Pierwszy dzień szczytu wyszehradzkiego

Wspólne interesy Polski, Czech, Słowacji i Węgier w dziedzinie turystyki to jeden z tematów poruszonych w sobotę, pierwszym dniu obrad Grupy Wyszehradzkiej w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. W spotkaniu bierze udział prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Dzisiaj rozmawialiśmy w tym pięknym miejscu w środku Tatr o kwestiach wspólnych interesów w zakresie planowania rozwoju ruchu turystycznego - powiedział polskim dziennikarzom Komorowski.

 

W dwudniowym szczycie, który odbywa się w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Sztrbske pleso), uczestniczą też prezydenci: Czech Vaclav Klaus i Słowacji Ivan Gaszparovicz.

 

Nie bierze w nim udziału nowo wybrany prezydent Węgier Janos Ader. Węgierskie MSZ w oficjalnym oświadczeniu zaznaczyło, że Ader obejmie urząd dopiero 10 maja, zatem nie może reprezentować swojego kraju na spotkaniu w prezydentów na Słowacji. Na szczyt pojechał węgierski ambasador w Bratysławie Csaba Balogh.

 

Główny temat dwudniowego spotkania zostanie poruszony podczas niedzielnej sesji. Tego dnia prezydenci będą debatować m.in. na temat koordynacji stanowisk, które zostaną zaprezentowane podczas majowego szczytu NATO w Chicago.

 

- Przygotowujemy się do tego szczytu w Polsce, przygotowujemy się także w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale także i innych polskich partnerów z regionu - zaznaczył prezydent. Jak powiedział, w Polsce wspólne stanowisko na szczyt jest budowane "w układzie prezydencko-rządowym".

 

- Tutaj spotykamy się w gronie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej po to, aby (...) wzmocnić wrażenie i przekonanie o wspólnocie poglądów na kluczowe sprawy NATO, które będą omawiane w Chicago - zaznaczył prezydent.

 

Jak dodał, w niedzielę omawiane będą także postępy w realizacji projektu obrony przeciwrakietowej i zasady utrzymania otwartości Sojuszu oraz rosyjska reakcja na plany NATO dotyczące budowy tarczy.

 

- Będziemy omawiali także kwestie związane z przyszłością misji NATO w Afganistanie, jak sądzę, (a właściwie) jestem przekonany, prezentując wspólny pogląd o konieczności zakończenia misji o charakterze wojskowym w 2014 roku - podkreślił.

 

Konferencja prasowa prezydentów podsumowująca szczyt planowana jest na niedzielne południe. Oprócz oficjalnych spotkań przewidziano też wycieczkę na Łomnicę i wizytę w położonym na szczycie obserwatorium Słowackiej Akademii Nauk, a także symboliczne sadzenie drzew. Osobny program przewidziano dla Pierwszych Dam.

 

Grupę Wyszehradzką tworzą cztery kraje środkowoeuropejskie: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, lecz opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, głównie na szczeblu prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?