Findbar (Barfind)

To imię pochodzenia celtyckiego (irlandzkiego) Finnbarr / Fionbarr 'jasnowłosy'. Zanglicyzowano je jako Finnbar, Barfind. Formą spieszczoną jest Barre, Baire. Szczególnie częste w Walii. Tu przeważają formy: Berwyn, Barwyn i Bairre, Barre, Barry.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Findbar, ang. Findbar, Finbarr, Barfind, Barry, Barre, Bairre.

Irlandczycy wymieniają dwóch świętych tego imienia. Tu ograniczymy się jednak do krótkiego przedstawienia jednego, szeroko omawianego w historiografii irlandzkiej.

Findbar, biskup Corku. Urodził się w Ráith Raithlenn. Na chrzcie otrzymał imię Loán. Gdy miał siedem lat, udał się ponoć na naukę do Cell mac Cathail. Edukację kontynuował pod kierunkiem biskupa Mac Cuirpa w Airthir Cliach. W Etargabail prowadził życie pustelnicze. Z czasem pustelnia, wokół której gromadzili się uczniowie, przemieniła się w klasztor, nazwany w legendzie magnum monasterium, z własną szkołą. Później święty zrezygnował jednak ze swego odosobnienia i powrócił w okolice, z których pochodził. Wybudował tam kościół. Opowiadanie o jego pielgrzymowaniu do Rzymu wespół ze świętymi Aidanem oraz Dawidem z Menevii jest na wskroś legendarne, należy jednak przyjąć, że wkrótce po przybyciu do Corku był już biskupem. Został nim około r. 600. Kiedy zmarł, nie wiemy. Badacze, którzy analizowali i porównywali ze sobą jego dość liczne łacińskie i irlandzkie Żywoty, proponują lata 610, 623 lub 630. Przez długi czas Irlandia czciła go niezwykle uroczyście. Porównywano go ze św. Augustynem z Canterbury. W martyrologiach pojawiał się stale pod dniem 25 września.

Findbar (Barfind)
 obchodzi imieniny