O bezpieczeństwie atomowym w Seulu

O bezpieczeństwie atomowym w Seulu
(fot. EPA/STRINGER SOUTH KOREA)
PAP / slo

Międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu nuklearnemu i walce z terroryzmem atomowym rozpoczęła się w poniedziałek w Seulu. Na marginesie spotkania pojawiła się kwestia Korei Płn., która niedawno zapowiedziała wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu.

Delegacje wysokiego szczebla z 53 państw uczestniczących w dwudniowych obradach, wśród nich z USA, Rosji, Chin i Japonii, zajmą się m.in. kwestią zabezpieczenia materiałów i elektrowni nuklearnych przed awariami. Do debaty nad tym problemem skłoniła ubiegłoroczna katastrofa w Japonii, gdzie siłownia Fukushima I uległa poważnej awarii po silnym trzęsieniu ziemi i przejściu fali tsunami.

W oficjalnym porządku obrad nie uwzględniono zapowiedzianego przez Koreę Płn. wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu, jednak kwestia ta już przed początkiem szczytu była poruszana w kuluarowych rozmowach przywódców.

Phenian, który nie przysłał delegacji, zapowiedział, że pojawienie się tematu rakiety lub północnokoreańskiego programu atomowego podczas oficjalnych obrad zostanie potraktowane jako wypowiedzenie wojny.

DEON.PL POLECA

W odpowiedzi przedstawiciele Korei Płd. zaznaczyli, że szczyt nie poruszy tych kwestii, lecz mogą one wypłynąć podczas nieoficjalnych dwustronnych spotkań na jego marginesie, bo jest to "poważna sprawa, która stwarza zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa".

Według mediów północnokoreańskich rakieta dalekiego zasięgu ma umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę w ramach pokojowego programu kosmicznego. Start rakiety zapowiedziano na połowę kwietnia.

Zachód uważa jednak, że jest to tylko pretekst do przeprowadzenia testu. Korea Płd. oświadczyła, że może zestrzelić północnokoreańską rakietę, jeśli znajdzie się ona nad jej terytorium.

Pierwszy światowy szczyt na temat bezpieczeństwa nuklearnego odbył się w Waszyngtonie w kwietniu 2010 roku z inicjatywy Baracka Obamy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O bezpieczeństwie atomowym w Seulu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.