Indonezja: trzy osoby zginęły w trzęsieniu ziemi na Jawie

PAP / sz
Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 08:35
Trzy osoby zginęły, ponad 20 odniosło obrażenia, a kilkaset domów zostało uszkodzonych w trzęsieniu ziemi na wyspie Jawa - poinformowały w czwartek indonezyjskie służby ratunkowe. Na terenach dotkniętych przez kataklizm wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy.
więcej

Izrael uczcił pamięć żołnierzy, rozpoczyna obchody dnia niepodległości

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 21:50
W Izraelu obchodzono w środę Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu - Jom ha-Zikkaron; wieczorem rozpoczęły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania państwa Izrael, obchodzone tam zgodnie z kalendarzem hebrajskim.
więcej

USA: senatorzy krytykują brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 20:50
Po zamkniętym briefingu Pentagonu wpływowi republikańscy senatorzy skrytykowali administrację prezydenta USA Donalda Trumpa za brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu, który umocni wpływy Rosji i Iranu w regionie - podaje CBS News.
więcej

PE skrytykował wybór Selmayra na sekretarza generalnego KE

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 19:20
Parlament Europejski potępił w środę kontrowersyjny tryb wyboru Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego KE i zwrócił się do Komisji Europejskiej o ponowną ocenę procedury mianowania go na to stanowisko.
więcej

Belgijskie firmy oskarżone o eksport produktów chemicznych do Syrii

PAP / jp
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 16:30
Trzy belgijskie firmy zostały oskarżone o eksport do Syrii chemikaliów, które mogły służyć do produkcji broni chemicznej. Choć przedsiębiorstwa powinny mieć odpowiednią licencję na sprzedaż, urząd celny nie dopilnował sprawy - podały belgijskie media.
więcej

Trwają manewry sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej w Cieśninie Tajwańskiej

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 13:46
Siły zbrojne ChRL prowadzą manewry z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej oddzielającej Chiny kontynentalne od Tajwanu. Według Pekinu ćwiczenia są ostrzeżeniem dla separatystów, ale Tajpej ocenia je jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy.
więcej

Armenia: kolejny dzień protestów przeciwko nowemu premierowi

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 12:16
Tysiące protestujących przeciwko wyborowi na premiera Armenii byłego prezydenta Serża Serkisjana w środę znów wyszły na ulice Erywania. Jest to już szósty dzień demonstracji w stolicy Armenii. Policja poinformowała o ponad 60 zatrzymanych osobach.
więcej

Apele o wyjaśnienie śmierci rosyjskiego dziennikarza, który pisał o rosyjskich najemnikach w Syrii

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 11:16
OBWE, Reporterzy bez Granic (RSF), Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) wezwały władze Rosji do wyjaśnienia okoliczności śmierci rosyjskiego dziennikarza Maksima Borodina, który 13 kwietnia wypadł z okna swojego mieszkania. Borodin pisał m.in. o rosyjskich najemnikach w Syrii.
więcej

USA/WSJ: Pentagon chce zastąpić siły USA w Syrii kontyngentem arabskim

PAP / pch
Środa, 18 kwietnia 2018, godz. 08:10
Pentagon chce zastąpić stacjonujące w północno-wschodniej Syrii jednostki amerykańskie w sile 2 tys. żołnierzy kontyngentem złożonym wyłącznie z wojsk lądowych państw arabskich. Zadaniem tych wojsk byłaby stabilizacja regionu po pokonaniu Państwa Islamskiego.
więcej

Syria: armia Asada przygotowuje atak na bastion tzw. Państwa Islamskiego w Damaszku

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 21:42
Dowództwo armii syryjskiej rozpoczęło ostrzał ostatniego regionu w pobliżu Damaszku, który jest jeszcze pod kontrolą rebeliantów i przygotowuje się do ataku - poinformował we wtorek jeden z dowódców sił wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.
więcej

Birma: prezydent ogłasza amnestię dla ponad 8 tys. skazanych

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 18:59
Amnestię dla ponad 8 tys. więźniów ogłosił we wtorek nowy prezydent Birmy Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad 6 tys. - to skazani za przestępstwa narkotykowe.
więcej

Syria: niezależni inspektorzy OPCW weszli do Dumy, by zbadać, czy Asad użył broni chemicznej

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 16:40
Media państwowe w Syrii podały we wtorek, że inspektorzy z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) weszli do Dumy we Wschodniej Gucie koło Damaszku, gdzie mają zbadać, czy użyto tam broni chemicznej, o co oskarża się reżim prezydenta Baszara el-Asada.
więcej

Rosja: Putin rozmawiał z Merkel o Syrii i Nord Stream 2

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 15:35
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii; Putin oświadczył, że kraje zachodniej koalicji naruszyły normy prawa międzynarodowego, przeprowadzając atak - podał we wtorek Kreml.
więcej

Pakistan: miliony dzieci żyją na ulicy. Połowa to uchodźcy z Afganistanu. Apel o pomoc

KAI / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 14:44
Liczba dzieci ulicy w Pakistanie wzrosła do 1,5 miliona. Są one pozbawione opieki i łatwo mogą stać się ofiarą przestępców, a także być potencjalnym roznosicielem chorób, alarmuje krajowa szefowa Wiosek Dziecięcych SOS w Pakistanie, Saba Faisal.
więcej

Macron: Francja gotowa na zwiększenie wkładu do budżetu UE

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 13:16
Prezydent Francji jest czwartym europejskim przywódcą, który zabiera głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Wcześniej byli to: premier Irlandii Leo Varadkar, premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Portugalii Antonio Costa.
więcej

Węgry: rola Rosji w konflikcie syryjskim jest nie do ominięcia

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 12:26
Węgierski minister podkreślił, że celem sobotniego ataku lotniczego USA, Wielkiej Brytanii i Francji na syryjskie obiekty było - oprócz odwetu - zapobieżenie dalszym atakom z użyciem broni chemicznej.
więcej

W.Brytania: May broni w Izbie Gmin decyzji o ataku na Syrię

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 09:01
Szefowa rządu tłumaczyła w specjalnym wystąpieniu przed posłami, że przeprowadzone bombardowania były "ograniczone i precyzyjnie wymierzone" w cele wojskowe i miały na celu "osłabienie syryjskiego programu rozwoju broni chemicznej oraz odstraszenie przed jej ponownym użyciem".
więcej

Prestiżowa nagroda dla dziennikarzy za ujawnienie skandalu z udziałem Weinsteina

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 08:27
Dziennikarze "New York Timesa" i "New Yorkera" otrzymali nagrodę Pulitzera za ujawnienie skandalu z udziałem producenta filmowego Harvey'a Weinsteina, oskarżanego o molestowanie kobiet.
więcej

Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy

PAP / pch
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 21:49
Chińskie ministerstwo bezpieczeństwa państwowego uruchomiło w niedzielę stronę internetową, na której obiecuje nagrody za donosy na temat potencjalnych zagrożeń dla kraju i władzy państwowej, w tym szpiegostwa, korupcji, działalności wywrotowej i separatyzmu.
więcej

UE grozi Syrii nowymi sankcjami. "Odpowiedzialni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności"

PAP / pch
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 16:30
Dzisiejsza dyskusja ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu była pierwszą okazją do unijnej debaty na temat sytuacji w Syrii po tym, gdy Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone uderzyły w nocy z piątku na sobotę na cele w tym kraju.
więcej

Chiny i Japonia wznowiły dialog gospodarczy po ośmiu latach przerwy

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 13:36
Szefowie MSZ Chin i Japonii - Wang Yi i Taro Kono - wznowili w poniedziałek w Tokio zawieszony prawie osiem lat temu dialog gospodarczy wysokiego szczebla, co odbierane jest jako sygnał ocieplenia trudnych relacji między dwiema największymi gospodarkami Azji.
więcej

UE zastanawia się, co dalej z Syrią po zeszłotygodniowych atakach

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 12:48
Szefowie MSZ państw UE zastanawiają się w poniedziałek nad rozwiązaniami, które mogłyby przybliżyć zakończenie wojny w Syrii. Uwaga "28" skupia się na tym kraju po atakach odwetowych Francji, W. Brytanii i USA po użyciu broni chemicznej przez reżim syryjski.
więcej

Macron w wywiadzie broni nalotów na Syrię, krytykuje "nieliberalizm"

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 11:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron bronił w niedzielę wieczorem w wywiadzie telewizyjnym sobotnich nalotów na Syrię, swej polityki społecznej i sposobów walki z radykalnym islamizmem. Wyraził też zaniepokojenie wzrostem "demokracji nieliberalnych" w Europie.
więcej

Mogherini: Rosja i Iran powinny wpłynąć na Asada w sprawie rozmów z opozycją

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 10:27
Sojusznicy syryjskiego reżimu Rosja i Iran powinny na niego wpłynąć, by jego przedstawiciele podjęli konstruktywne rozmowy pokojowe z opozycją syryjską pod egidą ONZ - oświadczyła w poniedziałek w szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
więcej

Japonia: były szef rządu przewiduje, że premier Abe ustąpi w czerwcu

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 09:37
Premier Japonii Shinzo Abe, który traci poparcie społeczne w atmosferze oskarżeń o kumoterstwo, może ustąpić ze stanowiska w czerwcu - uważa Junichiro Koizumi, który stał na czele rządu japońskiego w latach 2001-2006.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook