Grecja - drugi dzień ostrych protestów

Protesty przeciw programowi dalszych cięć i reform trwają w sobotę, drugi dzień z rzędu, w Grecji. W Atenach według policji zebrało się prawie 3,5 tys. osób, w Salonikach - około 4 tys. Protesty są częścią strajku generalnego zwołanego przez związki zawodowe.

 

Z powodu strajku nie działa w Atenach metro, nie jeżdżą trolejbusy i autobusy. Na stołeczny plac Syntagma, gdzie trwa demonstracja, wciąż schodzą się ludzie - relacjonuje agencja AFP.

 

- Jesteśmy tutaj, by powiedzieć "nie" oszczędnościom, które chcą nam narzucić - powiedziała Sophia, uczestniczka manifestacji, cytowana przez AFP. Wskazała, że "wielkie zgromadzenie" przeciwników programu oszczędnościowego odbędzie się w niedzielę, w czasie głosowania nad nim w parlamencie.

 

Inny z manifestantów, student o imieniu Kostas ocenił, że z powodu strajku wielu ludzi nie przyszło w sobotę na demonstrację.

 

Podczas pierwszego dnia protestów w piątek w Atenach demonstrowało kilkanaście tysięcy ludzi. Doszło do starć z policją.

 

Rząd Grecji, której grozi bankructwo, przyjął w piątek wieczorem projekt nowego programu oszczędności wymaganych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Był to kolejny krok na drodze do otrzymania przez Grecję drugiego pakietu międzynarodowej pomocy wartej 130 miliardów euro.

 

W proteście przeciw nowym daleko posuniętym oszczędnościom, zakładającym likwidację 150 tys. miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnych, podało się w piątek do dymisji sześciu greckich ministrów i wiceministrów.

 

Według analityków skrajnie niepopularny w społeczeństwie pakiet oszczędnościowy zostanie przyjęty w niedzielę przez parlament, ale sytuacja polityczna w Grecji pozostaje niestabilna.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook