Adwokaci Polańskiego za zaniechaniem ścigania

Amerykańscy adwokaci Romana Polańskiego zażądają w czwartek w postępowaniu apelacyjnym przed sądem w Los Angeles odstąpienia od ścigania reżysera w sprawie o przestępstwo seksualne wobec nieletniej z 1977 roku - poinformowała w środę agencja AFP.

 

Rozprawa odbędzie się w czwartek o godzinie 10.00 czasu lokalnego (19.00 czasu polskiego) w sądzie apelacyjnym w Kalifornii.

 

Czwartkowa apelacja jest nową próbą uzyskania od amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości decyzji o nieściganiu Polańskiego.

 

W maju sędzia Peter Espinoza odrzucił wniosek o umorzenie sprawy, argumentując, że Polański nie stawił się przed sądem w Los Angeles.

 

Zastrzegł, że wniosek o uniewinnienie może zostać rozpatrzony tylko jeśli reżyser wróci do USA.

 

76-letni obecnie Roman Polański został aresztowany na lotnisku w Zurychu 26 września i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. 22 października USA przekazały Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez szwajcarski sąd federalny. Od jego decyzji Polański będzie mógł się odwołać do dwóch instancji - sądu w Bellinzonie i Trybunału Federalnego w Lozannie.

 

W piątek Polański został zwolniony za kaucją w wysokości 4,5 mln franków (3 mln euro) i umieszczony w areszcie domowym w swojej posiadłości w szwajcarskim Gstaad. Reżyser nie może opuszczać o żadnej porze swego domu. Prócz wpłacenia kaucji musiał zdeponować dokumenty tożsamości i podróży, a także poddać się nadzorowi elektronicznemu.

 

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca reżyserowi, że w 1977 roku w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Podwawelski 06:14:06 | 2009-12-10
Już mam dość tego wałkowania tematu.  Interesuje mnie tylko finał tej sprawy - czy sprawiedliwości stanie się zadość, bez względu na osobę i czas.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?