Papież dowiedzi 20 czerwca Bozzolo i Barbianę

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

We wtorek, 20 czerwca 2017, Franciszek uda się z pielgrzymką do (w prowincji Mantua i diecezji Cremona) oraz Barbiany (prowincja i diecezja florencka), aby modlić się przy grobach ks. Primo Mazzolari (1890-1959) i ks. Lorenzo Milani (1923-1967). Wizyta ta będzie miała charakter prywatny - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.


Ks. Primo Mazzolari (1890-1959), znany jako proboszcz z Bozzolo uważany jest za jedną najważniejszych postaci włoskiego katolicyzmu w pierwszej połowie XX wieku. Jego myśl antycypowała pewne linie II Soboru Watykańskiego, w szczególności w odniesieniu do "Kościoła ubogich", do wolności religijnej, pluralizmu, dialogu z osobami dalekimi od Kościoła. Był zdecydowanym przeciwnikiem ideologii faszystowskiej i wszelkich form niesprawiedliwości i przemocy (m.in. ukrywał i uratował w czasie wojny wielu Żydów i antyfaszystów).

 

Ks. Lorenzo Milani (1923-1967) był wybitnym przedstawicielem katolicyzmu społecznego, zaangażowanym w nauczanie ludzi ubogich, bronił prawa do sprzeciwu sumienia. Był także publicystą i wybitnym pedagogiem.

 

Ojciec Święty przybędzie do Bozzolo śmigłowcem z Watykanu o godz. 9.00. Po powitaniu z biskupem Cremony, Antonio Napolionim oraz burmistrzem uda się do parafii św. Piotra i pomodli się przy grobie ks. Primo Mazzolari oraz skieruje słowo do zgromadzonych w kościele wiernych.

 

Następnie o 10.30 papież wyruszy w drogę do miejscowości Barbiana, gdzie zostanie około 11.15 powitany przez arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego oraz burmistrza. Kolejnym etapem jego podróży będzie miejscowy cmentarz i modlitwa przy grobie ks. Lorenzo Milaniego, z okazji 50 rocznicy śmierci tego kapłana. W kościele spotka się z uczniami ks. Milaniego, a w ogrodzie przy plebanii skieruje słowo do zgromadzonych osób. Około 13.15 Franciszek powróci do Watykanu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook