Strajk przeciwko oszczędnościom w Grecji

Grecy rozpoczęli w piątek dwudniowy strajk przeciwko kolejnym posunięciom oszczędnościowym w kilka godzin po ustaleniu przez ministrów finansów państw strefy euro, że Grecja musi dokonać większych cięć wydatków w celu otrzymania dalszej pomocy finansowej.

 

Wielu Greków, którzy - jak pisze Reuters - już od pięciu lat odczuwają skutki recesji, jest coraz bardziej zirytowanych posunięciami oszczędnościowymi w sytuacji, gdy jedna osoba na pięć jest bezrobotna, sklepy są zamykane jeden po drugim, a gospodarstwa domowe zaciskają pasa.

 

W centrum Aten na placu Syntagma przed parlamentem słychać było w piątek hasła zachęcające do sprzeciwu wobec oszczędności: "Nie dla zwolnień", "Nie dla redukcji wynagrodzeń", "Nie opuszczajmy głów!", "Protestujmy!". Do wiecu przed parlamentem nawoływały dwie organizacje związkowe.

 

W ostatnich miesiącach frekwencja na akcjach protestu była stosunkowo niewielka - pisze Reuters. Podkreśla, że piątkowy wiec będzie testem sprzeciwu wobec nowych planów oszczędnościowych.

 

Za sprawą strajkujących stanęło w Atenach metro i autobusy, statki i promy pozostają w portach. Strajkują także lekarze i pracownicy banków. Do strajku mieli się przyłączyć też nauczyciele.

 

Przedstawiciele ateńskiego lotniska oświadczyli, że loty odbywają się normalnie.

 

Od przyjęcia przez koalicję rządową programu dalszych oszczędności zależy decyzja o przydzieleniu Grecji dalszej pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro. Oczekuje się, że parlament będzie głosował nad nowym programem oszczędnościowym w najbliższą niedzielę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~taaa 12:28:48 | 2012-02-10
"lenie śmierdzące"... przyzwyczaiło się do luksusu...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook