Rosja ociepla sosunki dyplomatyczne z Gruzją

Rosja jest gotowa do wprowadzenia na zasadzie wzajemności ruchu bezwizowego z Gruzją i proponuje jej wznowienie stosunków dyplomatycznych - poinformował w piątek oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

 

Jak piszą agencje, jest to odpowiedź na posunięcie Gruzji, która - w trybie jednostronnym - zniosła wizy dla obywateli Rosji.

- Byliśmy i jesteśmy zainteresowani umocnieniem relacji między narodami Rosji i Gruzji. Jesteśmy gotowi wprowadzić na zasadzie wzajemności tryb bezwizowy dla obywateli Gruzji. W tym celu strona gruzińska musi zapewnić niezawodne warunki prawne, które gwarantowałyby bezpieczeństwo Rosjan odwiedzających Gruzję - oświadczył przedstawiciel MSZ Rosji.

- Proponujemy także wznowienie stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami - powiedział Łukaszewicz i dodał, że Moskwa czeka na reakcję Tbilisi na swoje propozycje.

We wtorek prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaproponował zniesienie wiz dla Rosjan, by, jak powiedział, zasygnalizować rosyjskim biznesmenom i turystom, że Gruzja chętnie ich powita. W dorocznym orędziu do narodu Saakaszwili podkreślił, że to, iż Gruzja nie zablokowała przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), pokazuje, że Tbilisi chce poprawić stosunki z Rosją.

Kreml odmawia wszelkich kontaktów z Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską Osetię Południową. Gruzja zerwała wówczas stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?