Belgia: żałoba narodowa po wypadku autokaru

Premier Belgii Elio di Rupo ogłosił środę dniem żałoby narodowej po wypadku autokaru, w którym zginęło we wtorek w Szwajcarii 28 osób, w tym 22 uczniów belgijskich szkół. MSZ Holandii podało, że w autokarze były również dzieci holenderskie.

 

- Dzień żałoby narodowej będzie obchodzony po tragicznej katastrofie - głosi komunikat rządu w Brukseli. Szczegóły żałoby zostaną podane później.

MSZ Holandii podało, że w autokarze było 10 dzieci holenderskich, które uczyły się w belgijskich miastach Lommel i Heverlee. Nie jest jasne, czy te dzieci są wśród ofiar śmiertelnych wypadku.

We wtorek późnym wieczorem autokar wiozący 52 osoby uderzył w ścianę tunelu w kantonie Valais (niem. Wallis) na autostradzie w południowej Szwajcarii. Zginęło sześć osób dorosłych, w tym dwóch kierowców, oraz 22 dzieci w wieku 11-12 lat. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.

Jak podał rząd belgijski, wśród 24 osób rannych większość stanowią dzieci. Wiele z nich jest w stanie ciężkim, trójka dzieci jest w śpiączce.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w środę na ręce króla Belgów Alberta II kondolencje. Zapewnił, że w tych bolesnych chwilach Polacy łączą się w smutku z rodzinami i bliskimi ofiar.

Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar wypadku minutą ciszy. - Jesteśmy wstrząśnięci. (...) Każdy z nas na sali, kto ma dzieci może wyobrazić sobie co czują rodzice - powiedział przewodniczący PE Martin Schulz.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?