Niemcy: "SZ" sceptycznie o pakcie fiskalnym

 Korzyści z przeforsowanego przez Niemcy paktu fiskalnego są sporne, a UE powinna intensywniej zająć się rozwiązywaniem problemu ogromnych przepaści między gospodarkami poszczególnych państw - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 

- Berlińska mantra od początku kryzysu brzmi: gdyby tylko wszyscy byli tacy, jak Niemcy, gdyby oszczędzali i przestrzegali reguł, to euro mogłoby funkcjonować. Prawie wszyscy oprócz Niemców wiedzą już, że to się nie zgadza. To tylko połowa prawdy - pisze gazeta.

 

- Jak wiadomo, europejska waluta choruje nie tylko z tego powodu, że członkowie strefy euro niesolidnie gospodarowali, albo wprost fałszowali statystyki. Nie udało się też znaleźć sposobu na ograniczenie ogromnych różnic w bilansach gospodarczych, czyli na zmniejszenie przepaści między poszczególnymi gospodarkami narodowymi. Dzięki euro, niskim odsetkom i własnym reformom Niemcom wiedzie się względnie dobrze, podczas gdy pewne kraje, które zawsze przestrzegały reguł budżetowych, jak Hiszpania, są w nadzwyczaj złej sytuacji - zauważa dziennik.

 

Według komentatora gazety, ten stan da się zmienić tylko w drodze prawdziwej politycznej integracji, w tym wprowadzenia możliwości interwencji UE w narodowe budżety, politykę podatkową i socjalną. - A od tego UE jest jeszcze daleko. Teraz, zamiast starać się jakoś walczyć z tymi wspomnianymi przepaściami - poprzez zachęty fiskalne, inwestycje, inną politykę płacową czy europejski plan Marshalla - Berlin uparcie trzyma się tylko części prawdy: restrykcyjnych oszczędności. Dlatego przeforsowano pakt fiskalny, którego korzyści są sporne - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

 

- Zbyt długo niemiecka opinia publiczna ślepo popierała swój rząd w czasie kryzysu, bo Niemcom dobrze się wiedzie. Najwyższy czas, by intensywnie i w sposób bardziej surowy niż do tej pory sprawdzić strategię (kanclerz) Angeli Merkel. Bo istnieje alternatywa - ocenia bawarski dziennik.

 

Gazeta pisze również, że zamiast o pakcie fiskalnym szefowie państw i rządów na poniedziałkowym szczycie UE powinni raczej rozmawiać o sytuacji zagrożonej plajtą Grecji. Według komentatora "Sueddeutsche Zeitung", propozycja Berlina, by ustanowić "komisarza budżetu" dla Grecji z prawem wetowania większych wydatków państwa, była "politycznie niedorzeczna", zniszczyłaby zaufanie Greków do demokracji i byłaby "programem pomocowym dla ekstremistów wszelkiej maści". 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?