Birma: prezydent ogłasza amnestię dla ponad 8 tys. skazanych

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 18:59
Amnestię dla ponad 8 tys. więźniów ogłosił we wtorek nowy prezydent Birmy Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad 6 tys. - to skazani za przestępstwa narkotykowe.
więcej

Syria: niezależni inspektorzy OPCW weszli do Dumy, by zbadać, czy Asad użył broni chemicznej

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 16:40
Media państwowe w Syrii podały we wtorek, że inspektorzy z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) weszli do Dumy we Wschodniej Gucie koło Damaszku, gdzie mają zbadać, czy użyto tam broni chemicznej, o co oskarża się reżim prezydenta Baszara el-Asada.
więcej

Rosja: Putin rozmawiał z Merkel o Syrii i Nord Stream 2

PAP / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 15:35
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii; Putin oświadczył, że kraje zachodniej koalicji naruszyły normy prawa międzynarodowego, przeprowadzając atak - podał we wtorek Kreml.
więcej

Pakistan: miliony dzieci żyją na ulicy. Połowa to uchodźcy z Afganistanu. Apel o pomoc

KAI / kw
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 14:44
Liczba dzieci ulicy w Pakistanie wzrosła do 1,5 miliona. Są one pozbawione opieki i łatwo mogą stać się ofiarą przestępców, a także być potencjalnym roznosicielem chorób, alarmuje krajowa szefowa Wiosek Dziecięcych SOS w Pakistanie, Saba Faisal.
więcej

Macron: Francja gotowa na zwiększenie wkładu do budżetu UE

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 13:16
Prezydent Francji jest czwartym europejskim przywódcą, który zabiera głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Wcześniej byli to: premier Irlandii Leo Varadkar, premier Chorwacji Andrej Plenković i premier Portugalii Antonio Costa.
więcej

Węgry: rola Rosji w konflikcie syryjskim jest nie do ominięcia

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 12:26
Węgierski minister podkreślił, że celem sobotniego ataku lotniczego USA, Wielkiej Brytanii i Francji na syryjskie obiekty było - oprócz odwetu - zapobieżenie dalszym atakom z użyciem broni chemicznej.
więcej

W.Brytania: May broni w Izbie Gmin decyzji o ataku na Syrię

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 09:01
Szefowa rządu tłumaczyła w specjalnym wystąpieniu przed posłami, że przeprowadzone bombardowania były "ograniczone i precyzyjnie wymierzone" w cele wojskowe i miały na celu "osłabienie syryjskiego programu rozwoju broni chemicznej oraz odstraszenie przed jej ponownym użyciem".
więcej

Prestiżowa nagroda dla dziennikarzy za ujawnienie skandalu z udziałem Weinsteina

PAP / ms
Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 08:27
Dziennikarze "New York Timesa" i "New Yorkera" otrzymali nagrodę Pulitzera za ujawnienie skandalu z udziałem producenta filmowego Harvey'a Weinsteina, oskarżanego o molestowanie kobiet.
więcej

Chiny: powstała strona internetowa do zbierania donosów na szpiegów i łapówkarzy

PAP / pch
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 21:49
Chińskie ministerstwo bezpieczeństwa państwowego uruchomiło w niedzielę stronę internetową, na której obiecuje nagrody za donosy na temat potencjalnych zagrożeń dla kraju i władzy państwowej, w tym szpiegostwa, korupcji, działalności wywrotowej i separatyzmu.
więcej

UE grozi Syrii nowymi sankcjami. "Odpowiedzialni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności"

PAP / pch
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 16:30
Dzisiejsza dyskusja ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu była pierwszą okazją do unijnej debaty na temat sytuacji w Syrii po tym, gdy Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone uderzyły w nocy z piątku na sobotę na cele w tym kraju.
więcej

Chiny i Japonia wznowiły dialog gospodarczy po ośmiu latach przerwy

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 13:36
Szefowie MSZ Chin i Japonii - Wang Yi i Taro Kono - wznowili w poniedziałek w Tokio zawieszony prawie osiem lat temu dialog gospodarczy wysokiego szczebla, co odbierane jest jako sygnał ocieplenia trudnych relacji między dwiema największymi gospodarkami Azji.
więcej

UE zastanawia się, co dalej z Syrią po zeszłotygodniowych atakach

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 12:48
Szefowie MSZ państw UE zastanawiają się w poniedziałek nad rozwiązaniami, które mogłyby przybliżyć zakończenie wojny w Syrii. Uwaga "28" skupia się na tym kraju po atakach odwetowych Francji, W. Brytanii i USA po użyciu broni chemicznej przez reżim syryjski.
więcej

Macron w wywiadzie broni nalotów na Syrię, krytykuje "nieliberalizm"

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 11:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron bronił w niedzielę wieczorem w wywiadzie telewizyjnym sobotnich nalotów na Syrię, swej polityki społecznej i sposobów walki z radykalnym islamizmem. Wyraził też zaniepokojenie wzrostem "demokracji nieliberalnych" w Europie.
więcej

Mogherini: Rosja i Iran powinny wpłynąć na Asada w sprawie rozmów z opozycją

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 10:27
Sojusznicy syryjskiego reżimu Rosja i Iran powinny na niego wpłynąć, by jego przedstawiciele podjęli konstruktywne rozmowy pokojowe z opozycją syryjską pod egidą ONZ - oświadczyła w poniedziałek w szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
więcej

Japonia: były szef rządu przewiduje, że premier Abe ustąpi w czerwcu

PAP / ml
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 09:37
Premier Japonii Shinzo Abe, który traci poparcie społeczne w atmosferze oskarżeń o kumoterstwo, może ustąpić ze stanowiska w czerwcu - uważa Junichiro Koizumi, który stał na czele rządu japońskiego w latach 2001-2006.
więcej

Filipiny: biskupi popierają przyjęcie uchodźców Rohindża

KAI / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 19:26
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zaoferował azyl muzułmańskim uchodźcom Rohindża z Mjanmy. Biskupi katoliccy poparli ten gest, wyrażając nadzieję, że idea ta nabierze konkretnych kształtów i nie jest jedynie "chwytem reklamowym" szefa państwa.
więcej

MSZ Rosji: będziemy bardzo krytyczni wobec zachodniego projektu rezolucji RB ONZ

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 18:28
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa będzie nadzwyczaj krytycznie podchodzić do projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, który przygotowały Francja, USA i Wielka Brytania.
więcej

Rosja: Putin rozmawiał z prezydentem Iranu o zachodnich atakach w Syrii

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 17:31
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim o sobotnich nalotach sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji na cele w Syrii; rozmowa odbyła się z inicjatywy Teheranu - poinformował w niedzielę Kreml.
więcej

USA: Trump broni słów o "misji wypełnionej" po ataku w Syrii

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 16:49
Prezydent USA Donald Trump w niedzielę bronił swych słów o "misji wypełnionej" w odniesieniu do ataków przeprowadzonych na cele w Syrii w odwecie za atak chemiczny przypisywany siłom reżimu Baszara el-Asada.
więcej

MSZ Rosji: po nalotach w Syrii USA będą dążyć do dialogu z nami

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 15:36
Przedstawiciel rosyjskiego MSZ Władimir Jermakow oświadczył w niedzielę, że są podstawy, aby oczekiwać, że USA po nalotach w Syrii zaczną bardziej aktywny dialog z Rosją. Przyznał, że dialog Moskwy z Waszyngtonem trwa na różnych szczeblach.
więcej

Asad do rosyjskich deputowanych: naloty na Syrię były aktem agresji

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 14:30
Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział grupie rosyjskich deputowanych, że naloty zachodnich sił na jego kraj były aktem agresji; zapewnił, że siły syryjskie zdołały ją skutecznie odeprzeć - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje.
więcej

Wielka Brytania: będziemy dalej naciskać na Asada, by negocjował

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 12:29
Wielka Brytania będzie nadal wywierać presję na prezydenta Syrii Baszara el-Asada, aby usiadł do stołu negocjacji - oświadczył w niedzielę szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson. Dodał, że na razie nie jest brana pod uwagę opcja kolejnych nalotów na Syrię.
więcej

Kim Dzong Un wzywa do silniejszych związków z Chinami

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 09:51
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się w Pjongjangu z wyższym rangą urzędnikiem chińskim i wezwał do silniejszych związków z ChRL - podała w niedzielę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
więcej

ONZ: projekt rezolucji USA, Francji i W. Brytanii w sprawie Syrii

PAP / kk
Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 08:52
USA, Francja i W. Brytania przedłożyły w sobotę w RB ONZ projekt rezolucjii w sprawie Syrii potępiający użycie broni chemicznej w tym kraju oraz postulujący utworzenie niezależnego mechanizmu badania takich incydentów.
więcej

Szef NATO wzywa Rosję, by wykazała się odpowiedzialnością w sprawie Syrii

PAP / jp
Sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 22:00
- Wzywamy wszystkich, którzy popierają syryjski reżim, a zwłaszcza Rosję, by wykazali się odpowiedzialnością i sprawili, że Damaszek w sposób konstruktywny będzie uczestniczył w procesie pokojowym - powiedział w sobotę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook