"Bild": Orban gotów do kompromisu z KE

 Premier Węgier Viktor Orban zasygnalizował gotowość do kompromisu w sporze z Komisją Europejską, która zarzuca Węgrom naruszenie prawa UE - poinformował w środę niemiecki dziennik "Bild".

 

"Jesteśmy otwarci i gotowi rozmawiać o wszystkich problemach, które zostaną przedstawione przez Komisję Europejską w oparciu o poważne argumenty" - powiedział Orban w rozmowie z "Bildem".

 

Dał do zrozumienia, że gotów jest ustąpić w sprawie kontrowersyjnej ustawy o banku centralnym. "W tym przypadku ulegniemy sile, a nie argumentom" - powiedział Orban.

 

Dodał, że obecny prezes banku centralnego Węgier, wybrany jeszcze przez poprzedni parlament, pozostanie na stanowisku do końca swojej kadencji w 2013 r. "Dodatkowo mamy Radę Monetarną, której liczebność również została ustalona przez poprzedni parlament. Teraz chodzi tylko o to, czy ta Rada Monetarna powinna zostać zwiększona. Jeśli UE ma z tym problem, to chętnie zastosujemy się do żądań. Nawet jeśli będzie to niekorzystne dla banku centralnego" - powiedział węgierski premier.

 

Podkreślił, że "Węgry są i pozostaną krajem demokratycznym i krajem bojowników o wolność". "Bronimy swoich wartości i narodu również wówczas, gdy wieje przeciwny wiatr. Nawet, kiedy ten wiatr osiąga siłę orkanu" - powiedział.

 

We wtorek KE postanowiła otworzyć wobec Węgier postępowanie o naruszenie prawa UE. Bruksela kwestionuje nową ustawę o banku centralnym, którą parlament, zdominowany przez partię Fidesz Viktora Orbana, uchwalił pod koniec zeszłego roku. Ustawa odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

 

Zastrzeżenia KE wzbudziło też obniżenie wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów z 70 do 62 lat, a także ograniczenie niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych.

 

W środę Orban będzie uczestniczył w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?