Imieniny

Autbert (Aubert, Audobert)

Jest to imię pochodzenia germańskiego. Składa się z elementów: alde- / aldi- / alt- 'stary, dawny' i -bert 'jaśniejący, znamienity, błyszczący'. Na gruncie francuskim imię często miesza się z innym imieniem germańskim - Albert (fr. Aubert).

Z Polski brak poświadczeń.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Aldebertus, Aldibertus, Aubertus, fr. Autbert, Aubert, Aubert, wł. Aldiberto.

Kilkanaście postaci pojawia się w literaturze hagiograficznej pod tymi bliskobrzmiącymi imionami. Tu przynajmniej kilka słów o dwóch, którzy wydawać się mogą najwybitniejszymi.

Autbert, biskup Cambrai i Arras. Miał być siódmym biskupem na tej stolicy. Pierwsza o nim wzmianka pojawia się z okazji translacji relikwii św. Furzeusza. Potem podpisywał inne prawne akta. Wiemy stąd coś niecoś o jego biskupiej działalności, mało natomiast wiemy o jego osobistym życiu. Nie znamy też daty śmierci i tylko koniekturalnie możemy ją ustalać na r. 668 lub 669. Wspominano go w dniu 13 grudnia.

Autbert, biskup Avranches. Po rozdaniu ojcowizny biednym i zakonom otrzymał święcenia, a wkrótce potem powołany został na stolicę biskupią. Wtedy to nabrał zwyczaju usuwania się raz po raz do samotni na półwysep, który po przypływie morza stawał się wysepką. Wedle legendy objawiał mu się tam Michał Archanioł. Posłuszny jego rozkazom, biskup ufundował tam najpierw skromne oratorium, a następnie klasztor. Był to początek sławnego w średniowieczu opactwa, znanego pod nazwą Mont-Saint-Michel. Autbert zmarł w r. 725. Wspominano go 16 lub 18 czerwca.

powrót do bazy imion

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook