Ostatnia podróż...na Wawel

Dziennik Polski

Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria zostaną pochowani w niedzielę w krypcie katedry wawelskiej. Poinformował o tym wczoraj metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
 

Metropolita krakowski jest gospodarzem katedry, on decyduje, kto zostanie tam pochowany. Jak podkreślił kardynał, decyzja w tej sprawie należała do rodziny, była też konsultowana z władzami RP. Kard. Dziwisz mówił, że konsultacje co do miejsca pochówku prezydenta i jego żony trwały cały dzień. Prowadzone były rozmowy m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. Ostatecznie zdecydowano, że miejscem najbardziej godnym jest Wawel.


- Żeby tam spoczął razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej ojczyzny: od królów, po bohaterów, wodzów - powiedział Dziwisz, podkreślając, że prezydent "zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom".


- Ufam, że całe społeczeństwo, zwłaszcza Krakowa, przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem, a moim pragnieniem jest, aby ten pogrzeb i to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia wszystkich ludzi dla dobra naszego społeczeństwa i dla pokoju - podkreślił kardynał.


Metropolita krakowski przypomniał, że prezydent Kaczyński wiele razy powtarzał, że mimo iż jest warszawianinem, kocha Kraków. Kardynał dodał, że w sprawie pochówku zwracało się do niego wiele instytucji i środowisk, które podkreślały, że "prezydent RP i jego małżonka zasługują na pochówek w tym właśnie miejscu, bo zginęli, pełniąc służbę dla narodu i Ojczyzny".


Pożegnanie prezydenta w Krakowie rozpocznie się w niedzielę o godz. 14 przed Bazyliką Mariacką. Stąd kondukt pogrzebowy przejdzie Drogą Królewską na Wawel. Pożegnanie pary prezydenckiej na Wawelu odbędzie się na placu przed katedrą.


Wczoraj na Wzgórzu Wawelskim zebrał się po raz pierwszy komitet organizacyjny pogrzebu prezydenta i jego żony. Pogrzeb będzie wielkim przedsięwzięciem logistycznym. Warto wspomnieć, że ponowny pochówek gen. Władysława Sikorskiego przygotowywano kilka miesięcy.


Wczoraj w godzinach popołudniowych w katedrze odbyła się wizja lokalna z udziałem m.in. kardynała Dziwisza, proboszcza wawelskiego i konserwatora zabytków. Zastanawiano się, gdzie, w której z krypt, spoczną ciała prezydenta i jego małżonki. Brano pod uwagę m.in. kryptę św. Leonarda.

 

Spoczywa tam król Jan III Sobieski i królowa Maria Kazimiera d'Arquien (Marysieńka), król Michał Korybut-Wiśniowiecki, książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i gen. Władysław Sikorski. Ostatecznie na miejsce pochówku prezydenckiej pary wybrano kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Para prezydencka spocznie w jednym sarkofagu.

 

- Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w tej części, która jest romańska, jest dużą kryptą. Nie ma potrzeby jakiegokolwiek naruszania trumny z ciałem marszałka Piłsudskiego, ani wystroju, który tam się znajduje - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Sarkofag z ciałami pary prezydenckiej stanie w pierwszym z dwóch pomieszczeń Krypty Piłsudskiego (obecnie pustym) po lewej stronie.

 

W krypcie, zaprojektowanej przez Adolfa Szyszko-Bohusza w romańskiej wieży, spoczywa marszałek Józef Piłsudski przeniesiony tutaj z krypty św. Leonarda, gdzie był pierwotnie pochowany. Zgodnie z wolą Marszałka jest tam też gliniana urna z ziemią z grobu matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej pochowanej podobnie jak serce marszałka na wileńskiej Rossie. Kryptę zamyka ażurowa krata z herbami Polski i Litwy oraz herbem rodu Piłsudskich - Kościesza.

 


Źródło: Prezydencka para spocznie obok królów, wieszczów i bohaterów narodowych dziennikpolski24.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (62)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kinga 12:45:32 | 2010-04-16
Odpowiedzcie nożyce, co zrobiliście dla Polski takiego dobrego, że chcecie decydować, kto ma spocząć na Wawelu?


Ludkowie rostomili, coś mi się wydaje, że ktoś znacznie wyżej decyduje kto ma spocząć na Wawelu. Ponoć wulkan może się burzyć jeszcze kilka dni albo kilka miesięcy. Lepiej bądźcie grzeczni.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 12:34:24 | 2010-04-16
Uderz w stół, a odezwą się nożyce.
Odpowiedzcie nożyce, co zrobiliście dla Polski takiego dobrego, że chcecie decydować, kto ma spocząć na Wawelu?

Jakie znowuż nożyce Aragorn?!?
Wypisując swoje oszczerstwa podałeś mój nick, a teraz mówisz że uderz w stół a nożyce się odezwą?!? Jak widać jesteś kompletnie zamroczony nienawiścią i za wszelką cenę usiłujesz przypisywać mi wszystko co tylko się da najgorsze.
Jakże chora musi być ta formująca Was ideologia nienawiści skoro rodzi tak chore owoce...
A wszystko dlatego że śmiałem wyrazić odmienne zdanie co do pochówku na Wawelu...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 10:41:35 | 2010-04-16
Uderz w stół, a odezwą się nożyce. Odpowiedzcie nożyce, co zrobiliście dla Polski takiego dobrego, że chcecie decydować, kto ma spocząć na Wawelu?


A Ty co zrobiłeś, że masz prawo odmawiać nam patriotyzmu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aragorn 10:26:58 | 2010-04-16
Uderz w stół, a odezwą się nożyce.

Odpowiedzcie nożyce, co zrobiliście dla Polski takiego dobrego, że chcecie decydować, kto ma spocząć na Wawelu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 08:41:03 | 2010-04-16

(Uważam, że moralnego prawa do sprzeciwu nie posiadają ludzie, którzy nic nie robią dla Polski, a tylko po portalach zajmują się jątrzeniem i niekonstruktywnym krytykanctwem, zwłaszcza tacy jak osławiony tutaj "@leszek", który na co dzień miesza z błotem każdego dyskutanta, który śmie wypowiadać się nie po jego myśli).


A co Ty możesz Aragorn wiedzieć o tym co ja robię dla Polski? Skąd masz takie informacje, że rzekomo nic nie robię tylko zajmuję się jątrzeniem, to w dodatku nawet nie na Deonie a po portalach, a więc nie tylko na Deonie?
Po raz kolejny zaserwowałeś ciąg oskarżeń bez jakiegokolwiek
uzasadnienia...To co napisałeś jest kolejnym przykładem dowodzącym jak CHORA musi być ideologia owocująca taką ślepą furią nienawiści...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 07:35:57 | 2010-04-16
Mam pytanie do osób wypowiadających się na tym forum przeciw pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu: Co zrobiliście dla Polski, że śmiecie sprzeciwiać się pochowaniu na Wawelu tych, którzy zasłużyli się dla niej życiem i śmiercią bardzo konkretne w ważnych rzeczach?


A jakie Ty masz prawo do zadawania mi takich pytań? Co zrobiłeś, żeby móc oceniać inne poglądy na tę sprawę? Przy takim myśleniu ideałem byłoby bezrefleksyjne społeczeństwo automatów, spijające z ust bez cienia wątpliwości decyzje polityków i purpuratów. Bo posiadanie dzieci, dobre życie z żoną, uczciwa praca to pewnie za mało, żeby się wypowiadać w tej sprawie. Potrzebne są do tego pewnie jeszcze prawicowe (albo pseudoprawicowe) poglądy i bezkrytyczny szacunek do hierarchii. O głosowaniu na PiS nie wspomnę, bo to przecież oczywiste.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aragorn 06:47:40 | 2010-04-16
Mam pytanie do osób wypowiadających się na tym forum przeciw pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu:

Co zrobiliście dla Polski, że śmiecie sprzeciwiać się pochowaniu na Wawelu tych, którzy zasłużyli się dla niej życiem i śmiercią bardzo konkretne w ważnych rzeczach?

