Korea Płd. składa kondolencje Korei Płn.

Rząd Korei Południowej złożył we wtorek obywatelom Korei Północnej kondolencje po śmierci Kim Dzong Ila. Seul nie wyśle jednak oficjalnej delegacji na pogrzeb północnokoreańskiego przywódcy, który odbędzie się 28 grudnia w Phenianie.

 

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia Ju Wu Ik dodał, że rząd pozwoli rodzinom byłego prezydenta Kim De Dzunga i byłemu szefowi firmy Hyundai Asan, Czung Mong Hunowi, na uczestnictwo w pogrzebie.

 

Czung ma powiązania biznesowe z Phenianem, a Kim De Dzung w czasie historycznego szczytu w 2000 r. w Phenianie podpisał wraz z Kim Dzong Ilem deklarację przewidującą rozwój współpracy. Dzięki niej zapoczątkowano m.in. spotkania rodzin rozłączonych przez wojnę koreańską.

 

Minister Ju wyraził w imieniu swego kraju nadzieję, że Phenian będzie współpracował z Seulem na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim.

 

Dodał, że poprosi chrześcijan, by nie stawiali wysokich choinek z metalu przy granicy z Koreą Północną, co Phenian uznaje za propagandę.

 

Żałoba narodowa potrwa w Korei Północnej do 29 grudnia.

 

O śmierci 69-letniego dyktatora poinformowały w poniedziałek oficjalne media. Zmarł w sobotę, 17 grudnia, w rezultacie rozległego zawału serca w czasie podróży pociągiem po kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook