Peru: Protest przeciw rozbudowie kopalni złota

Około 2 tys. ludzi uczestniczyło w poniedziałek w mieście Cajamarca na północy  Peru w marszu przeciwko planom rozbudowy tamtejszej kopalni złota, twierdząc, że inwestycja ta grozi zanieczyszczeniem lokalnych źródeł wody pitnej.

 

Na trasie pochodu, który zakończył się w sposób pokojowy, czuwali funkcjonariusze interwencyjnych oddziałów policji. Pod koniec grudnia rząd ogłosił w regionie stan wyjątkowy w następstwie strajku generalnego oraz starć z policją, w trakcie których dziesiątki osób zostały ranne.

Protestujący obawiają się, że kopalnia Conga, gdzie wydobywa się złoto i miedź, a także srebro, zanieczyści wodę i zaburzy warstwę wodonośną. Większościowy udział w kopalni ma spółka Newmont Minining Corp. z siedzibą w USA.

- Jestem pewien, że ludność będzie nadal bronić swych zasobów wody - powiedział gubernator stanu Cajamarca Gregorio Santos, który uczestniczył w organizowaniu protestu. Jak zaznaczył, jego uczestnicy chcą nowego studium w sprawie ekologicznych skutków inwestycji oraz zwracają się do rządu o ułatwienie dialogu na ten temat.

Na rozbudowę kopalni Conga zamierza się wydać 4,8 mld dolarów.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?