Sikorski: w środę umowa z Kaliningradem

Podpisanie porozumienia o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może nastąpić w środę w Moskwie - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że umowa może zacząć obowiązywać od lata.

 

- Na jednej z najbliższych rad (ministrów UE) zapadnie już ostateczna decyzja o zmianie rozporządzenia, które umożliwi nam podpisanie porozumienia o małym ruchu granicznym z Federacją Rosyjską. Być może już jutro przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek to rozporządzenie podpisze. Pojutrze (w środę) mam nadzieję być w Moskwie i to porozumienie podpisać - powiedział dziennikarzom w Brukseli Sikorski.

 

Dodał, że do Moskwy polecą również marszałkowie "dwóch województw, których powiaty zabiegają o to, aby w tym porozumieniu się znaleźć".

 

Tak jak chciała tego Polska, rozszerzenie obowiązujących unijnych przepisów o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim umożliwi objęcie ułatwieniami wszystkich mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i znacznej części woj. pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

 

Porozumienie w tej sprawie jeszcze w październiku osiągnęli ambasadorowie UE; następnie potwierdzili je ministrowie spraw wewnętrznych UE obradujący w Luksemburgu pod przewodnictwem ministra Jerzego Millera. PE poparł porozumienie 1 grudnia.

 

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wprowadzenie ruchu bezwizowego dla mieszkańców Kaliningradu wzmocni współpracę z Rosją. - W interesie Polski jest, aby okręg królewiecki stał się bramą wjazdową UE do Rosji, ale też drogą handlową Rosji do lepszych, intensywniejszych relacji z UE. To znacznie lepszy projekt niż projekt "niezatapialny lotniskowiec" - mówił w Brukseli. Zaznaczył, że "wydanie kart i przygotowanie konsulatów pójdzie stosunkowo sprawnie, tak aby w przyszłym sezonie turystycznym ruch bezwizowy między całym okręgiem królewieckim a większością terytorium Warmii, Mazur i Trójmiasta mógł się odbywać" - powiedział Sikorski.

 

Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską i jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią Rosji. Mieszka tam około miliona osób. Największa odległość między północą a południem obwodu wynosi 108 km, a między wschodem a zachodem - 205 km. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego jedynie w pasie 30 km, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.

 

Jak wielokrotnie podkreślali unijni dyplomaci, rozszerzenie tej strefy na cały Kaliningrad ma ułatwić przekraczanie granic wszystkim mieszkańcom obwodu i zapobiec tworzeniu sztucznych podziałów między jego mieszkańcami.

 

Porozumienie jest oparte na propozycji Komisji Europejskiej z połowy lipca, aby rozszerzyć istniejące przepisy o ruchu przygranicznym UE o obwód kaliningradzki i proporcjonalny obszar po stronie polskiej. Obejmuje on na Pomorzu: Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

 

Umowa została tak sformułowana, by nie zmieniać definicji strefy małego ruchu przygranicznego uzgodnionej przez unijne rozporządzenie o ruchu przygranicznym z 2006 roku i nie tworzyć tym samym precedensu. Nalegały na to niektóre kraje UE, w tym Słowacja. Z tego samego powodu porozumienie dotyczy jedynie niektórych powiatów w Polsce, a nie całych województw. Dodatkowo, w trakcie negocjacji, w osobnej deklaracji załączonej do porozumienia Polska przedstawiła wszystkie środki, które podjęła, aby zapewnić szczelną kontrolę granicy z Kaliningradem.

 

Sikorski zaznaczył, że Polska chciałaby, aby taka umowa została również zastosowana w przypadku Białorusi. - Po stronie polskiej taka umowa jest w pełni ratyfikowana i gotowa do wdrożenia, niestety Białoruś nie jest jeszcze do tego gotowa - powiedział.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Pytanie 09:09:38 | 2011-12-13
A po co to wogóle?
Obwód Kaliningradzki jest w zasadzie terenem wojskowo- strategicznym.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Adrian Podsiadło 18:05:34 | 2011-12-12
A teraz proszę mnie przekonać, że mafia, która najbardziej skorzysta na tym ruchu bezwizowym zatrzyma się w granicach dozwolonych województw ;-))) Pytanie retoryczne. Takiego głupiego ruchu Polska dawno nie wykonała. Porażka Polski, zwycięstwo tzw. stronnictwa rosyjskiego w Polsce.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?