Igrzyska w Londynie - pozostało 100 dni

W środę pozostanie 100 dni do rozpoczęcia igrzysk w Londynie (27 lipca - 12 sierpnia). Stolica Wielkiej Brytanii po raz trzeci organizuje letnią olimpiadę (poprzednio w 1908 i 1948 roku) . Polska ekipa będzie liczyła ok. 200 sportowców.

 

Całkowity koszt przedsięwzięcia przekroczy 9,3 mld funtów, z czego ponad pół miliarda pochłonęła budowa Stadionu Olimpijskiego. W Londynie wystąpi ok. 10,5 tys. sportowców z 204 krajów. Walczyć będą o 302 komplety medali w 39 dyscyplinach. W porównaniu z Pekinem 2008 z programu wycofano baseball i softball.

 

Wyboru gospodarza Igrzysk XXX Olimpiady dokonano 6 lipca 2005 roku podczas 117. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Singapurze. Londyn pokonał w finałowej rozgrywce Paryż. Wcześniej odpadły Moskwa, Nowy Jork oraz Madryt.

 

Oficjalne logo przedstawia cyfry 2012 rozrzucone na geometryczne figury z wieloma ostrymi wierzchołkami, z napisem Londyn oraz kółkami olimpijskimi umieszczonymi wewnątrz nich. Maskotkami są Wenlock i Mandeville - para futurystycznych stworów, w kolorze metalicznym i z jednym okiem.

 

Najlepsi sportowcy świata będą rywalizować na arenach zlokalizowanych zarówno w Londynie, jak i poza jego granicami. Część konkurencji rozegranych zostanie w Parku Olimpijskim (Olympic Park) we wschodniej części miasta, w którego skład wchodzi dziewięć obiektów, w tym zbudowany Stadion Olimpijski, gdzie oprócz ceremonii odbędą się zawody lekkoatletyczne. Poza tym rywalizacja toczyć się będzie m.in. na stadionie Wembley, kortach w Wimbledonie, w Greenwich Park oraz Hyde Parku. Poza Londynem odbędą się zmagania kajakarzy - w Broxbourne, żeglarzy - w Weymouth oraz piłkarzy - w Cardiff, Manchesterze, Newcastle, Glasgow i Coventry.

 

W ramach przygotowań do igrzysk poczyniono także inwestycje mające na celu usprawnić transport kibiców oraz sportowców. W lipcu i sierpniu w Londynie pojedzie 2 tys. dodatkowych pociągów. Uruchomiona zostanie linia kolejowa, kursująca z centrum stolicy do Parku Olimpijskiego. Będzie mogła przewieźć 25 tys. pasażerów na godzinę.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom, kibicom i VIP-om ma pochłonąć blisko 600 milionów funtów. Według planów rządu 9 tys. policjantów czuwać będzie każdego dnia nad transportem miejskim.


Podczas igrzysk ma pracować ok. 70 tys. wolontariuszy. Mają pomagać sportowcom, kibicom i turystom oraz pełnić takie funkcje jak: kontroler biletów, kierowca, czy recepcjonista. Część z nich zajmie się m.in. obsługą biura prasowego i zabezpieczeniem medycznym.

 

Do dyspozycji gości igrzysk będzie około 100 tys. pokoi hotelowych. Ponadto dochodzi 25 tys. wynajmowanych przez prywatnych właścicieli oraz pięć tysięcy łóżek w hostelach.

 

Podczas igrzysk oraz następującej po nich rywalizacji sportowców niepełnosprawnych (29 sierpnia - 9 września) zostanie przeprowadzonych 6250 kontroli antydopingowych. Laboratorium, w którym zatrudniono 150 naukowców, pracować będzie każdego dnia non- stop - 24 godziny. Cztery lata temu w Pekinie kontroli poddano 4500 olimpijczyków i 1100 paraolimpijczyków.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook