„Homo Dei” 4/2009

Homo Dei

Ukazał się nowy numer kwartalnika „Homo Dei”, a w nim:

 

ARTYKUŁY I WYWIADY

 

Regina Polak
Tęsknota za Bogiem. Wyzwania pastoralne w Europie w kontekście procesów transformacji religijnej

Europejczyk nie przestaje być człowiekiem religijnym. Przeprowadzone w całej Europie badania socjologiczne – zauważa Autorka – dowodzą niezbicie, że teza o sekularyzacji naszego kontynentu wymaga rewizji. Dwie trzecie Europejczyków w ciągu ostatnich dziesięcioleci określiło się jako religijni, tyle samo też wierzy w Boga. Co wcale nie znaczy, że chodzi tu o religijność w ramach Kościoła katolickiego.

 

Vimal Tirimanna CSsR
Hipokryzja – „grzech ciężki” w nauczaniu Jezusa z Nazaretu

Hipokryzja zawsze i wszędzie była uznawana za moralne zło, tymczasem dzisiaj zdaje się uchodzić za coś zupełnie normalnego i jedynie nieliczni dostrzegają w niej jakiś problem. Nie tylko samo słowo „hipokryzja” w proporcjonalnie niewielkim stopniu jest obecne w podręcznikach teologii moralnej i w nauczaniu Kościoła, ale również sama rzeczywistość hipokryzji przestała być demaskowana w taki sposób, w jaki traktował ją Jezus.

 

Krystian Wojaczek
Zasadnicze treści małżeńskiego ślubowania

Badania nie pozostawiają wątpliwości: wielu narzeczonych zawierających sakramentalny związek małżeński nie rozumie treści małżeńskiego ślubowania. Sytuacja ta nie tylko rodzi wątpliwości dotyczące ważności zawieranego przez nich małżeństwa, ale również może być jednym ze źródeł przyszłych nieporozumień w życiu małżeńskim. Czy treści małżeńskich przyrzeczeń rozumieją duszpasterze przygotowujący narzeczonych do ślubowania?

 

ks. Andrzej Kiciński
Katecheza osób z niepełnosprawnością intelektualną

Nikt nie ma wątpliwości, że człowiek z zaburzonymi (na ogół nie z jego winy) czynnościami mózgu, a w konsekwencji niepełnosprawny intelektualnie, jeśli otrzymał chrzest, jest w pełni członkiem wspólnoty kościelnej i ma prawo do formacji religijnej i uczestnictwa w sakramentach świętych. Ma również prawo do katechezy. W jaki sposób tę katechezę prowadzić? Na jakie treści należy zwrócić uwagę? Pytania te stawiają sobie również duszpasterze pracujący w szkołach specjalnych z młodzieżą o ograniczonej sprawności intelektualnej.

 

Beata Kostrubiec
Psychologiczne czynniki kształtowania się obrazu Boga u młodzieży i dorosłych

Nie można zrozumieć człowieka wierzącego, nie wiedząc, w jaki sposób pojmuje on Boga, w którego wierzy. Duszpasterze doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie dla życia religijnego ma ukształtowany w człowieku obraz Boga, bo on w niemałym stopniu rozstrzyga o stopniu zażyłości z Bogiem. Tymczasem nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że „obraz Boga” jest pojęciem psychologicznym. Autorka przedstawiła psychologiczne czynniki kształtowania się obrazu Boga na etapie dziecka, o tyle w poniższym artykule zajmuje się czynnikami kształtowania się obrazu Boga w młodzieńczym i dorosłym okresie życia.

 

Sakrament pojednania w kryzysie?
– z o. Kazimierzem Fryzłem CSsR rozmawia Wojciech Zagrodzki CSsR

Rzesze wiernych czekających w kolejkach przed konfesjonałami w dniach spowiedzi przed świętami mogą uspokajać: z praktyką spowiedzi w Polsce nie jest źle. W interesującej rozmowie wykładowca krakowskiej Szkoły Spowiedników zwraca uwagę zwłaszcza na dwa problemy ze spowiedzią: kryzys w wyznaniu grzechów oraz powierzchowność i rytualizm w przeżywaniu sakramentu pojednania. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób duszpasterze mogliby na takie sytuacje reagować? Okazuje się, że przyczyny mogą tkwić nie tylko w wiernych przystępujących do tego sakramentu...


ZAGADNIENIA DUSZPASTERSKIE
 

W nurcie nauczania współczesnego Kościoła
Krótka prezentacja wybranych dokumentów Magisterium i wypowiedzi papieża opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2009 roku (Kazimierz Fryzeł CSsR)
Prawdziwy rozwój w epoce globalizacji. Pierwsza encyklika społeczna Benedykta XVI Caritas in veritate odpowiedzią Kościoła na nową kwestię społeczną (ks. Zbigniew Waleszczuk).

 

W odpowiedzi na pytania duszpasterzy
Duszpasterstwo masowe czy indywidualne? (Wojciech Zagrodzki CSsR)
Czy w szczególnych okolicznościach można udzielić rozgrzeszenia osobie żyjącej w związku niesakramentalnym, stosując analogię do zapisu p. 13 Vademecum dla spowiedników? (Jerzy Szyran OFMConv)

 

Inicjatywy duszpasterskie
Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA (Krzysztof Czerwionka CR)

 

Sprawozdania
Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Diakonów Stałych nt.: Ducho­wość diakona: wczoraj – dziś – jutro, Wiedeń, 26-29 marca 2009 r. (Marek Marczewski)


POMOCE DUSZPASTERSKIE


Sylwester Pactwa CSsR, Janusz Serafin CSsR, Wojciech Zagrodzki CSsR
Myśli do homilii na niedziele i święta (styczeń–marzec 2010 r.)


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~alf. 22:39:46 | 2009-12-15
Hipokryzja – „grzech ciężki” w nauczaniu Jezusa z Nazaretu.
CZY TO TAK MOZNA MOWIC? MOZNA Z PEWNOSCIA MOWIC O MATERII "GRZECHU CIEZKIEGO". KAZDY CZŁOWIEK SAM MIERZY SWOJE GRZECHY PRZED PANEM BOGIEM...  KTOZ MOZE ORZEC O SWIADOMOSCI I DOBROWOLNOSCI HIPOKRYZJI??????

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook