Donald Tusk w Rzymie o pakiecie fiskalnym

Donald Tusk w Rzymie o pakiecie fiskalnym
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

 Premier Donald Tusk spotka się w środę po południu w Rzymie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, a w czwartek z szefem włoskiego rządu Mario Montim. Główne tematy rozmów to: międzyrządowy pakt fiskalny i przygotowania do najbliższego szczytu UE.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział PAP, że rozmowy Tuska w Rzymie będą dotyczyły najbliższego szczytu UE, projektu umowy międzyrządowej o pakcie fiskalnym oraz wieloletniego budżetu UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował, że nieformalny szczyt UE odbędzie się w poniedziałek 30 stycznia w Brukseli. Na szczycie unijnym mają być poruszone przede wszystkim takie kwestie jak: zatrudnienie, wzrost gospodarczy i rozwiązanie kryzysu zadłużenia. Omawiany będzie też projekt międzyrządowego paktu fiskalnego. Spotkanie to ma za zadanie przygotować formalny szczyt szefów państw i rządów "27" zaplanowany na 1 marca.

"Włochy są dla nas ważnym partnerem, bardzo aktywnym w tej chwili na forum Unii Europejskiej. Polska i Włochy, ale także inne kraje powinny teraz rozmawiać o tym, jaki powinien być kształt umowy fiskalnej" - powiedział Dowgielewicz.

DEON.PL POLECA



Z nowego projektu umowy wynika, że Polska i inne kraje spoza strefy euro nie będą brały udziału w szczytach eurolandu, nawet jeśli podpiszą nowy traktat międzyrządowy o pakcie fiskalnym. "Trudno, nie wszystko można wygrać" - tak komentował to w zeszłym tygodniu Tusk. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Dowgielewicz powiedział, że Polska nie wycofuje się z rozmów o pakcie fiskalnym. "Negocjacje są jeszcze głęboko w lesie, ta umowa wymaga jeszcze dużo pracy, zobaczymy" - zaznaczył.

Jak dodał, treść umowy międzyrządowej prawdopodobnie będzie znana 30 stycznia, po szczycie unijnym. "Wtedy podejmiemy decyzję, czy ją podpisujemy" - zapowiedział.

Dowgielewicz podkreślił, że ważne jest, by umowa wzmacniała finanse publiczne w strefie euro. "Są takie dwie przeciwstawne tendencje w tych rozmowach. Z jednej strony Niemcy i parę innych krajów, które chcą tę umowę jak najbardziej zaostrzyć, z drugiej strony grupa krajów, która chce, aby ta umowa była jak najbardziej rozmiękczona" - zaznaczył.

Według ministra, proces ratyfikacji tej umowy nie będzie łatwy. Na obecnym etapie jest zapisana zasada, że pakt fiskalny musi być ratyfikowany przez wszystkie państwa strefy euro.

Tusk z Montim będą też rozmawiać o kryzysie gospodarczym. Agencja Standard&Poor's obniżyła w piątek rating Włoch o dwa stopnie do BBB+. Po raz pierwszy w historii Włochy, pogrążone w kryzysie finansów publicznych, trafiły do kategorii "B". W pierwszej reakcji na tę decyzję włoski gabinet ekspertów, powołany do tego, by uporać się z kryzysem, zapewnił o swej determinacji w realizowaniu reform.

Włoskie media podkreślają, że piątkowe decyzje S&P, w tym obniżenie ratingu Włoch, to prawdziwe "uderzenie" i niespotykana do tej pory "masowa deklasacja", która osłabia wysiłki na rzecz poprawy sytuacji finansowej w strefie euro, chwiejącej się z powodu publicznego zadłużenia i perturbacji na rynkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Donald Tusk w Rzymie o pakiecie fiskalnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.