(Uważam, że moralnego prawa do sprzeciwu nie posiadają ludzie, którzy nic nie robią dla Polski, a tylko po portalach zajmują się jątrzeniem i niekonstruktywnym krytykanctwem, zwłaszcza tacy jak osławiony tutaj "@leszek", który na co dzień miesza z błotem każdego dyskutanta, który śmie wypowiadać się nie po jego myśli).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 21:45:56 | 2010-04-15
Dlaczego ludzie są pokazywani w dobrym swietle najbardziej po smieci ??

Nie pamiętasz że o zmarłych albo źle albo wcale? Właśnie dlatego!
Ten sam błąd (niepamięci o w/w zasadzie) popełnili/popełniają wyznawcy L.Kaczyńskiego. Jak oponenci szanując pamięć o zmarłym nie chcieli pisać/mówić źle więc milczeli, to wyznawcy wymyslili sobie że widocznie im głupio i milczą bo mają wyrzuty sumienia i żałują. A jak oponenci zaprotestowali to zostali zmieszani z błotem jako wrogowie nie szanujacy pamięci o zmarłym i pastwiący się nad nim nawet przy trumnie...

Moim zdaniem to straszliwa tragedia dla narodu polskiego i nic tego nie zmieni moje poglady są takie że Wawel powiniem pozostac Wawelem,

Masz niewątpliwie rację... To wielka tragedia... Tyle że już zaczęto marnować owoce jakie mogła przynieść... Opętani nienawiścią do inaczej myślących postanowili kanonizować swojego świętego aby zbić na tym kapitał polityczny :-(

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Xenia 20:20:18 | 2010-04-15
Dlaczego ludzie są pokazywani w dobrym swietle najbardziej po smieci ??
Moim zdaniem to straszliwa tragedia dla narodu polskiego i nic tego nie zmieni moje poglady są takie że Wawel powiniem pozostac Wawelem, i niepowinno sie tak chowac prazdenta to miejsce traci dla mnie swoje zdaczenie i cała magie zagłębiania się w historie narodu polskiego ale z drugiej strony następne pokolenia moga tak powiedziec z 100 czy 200 lat dla nich ostatnie wydarzenia bede historia beda sie uczyc o tym w podrecznikach wiec są tego plusy i minusy dlatego nie bede negowac zadnej ze stron. A co do tak uroczystego i doniosłego pogrzebu mam watpliwosci w dzisiejszych czasam dobrze kazdy wie jak jest na swiecie nie wiemy kto czycha na momet słobosci... W krakowie w jednym miejscu zbierze sie tyle ludzi i tyle waznych ludzi waznych dla calego swiata, prezdeci, premierzy senatorzy uczeni, artysci, wojskowi, itd...
Tyle osobistosci skupionych w jednym miejscu to jednak w jakims stopniu jest nie bezpieczne.
Ale bądzmy optymistami i walczmy o polske w której będą życ nasze dzieci i wnuki.
[*] ...ku pamięci...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 20:17:45 | 2010-04-15
Mam pytanie, do osób, które wydają się zazdrościć parze prezydenckiej pochówku na Wawelu:

Czy chcielibyście zamienić się z nimi na miejsca i leżeć w ich trumnach, żeby za nich trafić na Wawel? Zazdrościcie im miejsca pochówku? Tacy małostkowi jesteście? Zmieńcie się, jest czas, póki żyjecie, opamiętajcie się...


Ciekawe jakżeś to wymyślił: wydają się zazdrościć parze prezydenckiej pochówku.
Uważasz tak bo wyrazili swoje negatywne opinie? Takiś błyskotliwie przenikliwy? Zmień się, opamiętaj się póki żyjesz i masz czas...
A ci przeciwni pochówkowi na Wawelu Jaruzelskiego, Wałęsy i Kwaśniewskiego to też wydają się zazdrościć pochówku?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook