Finlandia: Niinistoe wygrał I turę wyborów

Polityk współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 37 proc. poparcia. Druga tura odbędzie się 5 lutego.

 

Nieoficjalne ostateczne wyniki podał wieczorem fiński nadawca publiczny YLE.

 

Zwycięstwo Sauli Niinistoe nie jest zaskoczeniem, bo był on faworytem. To doświadczony proeuropejski polityk, z zawodu prawnik, z doświadczenia ekspert ekonomiczny, wywodzący się z konserwatywnej partii premiera Finlandii Jyrkiego Katainena. Jego zwolennicy liczyli jednak na zwycięstwo z wynikiem ponad 50 proc.

 

Drugie miejsce zajął w wyborach kandydat Zielonych (Zielonej Unii) Pekka Haavisto - 18,8 proc. Zmierzy się on z Niinistoe w drugiej turze wyborów.

 

Przejście do drugiej tury polityka Zielonych to jego wielki sukces i najlepszy wynik jego partii w Finlandii. Pekka Haavisto dzięki dobrej kampanii potrafił pozyskać głosy spoza elektoratu swojej partii. Polityk specjalizuje się w prawach człowieka i rozwiązywaniu konfliktów, pracował dla ONZ na Bałkanach, Afganistanie i Sudanie, a z ramienia UE w sudańskim Darfurze.

 

Pekka Haavisto otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie, żyje w zarejestrowanym związku partnerskim. "Cieszę się, że mój homoseksualizm nie przeszkadza Finom. Kiedy rozmawiałem z wyborcami na prowincji mówili mi, że bardziej przeszkadza im to, że jestem z partii Zielonych, niż moja orientacja seksualna" - mówił PAP polityk w czasie kampanii.

 

Trzecie miejsce zajął kandydat będącej w opozycji partii Centrum Finlandii Paavo Vaeyrynen, uzyskując 17,5 proc. To klęska doświadczonego polityka, który był nadzieją eurosceptycznych wyborców i prowincji.

 

Na kolejnych pozycjach znaleźli się: lider eurosceptycznej Partii Finów (poprzednia nazwa - Prawdziwi Finowie - PAP) Timo Soini - 9,4 proc., kandydat Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej Paavo Lipponen - 6,7 proc., polityk Związku Lewicowego Paavo Arhinmaeki - 5,5 proc. Kandydatka Szwedzkiej Partii Ludowej Eva Biaudet uzyskała 2,7 proc, a Sari Essayah z Chrześcijańskich Demokratów - 2,5 proc.

 

Niedzielne wyniki potwierdziły przedwyborcze sondaże, które zapowiadały klęskę kandydata Fińskiej Parti Socjaldemokratycznej. To właśnie z tej partii wywodzi się ustępująca w tym roku, rządząca od dwóch kadencji (12 lat) prezydent Tarja Halonen. Prawdopodobnie lewicowy elektorat będzie próbował przejąć w drugiej turze kandydat Zielonych.


Frekwencja w niedzielę wyniosła 72,8 proc. i była zbliżona do tej z poprzednich wyborów prezydenckich.

 

Prezydent w Finlandii nie ma dużej władzy, musi działać w porozumieniu z rządem, ale w jego kompetencjach jest polityka zagraniczna oraz bezpieczeństwo i obronność.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?