Kim był święty Mikołaj?

W ostatnich latach wraz ze Świętami Bożego Narodzenia zalała nas fala zachodniej mody i obyczajów. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że reklama i rozgłos wokół świąt często przyćmiewa rzeczywiste ich znaczenie i na dalszy plan przesuwa głębsze ich przeżywanie.


Skomercjalizowaniu uległ chyba najbardziej wizerunek Świętego Mikołaja – postaci bez której żadne dziecko nie wyobraża sobie grudniowych dni.


Jaki cel ma płyta multimedialna KIM BYŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ?, stanowiąca świąteczną propozycję Wydawnictwa WAM? Posłuchaj niżej...

 

 

Posłuchaj kolejnej części słuchowiska

w księgarnii Wydawnictwa WAM


Z jednej strony: poprzez legendy przybliżyć prawdziwą (historyczną) postać Świętego Mikołaja, z drugiej: nie odbierać tym samym utrwalonego już w kulturze wizerunku starca z długą siwą brodą i workiem prezentów przyjeżdżającego na saniach zaprzęgniętych w renifery – tak chyba najkrócej dałoby się określić cel, jaki przyświecał mi przy przygotowaniu płyty.


Zderzenie tych dwóch – nie ukrywajmy – dość odległych zjawisk kulturowych przynosi pewien kompromis pomiędzy prawdą historyczną a lansowaną nie tylko w mediach komercją.


Płyta przewidziana jest dla dzieci w wieku 6-8 lat. Zawiera słuchowisko w wersji audio z udziałem krakowskich aktorów, w którym poznajemy postać Świętego Mikołaja. Razem z Basią i Kamilem wędrujemy przez życie i przygody Świętego, począwszy od dzieciństwa poprzez młodość, dorosłe życie aż do czasu, kiedy został biskupem. Z legend i opowieści wyłania się niezwykła postać człowieka o wielkim sercu, który do dziś w tajemniczy sposób przynosi dzieciom prezenty. A wszystko to w bardzo ciekawej oprawie muzycznej.


Z kolei część multimedialną zdominowały zabawy utrwalające zawarte w słuchowisku informacje, a także rozwijające zdolności manualne dziecka. I tak skrzaty przygotowały niespodzianki w postaci: quizu, labiryntu i gry „Pomocny skrzacik”. Pod choinką znajdą się kolorowanki, a nieco zaspany bałwanek zaproponuje dzieciom puzzle. A wszystko odbywa się w zimowej scenerii i pełnej ciepła atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.


Na koniec jeszcze jedna kwestia. Płyta przynosi odpowiedź na postawione w tytule pytanie, które niejednokrotnie sprawia rodzicom nie lada kłopot. Czy Mikołaj istnieje, czy jest tylko wytworem dziecięcej wyobraźni? Kiedy i jak odpowiedzieć na nie dziecku?


Moja odpowiedź – choć jasna i prosta – nie odziera ze złudzeń, wskazuje bowiem na postać Świętego, który żył i pomagał ludziom, a dziś ma wielu „pomocników”, którzy kontynuują jego dzieło.

 

Renata Zając

 

Posłuchaj kolejnej części słuchowiska w księgarnii Wydawnictwa WAM
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KW 14:43:22 | 2010-12-06
OCZYWIŚCIE DO ZBAWIENIA JEST POTRZEBNA WSPŁPRACA Z ŁASKĄ ALE SAMI NIE MORZEMY SIE ZBAWIĆ "KTO NIE NIESIE KRZYŹA A IDZE ZA MNĄ...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KW 14:39:02 | 2010-12-06
TEN FRAGMENT ODRAZU MNIE ZNIECHENCIŁ CO NIBY ŚWIENTYM JEST SIE OD DZIECKA BEZ WYSIŁKU I TRUDU WOLE OBRAZY ŚWĘTYCH  KTRZY Z TRUDEM I JAK KAŻDY CHRZEŚCIJANIN WALCZĄ O UZYSKAĆ ŚWIENTOŚĆ JAK CHOĆBY JAN PAWEŁ II JEGO WALKE O ZBAWENIE SZCZEGULNIE W OSTATNIM OKRESIE ŻYCIA WRZYSCY MOGLI ZOBACZYĆ 

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook