Żałoba narodowa w Belgii po wypadku

Wojskowe samoloty zabrały w piątek z lotniska w szwajcarskim Sion ciała 28 osób, które zginęły we wtorek w wypadku belgijskiego autokaru, i stopniowo przybywają do Belgii, gdzie w piątek trwa żałoba narodowa.

 

Ofiary, wśród których było 22 dzieci, zostały zidentyfikowane. Ośmioro rannych dzieci wróciło do Belgii w czwartek wieczorem. Nadal nieznana jest przyczyna katastrofy, która jest jednym z najtragiczniejszych wypadków drogowych w historii Szwajcarii.

 

Na lotnisku wojskowym w Sion odbyła się prywatna ceremonia z udziałem kompanii honorowej policji kantonu Valais. Ciała zabrały belgijskie samoloty wojskowe.

 

Spośród rannych 24 dzieci osiem wróciło do Belgii, pozostałe są w szpitalach w Szwajcarii. Obrażenia niektórych są poważne.

 

Setki ludzi w czwartek wieczorem uczestniczyło we mszy żałobnej w kościele Świętego Krzyża w Sierre - to właśnie niedaleko tej miejscowości autokar uderzył w ścianę tunelu na autostradzie. Prokuratura kantonu Valais, gdzie leży Sierre, bada w śledztwie, czy przyczyną był błąd techniczny, ludzki czy problemy kierowcy ze zdrowiem.

 

W Belgii piątek jest dniem żałoby narodowej. O godz. 11 pamięć ofiar wypadku zostanie uczczona minutą ciszy. Główne uroczystości odbędą się w Lommel i Leuven, skąd pochodzili uczniowie, którzy zginęli w wypadku. Siedmioro z nich było narodowości holenderskiej, ale uczyło się w belgijskich szkołach. Wszyscy mieli 11-12 lat.

 

Ze Szwajcarii autokar z 52 osobami wracał do Belgii z wyprawy uczniów na narty. Wśród ofiar śmiertelnych jest sześć osób dorosłych, w tym dwaj kierowcy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?