USA: najmniej nastoletnich matek od 70 lat

Liczba porodów wśród nastolatek w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomu najniższego od prawie 70 lat, ale nadal jest znacznie wyższa niż w innych uprzemysłowionych krajach - wynika z raportu rządowego Centrum Profilaktyki i Walki z Chorobami (CDC).

 

W 2010 roku na 1000 kobiet w wieku 15-19 przypadło statystycznie 34,4 urodzeń. W porównaniu z wcześniejszym rokiem wskaźnik ten spadł o 9 proc. - do poziomu nienotowanego od 1946 roku, kiedy to zaczęto gromadzić dane na temat zachowań seksualnych młodzieży w USA. Najwięcej porodów wśród nastoletnich matek odnotowano w 1991 roku - na 1000 kobiet w omawianym przedziale wiekowym przypadło średnio 61,8 urodzeń. Od tego czasu wskaźnik ten spadł o 44 proc.

 

Autorzy raportu twierdzą, że spadek ma związek z działaniami prewencyjnymi. Zwracają uwagę, że najnowsze sondaże mówią o częstszym używaniu środków antykoncepcyjnych przez nastolatki. "W przypadku nastolatek pod uwagę bierzemy wiele czynników. Sytuacja ekonomiczna spowodowała ogólny spadek liczby urodzeń dzieci" - zwrócił uwagę jeden z autorów raportu CDC, Brody Hamilton.

 

Największy odsetek nastoletnich matek odnotowywany jest w tych amerykańskich stanach, w których wyraźny jest problem ubóstwa. W położonym na biednym Południu stanie Missisipi na 1000 dziewcząt między 15. a 19. rokiem życia przypada 64,4 porodów. W stanie New Hampshire na Wschodnim Wybrzeżu wskaźnik ten wynosi 16,4.

 

- Doszliśmy do wniosku, że kobiety z niższym statusem społeczno-ekonomicznym częściej rodziły dzieci jako nastolatki niż te, które mieszkały na terenach mniej dotkniętych problemem nierówności społecznej - ocenili autorzy raportu na temat nastoletnich matek w USA. Podkreślono, że nie bez znaczenia jest grupa etniczna, z której wywodzi się matka. Wskaźnik urodzeń przez nastolatki jest najwyższy wśród Latynosek i czarnoskórych, a najniższy wśród Azjatek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~cała tajemnica, że 20:01:33 | 2012-04-15
 Murzynki (i nie tylko) rodząc dzieci załatwiają sobie "pensje" i kartki żywnościowe od państwa. Kilka nieślubnych dzieci i życie bez stresów... To jest wzór dla kolejnych pokoleń :( No bo oni tacy pokrzywdzeni potomkowie niewolników..  Tylko nie próbujcie czarnoskórego w Stanach nazwać "murzynem" (nigger) - największa obraza. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:33:32 | 2012-04-15
 Na południu mieszka więcej Murzynek i to jest cała tajemnica, nie chodzi o status materialny, tylko o obyczajowość. Murzynki wcześniej rozpoczynają współżycie seksualne i są mniej konsekwentne w planowaniu macierzyństwa.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook