Demonstracja w Atenach, policja użyła gazu

Grecka policja użyła w niedzielę w Atenach gazu łzawiącego i granatów ogłuszających przeciwko demonstrantom rzucającym kamieniami i butelkami z benzyną. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi demonstruje przed gmachem parlamentu przeciwko programowi oszczędnościowemu.

 

Parlament obraduje w niedzielę nad tym programem, przewidującym redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym, cięcia płac i emerytur. Jego przyjęcie jest warunkiem otrzymania przez pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj dalszej pomocy od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Bez tej pomocy Grecja musiałaby ogłosić upadłość.

 

Reuters pisze, że niedzielna demonstracja na ateńskim placu Syntagma jest największa od miesięcy. Gdy policja wkroczyła do akcji, większość demonstrantów zaczęła się rozchodzić, ale niewielkie grupy ścierały się z funkcjonariuszami w pobliżu gmachu parlamentu.

 

Uczestnicy protestu podkreślają, że zwykli Grecy ponieśli już dość wyrzeczeń. Natomiast techniczny rząd Lukasa Papademosa i popierające go dwie największe partie - Pasok i Nowa Demokracja - ostrzegają, że jeśli parlament nie przyjmie programu oszczędnościowego, Grecja zbankrutuje.

 

Prowadziłoby to do chaosu gospodarczego, pogłębienia recesji, wzrostu bezrobocia i wybuchów niezadowolenia społecznego; Grecja musiałaby opuścić strefę euro.

 

PASOK i Nowa Demokracja mają wystarczającą większość 236 deputowanych w 300-osobowym parlamencie, aby móc przeforsować program oszczędnościowy, nawet jeśli część ich deputowanych głosowałaby przeciw.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook