"Chcemy niezależności i równego traktowania"

Węgry są potężne i muszą bronić swej niezależności, a jako naród z tysiącletnią tradycją i zakorzeniony w Europie zasługują na równe traktowanie ze strony UE - oświadczył premier Viktor Orban w czwartek w Budapeszcie na obchodach święta narodowego.

 

- Jesteśmy pod względem politycznym i intelektualnym spadkobiercami 1848 roku - powiedział Orban. Szef rządu przemawiał do tłumu kilkudziesięciu tysięcy ludzi zgromadzonych przed parlamentem podczas obchodów rewolucji węgierskiej z lat 1848-1849 przeciwko absolutnym rządom Habsburgów.

 

Wskazywał na silną - jego zdaniem - pozycję Węgier. - Od wielu dziesięcioleci nie byliśmy tak potężni jak dzisiaj, i nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu środków politycznych, konstytucyjnych i ekonomicznych do uwolnienia się od zależności - powiedział Orban. - Jest nas dostatecznie wielu i mamy niezbędną determinację, by zdobyć prawo do wolności (...) - dodał szef rządu.

 

W swym przemówieniu Orban wybijał węgierską potrzebę niezależności. Węgry muszą skupić się na sobie i dlatego trzeba bronić konstytucji - mówił. Odpowiedziały mu okrzyki tłumu: "Będziemy jej chronić".

 

Jego zdaniem młodzież, która w 1848 roku wzięła udział w powstaniu przeciw rządom Habsburgów, już wtedy rozumiała, że niepodległość Węgier zależy od niezawisłości gospodarki. Bank narodowy Węgier będzie niezależny tylko pod warunkiem, że będzie bronił węgierskiej gospodarki przed interesami zagranicy - powiedział Orban, na co zgromadzeni na placu ludzie zareagowali aplauzem.

 

Na zakończenie blisko półgodzinnego przemówienia premier oświadczył, że Węgry oczekują od Unii Europejskiej równego traktowania. - Zdajemy sobie sprawę, że Europa boryka się z wieloma problemami; trybiki trzeszczą, nerwy są napięte. Jednak jako europejski naród z tysiącletnią tradycją żądamy równego traktowania Węgier - powiedział. I dodał: - Nie zgadzamy się na bycie europejskimi obywatelami drugiej kategorii.

 

Podczas powstania z lat 1848-1849 Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od władz w Wiedniu rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

 

W czasie blisko dwóch lat rządów Fideszu, partii Orbana, wprowadzono nową konstytucję, przyjęto ponad 300 aktów prawnych, przeprowadzono reformy administracji publicznej, sądownictwa, systemu zdrowia i edukacji.

 

Jednak wiele działań rządu w Budapeszcie budzi kontrowersje nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. Wśród krytykowanych posunięć gospodarczych było m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków, a także upaństwowienie prywatnych funduszy emerytalnych. Rządowi zarzuca się także posunięcia polityczne mogące stwarzać zagrożenie dla demokracji. Krytykowana jest zwłaszcza nowa konstytucja, która parlamentarnej większości stwarza możliwość ekspresowego uchwalania ustaw praktycznie bez debaty.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?