjologicznej równowagi. Po terapii z psychologiem i terapii biofeedback wróciłam do całkowitej równowagi. A Wy słyszeliście o tej terapii? Jeśli tak to jakie macie wrażenia?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

christina.archer 10:40:31 | 2018-07-16
Kiedy ma się depresję ważne jest, żeby o tym komuś powiedzieć bo nie każdy się domyśli. Ja miałam tak z siostrą. Na szczęście domyśliliśmy się z rodziną i za nasza namową wysłaliśmy ją do specjalisty - Pani psycholog Ewy Gordziej - Niewczyk. Przy naszym wsparciu i jej rozmowach siostra czuje się dużo lepiej niż wcześniej, chociaż mam wrażenie że ta depresja jeszcze gdzieś tam w niej siedzi.. ale chodzimy cały czas na konsultacje i mamy to pod kontrolą. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

online1200 16:01:12 | 2017-12-23
Depresja to bardzo podstępna choroba, Ja zmagam się z nią od wielu lat, dodatkowo często powoduje bezsenność co tylko nasila problemy. Jak ktoś w depresjii cierpii na problem z zasypianiem to tu macie opis leków na spanie (tych bezpiecznych) pisane przez kogoś kto też choruje http://medicot.pl/forum/inne/skuteczne-leki-nasenne/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

karol.mateusz101 00:37:42 | 2017-05-14
https://www.youtube.com/watch?v=oQD8K-fZZ6U

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

emejzingdisko4 11:46:44 | 2017-04-27
Depresji nie można leczyć samemu. Depresja to nie chandra. Moja wieloletnia przyjaciółka długo cierpiała zanim zgosiła się po pomoc. Zaprowadziłem ją do pani Wielguszewskiej z Psychologgii. Ta decyzja uratowała jej życie. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

adrian.recki 12:43:54 | 2017-03-27
derpresja mnie zabija

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzoock 14:09:51 | 2017-02-23
Warto poczytać o tym jak najlepszy przyjaciel może pomóc: https://www.dogmapa.pl/psy-lecza-depresje/. Mi pomógł.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

5spaczki 11:02:26 | 2016-11-30
Jest takie darmowe narzędzie, które nazywa się Emocjonalna Droga, które pomaga poczuć się lepiej. Tutaj jest opinia o tym narzędziu: https://odkasi.blogspot.com/2016/11/jak-zapanowac-nad-emocjami-i-poczuc-sie.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mikulskimaciek 17:30:49 | 2016-09-27
Z depresją nie da się samemu wygrać. Zawsze potrzebna jest pomoc specjalistów. Ja np. właśnie przez chorobę depresyjną mojej żony bardzo zraziłem się do lekarzy nfz. Żaden jej nie pomógł. Dopiero jak poszła do prywatnej kliniki Psychologgia jej pomogli. To poradnia w Warszawie. www.psychologgia-plus.pl

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sebpiw84 15:48:32 | 2016-09-09
Dokładnie samemu się z tym nie wygra. Często najlepszą deską ratunku jest profesjonalna pomoc specjalisty. Ja się na taką właśnie zdecydowałem. Polecam Krzysztofa Wierzbickiego z psychologgia-plus, otrzymałem od niego taką pomoc, jaka była mi potrzebna.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook