Kto zostanie nowy szefem rządu Grecji?

Przewodniczący Trybunału Sprawiedliwości UE Wasilios Skuris może pokierować nowym koalicyjnym rządem Grecji - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na źródło w partii socjalistycznej PASOK.

 

Według tego informatora, kandydatura Skurisa została "uzgodniona w nocy". Źródło Reutera dodało, że minister finansów Ewangelos Wenizelos utrzyma stanowisko. Skład nowego rządu ma zostać ogłoszony o godz. 11 czasu polskiego - utrzymuje to źródło.

 

Wcześniej źródła w PASOK i opozycyjnej Nowej Demokracji podawały, że obie partie rozważają alternatywy dla kandydatury Lukasa Papademosa, uważanego dotychczas za najbardziej prawdopodobnego pretendenta na stanowiska szefa rządu jedności narodowej. Papademos to były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego.

 

Greckie media wspominają w tym kontekście przewodniczącego parlamentu Filiposa Pecalnikosa oraz posła PASOK Apostolosa Kaklamanisa. Obaj politycy zaprzeczyli doniesieniom, że zostali wytypowani na szefa rządu.

 

Gabinet koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych 19 lutego. Jego głównym zadaniem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego (130 mld euro) dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

 

W weekend PASOK i Nowa Demokracja uzgodniły utworzenie nowego rządu, na czele którego nie będzie stał już premier Jeorjos Papandreu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?