Rosja: Libia szkoli rebeliantów syryjskich

Ambasador Rosji w ONZ Witalij Czurkin oskarżył w środę rząd Libii o umożliwienie zorganizowania na terytorium tego kraju obozu, w którym szkolą się rebelianci walczący z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

 

- Otrzymaliśmy informacje, według których w Libii istnieje, przy pełnym poparciu władz, specjalny ośrodek szkoleniowy dla rebeliantów syryjskich. Osoby te są następnie wysyłane do Syrii w celu atakowania urzędującego rządu - powiedział Czurkin na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu omówieniu sytuacji w Libii, w którym brał udział tymczasowy premier rządu Libii Chalid  al-Kib.

Czurkin podkreślił, że "sytuacja ta jest całkowicie nie do przyjęcia z punktu widzenia prawnego". Dodał, że "tego rodzaju działania szkodzą stabilności Bliskiego Wschodu".

Rosyjski dyplomata powiedział też, że zdaniem jego kraju w Syrii obecna jest Al-Kaida. - Czy eksport (syryjskiej) rebelii ma się przekształcić w eksport terroryzmu? - zapytał.

Wypowiedź Czurkina spotkała się z gniewną reakcją libijskiego premiera, który określił ją jako "propagandę polityczną". 

Rosja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, zablokowała już, razem z Chinami, projekty dwóch rezolucji potępiających represje wobec opozycji i krwawe tłumienie powstania przeciwko reżimowi Asada.

Według nowego bilansu syryjskiego Obserwatorium ds. Praw Człowieka, w rezultacie trwających już rok walk i represji wojsk reżimowych zginęło w Syrii 8458 osób.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:38:56 | 2012-03-08
 To jest możliwe, bo agresję na Libię też zorganizowano za granicą. Teraz Libia służy jako teren szkolenia rebeliantów i sił agresji na Syrię.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leon 14:20:12 | 2012-03-08
zachód zamknął buzię na kłódkę bo nie ma pomysłu na Syrię, w związku z tym do robtu bierze się propaganda rosyjska, która dokładnie wie jak ma wyglądać przyszłość Syrii

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?