Schaeuble: Grecja i euro na dobrej drodze

Grecja i euro są na dobrej drodze - powiedział w piątek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, komentując porozumienie Grecji z prywatnymi wierzycielami w sprawie ich udziału w redukcji greckiego zadłużenia.

 

Według Schaeublego obecnie nie ma przeszkód, by w przyszłym tygodniu eurogrupa dała zielone światło do uruchomienia drugiego programu pomocy dla Aten o wartości 130 mld euro.

 

Jak poinformował, w piątek ministrowie finansów uwolnili część środków z tego programu - 30 miliardów euro przeznaczone na wsparcie operacji redukcji greckiego długu oraz 5,5 miliarda euro na obsługę odsetek.

 

Schaeuble przestrzegł jednak przed euforią. - Najgorsze jeszcze nie minęło, ale zrobiono ważny i wielki krok - powiedział Schaeuble na konferencji prasowej w Berlinie po piątkowej telekonferencji ministrów strefy euro.

 

Według niego zgoda 85,8 procent prywatnych inwestorów posiadających greckie obligacje na udział w operacji redukcji długu tego kraju to "ważny wkład" w stabilizację Grecji i całej strefy euro.

 

- Dzisiejszy dzień oznacza, że Grecja ma wielką szansę na pokonanie kryzysu. Warunkiem jest jednak, by Grecja tę szansę wykorzystała - powiedział.

 

Według niemieckiego ministra Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie uczestniczył realizacji drugiego programu pomocy dla Aten. - Zakładam, że udział MFW będzie znaczący - powiedział Schaeuble, nie podając konkretnych liczb. Według niego deklarację w tej sprawie złożyła szefowa MFW Christine Lagarde podczas telekonferencji eurogrupy.

 

Schaeuble podkreślił, że redukcja zadłużenia Grecji to "wyjątkowy i jednorazowy przypadek". - Nie ma cienia niebezpieczeństwa, że powtórzy się to w innych krajach - zapewnił.

 

Umowa Aten z prywatnymi wierzycielami dotyczy papierów dłużnych wyemitowanych zgodnie z greckim prawem o wartości 177 miliardów euro. Inwestorzy przystąpią do planu przewidującego wymianę greckich obligacji na obligacje o wartości mniejszej o 74 proc. Dzięki temu grecki dług publiczny zostanie zredukowany o ponad 100 miliardów euro.

 

Wskaźnik wierzycieli, którzy wezmą udział w wymianie, ma wzrosnąć do 95,7 proc. dzięki zastosowaniu klauzuli wymuszającej wymianę obligacji nawet przez tych posiadaczy papierów, którzy głosowali przeciwko tej operacji (Collective Action Clauses).

 

Wymiana obligacji była jednym z warunków uzyskania drugiego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej od UE, MFW i EBC, bez której Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook