SZTUKA NA KÓŁKACH w Świętokrzyskim

SZTUKA NA KÓŁKACH w Świętokrzyskim

Plenerownia

ZOBACZ TAKŻE

 

Zajęciami w kościele św. Jana Ewangelisty w Pińczowie zakończył się objazd „Sztuki na kółkach” po 10 miejscowościach woj. świętokrzyskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

Oprócz Pińczowa na trasie znalazły się: romańska kolegiata w Opatowie, zbudowana na planie elipsy świątynia w Klimontowie, stare sanktuarium maryjne w Sulisławicach, klasztor pocysterski w Koprzywnicy, Bejsce z przepiękną manierystyczną kaplicą Firlejów, drewniana świątynia w Cudzynowicach, Działoszyce z polichromią przedstawiającą „Credo”, Probołowice gdzie ściany drewnianego kościółka ozdobiono rozpiętymi na całej długości malowidłami na płótnie oraz gotycka świątynia w Wiślicy, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego. W zorganizowanych warsztatach udział wzięli przede wszystkim uczniowie lokalnych szkół, również średnich oraz goście, m. in. wychowankowie Schroniska dla nieletnich w Gackach. Ponieważ maj to miesiąc pierwszych komunii zdarzało się, że w zajęciach uczestniczyły odświętnie ubrane dzieci, które akurat miały tzw. „biały tydzień”.
 
Okazało się, że większość uczniów po raz pierwszy miała okazję wziąć udział w zajęciach o charakterze warsztatowym, w dodatku poświęconych tematyce związanej ze sztuką. Często dzieci nie odwiedziły dotąd żadnego muzeum i niewiele wiedziały o lokalnych zabytkach (co ciekawe prawie nikt nie potrafił rozpoznać sylwetki klasztoru na Świętym Krzyżu, od którego przecież pochodzi nazwa województwa!). Na „kółkowych” warsztatach uczniowie byli aktywni, chętnie współpracowali, włączali do zabawy i odpowiadali na pytania. Nauczyciele bardzo chwalili ideę projektu oraz sposób prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy. Jeżeli chodzi o zajęcia popołudniowe dla dorosłych to małopolskie rekordy z Binarowej, Frydmana i Dębna Podhalańskiego nie zostały pobite. Najwięcej słuchaczy zgromadziło się w Sulisławicach, Cudzynowicach, Bejscach, Probołowicach, Działoszycach i Wiślicy. Świętokrzyskie doświadczenia pokazały jak ważne są projekty takie jak „Sztuka na kółkach”, skierowane do mieszkańców małych miejscowości.
 
Szczególne podziękowania należą się Parafii Narodzenia NMP w Sulisławicach, która przez kilka dni służyła jako dom i baza wypadowa dla prowadzących, Muzeum w Wiślicy, które pomogło w organizacji zajęć oraz Szkole w Cudzynowicach, która wzięła bardzo aktywny udział w warsztatach nie tylko u siebie, ale przyjechała z wizytą także do Wiślicy.
 
 

 

Plenerownia Opatów - romańska...
Plenerownia Klimontów -...
Plenerownia Klimontów -...
Plenerownia Sulisławice -...
Plenerownia Koprzywnica -...
Plenerownia Bejsce -...
Plenerownia Wiślica -...
Plenerownia Probołowice -...
Plenerownia Działoszyce -...
Plenerownia Cudzynowice -...
Plenerownia Cudzynowice -...
Plenerownia Probołowice -...
Plenerownia Pińczów -...
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook