Forum Deon.pl Forum Deon.pl

Moralne dylematy z dawstwem organów

Autor Wiadomość
deon
Gość
2012-11-14 20:17:53
Dawstwo organów przez osoby zmarłe przynosi dwie bardzo poważne kwestie moralne, od których właściwego rozstrzygnięcia zależy godziwość pobrania, a w konsekwencji całej terapii.
więcej
U
Gość
2012-11-14 20:17:53
istnieje jakiś wzór oświadczenia o zgodzie na wykorzystanie organów po śmierci?
Kuba
Gość
2012-11-15 00:52:37
istnieje jakiś wzór oświadczenia o zgodzie na wykorzystanie organów po śmierci?

Istnieje. Na tej stronie wszystko jest wyjaśniene - www.dawca.pl/
Oświadczenie może być wyrażone w formie deklaracji na papierze lub karty klubu którą można zamówić. Te dokaracje najlepiej zawsze nosić przy sobie np. w portfelu. www.dawca.pl/jak-zostac-dawca/deklaracja-dawcy
akm
Gość
2012-11-15 06:37:44
Pobieranie organów do przeszczepu zawsze przeprowadzane jest od żywego dawcy. Definicja śmierci stosowana przy pobieraniu organów mówi o nikłym prawdopodobieństwie przżycia. Jest ona rodzajem usprawiedliwienia zabicia dawcy.
OrpoX
Gość
2012-11-15 14:15:11
 Nigdy nie wydam zgody na dawstwo narządów, w razie wypadku wole byc ratowany do samego końca niż pokrojony żywcem.
to tylko film?
Gość
2012-11-15 16:43:40
Nigdy nie wydam zgody na dawstwo narządów, w razie wypadku wole byc ratowany do samego końca niż pokrojony żywcem.

w ost. filmie "Lekarze" - pokrojono dziewczynę w śpiączce w celu ratowania jej siostry bliźniaczki
no, ale to tvn
Ewa
Gość
2012-11-16 07:40:11
 No dobrze. Jeżeli zdecydowaliśmy, że życie zaczyna się w momencie zapłodnienia kiedy jest jedna żywa komórka - potencjalny człowiek - to wypadałoby wg tej definicji twierdzić, że koniec człowieka jest wtedy kiedy ostatnia komórka umrze. Wtedy jakiekolwiek dawstwo - jest krojeniem żywego człowieka i przyspieszeniem jego śmierci. Przykład - zarodek - czy embrion, dziecko poczęte - jak kto woli - ale uszkodzone. Tak uszkodzone, że zaraz po urodzeniu umrze. Walczymy o to by sie urodziło i jest dla nas nie do pomyślenia by go "usunąc" i pobrac ewentualne komórki dla biorców. Natomiast w identyczny sposób żyjącego jeszcze po wypadku człowieka - ale z pewnościa, ze umrze za krótki okres czasu - którego mózg nie funkcjonuje identycznie jak tego opisanego wczesniej "dziecka" - kroimy i pobieramy narządy. W tym jest jakaś niekonsekwencja...........
1911068165.gif
Ilość wiadomości: 5809
2012-11-16 11:51:03
... W tym jest jakaś niekonsekwencja...........

Z cała pewnościa niekonsekwencja i błędna założenia sa w przedstawionym wywodzie. Człowiekiem nie jest dowolna pojedyncza kmórka człowieka - stąd pobranie wycinka jelita do badania nie jest aborcją.

Pojedyncza - zapłodniona komórka jajowa (czyli pojedyncza w dwoistości...) jest człowiekem. Obcięte pół nogi czlowieka - nie jest człowiekem. (Ratujemy w pierwszej kolejnosci człowieka, a potem walczymy o to by uratowac dla niego tę noge...)

Trafnie za uważasz to nie fakt posiadania mózgu sprawia, że stajemy się człowiekem.
Różnica polega jednak na tym, że u człowieka w początkowej fazie rozwoju ten mózg się rozwinie z tej jednej dzielącej się komórki...

Trafnie tez wyczuwasz, że wraz z wiedzą granica określana jako smierć czlowieka czy tzw. śmierć mózgowa się przesuwa. Wczoraj pokazywano kontakt nawiązany z pacjentem przy pomcy tomografii komputerowej... tak... niby juz nic się nie dzieje a jednak obserwowane sa odpowiedzi na zadane pytania....
1102705218.jpg
Ilość wiadomości: 7486
2012-11-16 12:11:29
Jak długo człowiek samodzielnie oddycha i krąży krew w jego żyłach, tak długo jest żywy. Jeżeli oddycha pod respiratorem, a krew krąży, to on nadal żyje.

Jeżeli krążenie ustanie i rozpocznie się krążenie wymuszone, to ten człowiek jest nadal żywy. Dlatego absolutnie wykluczone powinno być pobieranie narządów od ludzi, w których ciele dopiero co wstrzymano krążenie.

Powninno się przyjąć jakiś okres czasu ustania krążenie, po którym wiadomo, że człowiek nie żyje i dopiero wtedy można pobierać narządy, o ile on wcześniej wyraził na to zgodę.

Pobieranie narządów od człowieka, który nie wyraził na to zgody, to granda.
1911068165.gif
Ilość wiadomości: 5809
2012-11-16 13:16:26

Powninno się przyjąć jakiś okres czasu ustania krążenie, po którym wiadomo, że człowiek nie żyje i dopiero wtedy można pobierać narządy, o ile on wcześniej wyraził na to zgodę.

I tu następuje podstawowy konflikt i ryzyko ("zbyt szybkiego" pobierania):
- ustanie krązenia powoduje uszkodzenie organów do pobrania...

"Idealny" jest  zmiażdzenia głowy (niedodwracalne zniszczenie mózgu) podczas wypadku a potem sztucznego podtrzymywania krążenia i oddychania do czasu pobrania narządu...

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?