"Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy"

Radio Watykańskie

13 maja mija 30 lat od zamachu na Jana Pawła II. Jego kulisy odsłania licząca 600 stron praca zatytułowana „Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy”. Opiera się ona głównie na zeznaniach tureckiego zamachowca składanych we Włoszech, a obecnie analizowanych przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej w ramach polskiego śledztwa w sprawie zamachu.

 

„Wykonawca zamachu na Papieża miał otrzymać zlecenie od oficera sowieckich służb – mówi Andrzej Grajewski. Autor książki zauważa, że włoski sąd nie próbował weryfikować sowieckiego śladu w wyjaśnieniach tureckiego zamachowca. Podkreśla, że według dokumentów, do których miał dostęp, zamachowców było czterech. (Prócz Agcy to: Omer Ay i Oral Celik z Szarych Wilków oraz Sedat Sirri Kadem z bojówki Młodzież Rewolucyjna).

„Jest to przede wszystkim wybór źródeł – powiedział Radiu Watykańskiemu autor. – W tej książce nie ja mówię, tylko mówi Ali Agca. Te jego wyjaśnienia były przytaczane na sali rozpraw, ale w sposób integralny nigdy nie były publikowane, więc to jest pierwsza tego rodzaju próba. Jaki obraz nam daje Agca w swych wyjaśnieniach? Myślę, że jest to dość precyzyjny, logiczny i konsekwentny obraz przygotowań do zamachu, pokazujący trzy kręgi sprawców tej zbrodni.

Krąg najściślejszy, czyli wykonawcy, to są Turcy. Częściowo powiązani z organizacją Szarych Wilków, ale to też tureccy komuniści, o czym się praktycznie w ogóle nie mówi. I to byli ludzie powiązani w sposób agenturalny, co wykazały bezsprzecznie tureckie sądy, zarówno z bułgarskimi, jak i sowieckimi służbami specjalnymi. Drugi krąg to bułgarskie służby specjalne, które zajmują się głównie logistyką, samym wykonaniem zamachu na Placu św. Piotra. One dla Agcy przygotowują bardzo ścisłą dokumentację i z nim przeprowadzają, co najmniej dwie wizje lokalne przed zamachem.

I jest trzeci krąg, o którym najmniej mówimy, to znaczy krąg inspiratorów. Nie jest moim wielkim odkryciem powiedzenie, że inspiratorem była Moskwa, bo o tym mówiło się od samego początku. Natomiast jest pewną zasługą tej książki, że pokazujemy konkretnie, kto gdzie i kiedy powiedział Agcy: wyrusz w drogę, na końcu której znajdziesz się na Placu św. Piotra. To jest sowiecki oficer KGB major Wladimir Kuziczkin, który pracował pod przykryciem konsula w ambasadzie sowieckiej w Teheranie. Książka więc poprzez analizę wyjaśnień Agcy odpowiada na pytanie, że główny ośrodek, z którego wyszedł rozkaz, był w Moskwie” – mówił Andrzej Grajewski.

Książka „Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy” ukaże się 17 maja się nakładem tygodnika „Gość Niedzielny” i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?